İÜ Hukuk Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Akın Son Yolculuğuna Uğurlandı

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 1972-1980 ve 1986-1994 Dönemleri Dekanı Prof. Dr. İlhan Akın’a son vazife, 29 Temmuz 2019 tarihinde, Rektörlük Binasında gerçekleştirilen cenaze töreni ile yerine getirildi.

Prof. Dr. Akın’ın özgeçmişi okunduktan sonra konuşma yapan İÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abuzer Kendigelen ve İÜ Hukuk Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Semih Gemalmaz’ın yaptığı konuşmaların ortak vurgusu; Prof. Dr. Akın’ın güler yüzlü, hoşgörülü, disiplinli, çözüm odaklı biri olduğuydu. Prof. Dr. Akın’ın, çalışma arkadaşlarına karşı daima öğretici bir yaklaşımda bulunduğu da ayrıca vurgulandı.

Fakültesine Hep Bağlıydı
İÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kendigelen yaptığı konuşmada, Prof. Dr. Akın’ın fakülteye olan katkılarına değinerek “Hocamızın meslektaşları tarafından sevildiğini ve sayıldığını, 16 yıl dekanlık yapmasıyla ispatlanmıştır. Dekanların seçimle geldiği bir dönemde hocamız, İÜ Hukuk Fakültesi tarihinde en uzun süre dekanlık görevini üstlenen kişi olmuştur. Hocamız, emekliliğinden sonra dahi, fakültesine hep bağlı olmuştur.” ifadelerinde bulundu.

Prof. Dr. Akın ile aynı kürsüde çalışma şansını yakaladığı için çok şanslı olduğuna değinen Prof. Dr. Gemalmaz ise konuşmasında, “İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin geldiği noktada büyük emekleri olan Prof. Dr. Akın’ın, 1946’da girdiği Hukuk Fakültesi’ne, emekli olduğu 1994 yılına kadar akademik kimliğinin yanı sıra, yönetici olarak da büyük bir özveriyle hizmet etti” dedi.

Prof. Dr. Akın, düzenlenen törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Haber: Ömer Bolat
İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü