COVID-19’a Karşı Çalışma Hayatında Alınacak Tedbirler

İstanbul Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, ülkemizde 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren kontrollü normal iş yaşamına geçilmesi nedeniyle bir dizi uyarılarda bulundu.

Siz kıymetli mensuplarımızın bildiği gibi zorluklarla gelinen bu aşamadan geri dönüş olmaması adına tedbirleri elden bırakmamalıyız. 

Basit ancak etkili tedbirlerin “maske, mesafe ve hijyen” olduğunu tekrar hatırlatıyor, tüm Üniversitemiz çalışanlarının aşağıdaki uyarılara titizlikle uymalarını rica ediyoruz.

1- Evden çıkarken eller sabun ve suyla yıkanmalı, mümkünse yanımızda el dezenfektanı taşımalıyız.

2- Evden çıkarken maske takılmalı; üst kısımda teli olan maskeler tercih edilmeli ve ağız burun çevresini tamamen saracak şekilde kullanılmalıdır.

3- Kendi aracına binip işe gelirken, aracından inerken veya toplu taşıma araçlarından inerken el dezenfektanı kullanılmalıdır.

4- Özel arabada üç kişiden fazla olmamaya özen gösterilmeli, önde şoför, arkada iki cam kenarında birer kişi olacak şekilde oturulmalıdır.

5- Toplu taşıma araçlarında kapasitenin üzerinde yolcu varsa binmeye çalışılmamalı; binildiği zaman da işaretlenmiş koltuklara dikkat ederek oturulmalıdır. Toplu taşıma araçlarında ayakta dururken iki kişi arasında en az 1,5 metre mesafe olacak şekilde durulmalıdır.

6- İş yerinde çalışırken maske takmaya özen gösterilmeli, maske takıp çıkarılacağı zaman iplerinden tutmaya dikkat edilmelidir.

7- İş yerinde kullandığınız eşyaları, elektronik cihazları, masayı her gün iki kez dezenfektanla silmeniz önerilir.

8- Diğer çalışanlara en az 1,5-3 metre mesafede olacak şekilde durulmalı ya da oturulmalıdır. 

9- Maskeyle bile olsa öksürme, hapşırma vs. durumunda tek kullanımlık mendille ağız ve burun çevresi kapatılmalıdır. 

10- Çalışma ortamı sık sık havalandırılmalıdır.

11- Yemek yemek ya da çay molası vermek için gruplaşma yapılmamalı, yemek sırasında beklerken, muntazam bir kuyruk olup araya en az 1,5 m. mesafe konulmalıdır.

12- Yemek masalarında en fazla iki kişi olacak şekilde oturulmalıdır.

13- Mümkün olduğu kadar merdivenler kullanılmalı, asansör kullanılmamalıdır. Eğer kullanmak zorunluysa iki kişi arasında 4 adımlık mesafe olmalıdır.

14- Gün içinde eller ağız, burun ve gözlere götürülmemelidir. Sık sık en az 20 sn. olacak şekilde su ve sabunla bol köpürterek yıkanmalıdır. 

15- Tuvalet hijyenine dikkat edilmeli, tuvaletler temiz kullanılmalıdır.

16- İşyerinde kişisel eşyalar ortak kullanılmamalıdır.

17- Hasta ve muayene odalarında kullanılan maske ve tek kullanımlık kıyafetler işten çıkarken çıkarılmalı, tıbbi atık kutusuna atılmalı, yıkanacak kıyafetler ise naylon poşete konup ağzı bağlanmalı, evde 60-90 derecede yıkanmalıdır.

18- Eve gidince duş alınmalı, dışarıda giyilen kıyafetler çıkarılmalıdır. 

19- Kendimizde ya da yakınımızda COVID-19 ile uyumlu şikayetler olması halinde hastaneye gidene dek ev içinde maske takmaya ve izolasyon kurallarına hemen başlayarak en yakın zamanda sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.