İÜ Edebiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kafalı Vefat Etti

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi ve Türk Tarih Kurumu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kafalı, 85 yaşında geçirdiği kalp krizi sonucunda vefat etti.

Prof. Dr. Kafalı’nın cenazesi, 30 Ağustos 2019, Cuma günü, Cuma namazına müteakip Kocatepe Camii’nden kaldırılacak ve Gölbaşı’nda toprağa verilecek.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK yaptığı açıklamada “Ömrünü bilime adamış, birçok öğrencimizin yetişmesine katkı sağlamış, yaptığı araştırmalarla bizlerin önünü açmış olan kıymetli hocalarımızdan Prof. Dr. Kafalı’ya Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Mustafa Kafalı Kimdir?

1934 yılında Konya’da doğan Prof. Dr. Kafalı, Yüksek tahsilini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümünde yaptı. 1960 Aralık ayında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinin Umumî Türk Tarihi Kürsüsüne asistan olarak giren Kafalı, “Ötemiş Hacı’ya Göre Cuci Ulusu’nun Tarihi” adlı tezi ile Aralık 1965 yılında doktor unvanını aldı.

1971-1972 yıllarında bir yıl, üniversite kontenjanıyla Londra’ya giderek ilmi incelemelerde bulunan Kafalı, ülkeye dönüşünde tamamladığı “Altın-Orda Hanlığı’nda Sayın Han Sülalesi Devri (1227-1360)” adlı tezi ile Kasım1973’te doçentlik unvanını aldı. Prof. Dr. Kafalı, Kasım 1974’ten itibaren, mensup olduğu Türk Tarihi Kürsüsü’nün 3-6. sömestr öğrencilerine sırasıyla: Altın-Orda ve Çağatay Hanlıklarıyla, İlhanlı Devleti; 7-8. sömestr talebelerine ise, Timur ve Timurlular tarihi; ayrıca Tarih Metodu derslerini verdi; “Kaynaklar” ve “Osmanlıca Metinler” üzerine seminer çalışmaları yaptı. 1975-1977 ders yıllarında Bağdat Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde, davetli öğretim üyesi olarak tedrisatta bulundu.

Profesörlük takdim tezi olarak sunduğu “Çağatay Hanlığı (1227-1345)” adlı eseriyle 24 Mayıs 1982’de bu unvanı aldı. Türk Tarih Kurumu üyesi olan Prof. Dr. Kafalı, İngilizce ve Rusça biliyordu.

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Galeri