Roma Tor Vergata Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi Arasında İkili Anlaşma İmzalandı

Roma Tor Vergata Üniversitesi’nin Rektörlüğü’nden bir heyet, 29 Temmuz 2019 tarihinde İstanbul Üniversitesi’ni ziyaret etti.
İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Üniversitenin fakülte ve birimleri hakkında detaylı bilgi verirken İtalyanlar ile ortak geçmişimize de değindi.

“Hem Güncel De Hem Tarihte Ortak Birçok Alanımız Var”

“Bizim en kolay anlaştığımız milletler arasında İtalyanlar başta geliyor.” diye belirten İÜ Rektörü Prof. Dr. Ak, uzmanlık alanı olan Cem Sultan’ın hayat hikâyesini paylaşarak ortak tarihimizi gösteren örnekler verdi.

“Her Bir Fakültemiz Üniversite Zenginliğindedir”

 “Türkiye’de üniversiteye merkezi sınavla giriliyor ve her yıl bu sınava yaklaşık olarak 2.5 milyon öğrenci giriyor. Bizde üniversite 2 türlüdür. Devlet ve özel üniversiteler olarak ayırabiliriz. İstanbul Üniversitesi, bir devlet üniversitesidir. Türkiye’de 206 üniversite vardır. Bu üniversitelerin 73 tanesi vakıf üniversitesidir. Vakıf üniversitelerinde eğitim ücretli olup devlet üniversitelerinde eğitim ücretsizdir” sözleriyle ülkemizdeki yükseköğretim yapılanmasını anlatan İÜ Rektörü Prof. Dr. Ak Türkiye’de eğitim sistemi hakkında bilgi verdi.

“Yeni İşbirlikleri İçin Hazırız”

İstanbul Üniversitesi ile Roma Tor Vergata Üniversitesi arasında ikili anlaşma sağlandı. İmzalanan anlaşmanın ardından İtalyan heyet, eğitim alanında yeni işbirliklerine de hazır olduklarını belirtti.
Ziyaret toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Haber: Gizem AYGÖR
İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü