REACH Projesi Sağlık Hizmetlerine Erişimde Dijitalleşmeyi Hedefliyor

İstanbul Üniversitesi, Columbia Üniversitesi, Lübnan Beyrut Amerikan Üniversitesi, Columbia Global Centers-İstanbul ve Bir İz Derneği iş birliğinde gerçekleştirilen REACH projesi, Türkiye ve Lübnan'da yaşayan mülteci ve yerel gençlerin sağlık okuryazarlığı ve sağlık hizmetlerine erişimi için dijital teknoloji kullanımını amaçlıyor.

Columbia Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yanis Ben Amor ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özge Karadağ Çaman’ın önderliğinde yürütülen; araştırma ekibinde İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Karabey, Klinik Psikolog İnanç Sümbüloğlu ve Beyrut Amerikan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nuhad Yazbık-Dumıt’ın bulunduğu REACH projesi, sağlık hizmetlerine erişimdeki boşluğu dijital sağlık teknolojileri aracılığıyla kapatmayı hedefliyor.

REACH projesinde; topluluklar üzerine değil, topluluklarla birlikte araştırma yapmak için benzersiz bir yaklaşım olarak kabul edilen Topluma Dayalı Katılımcı Eylem Araştırması (CBPAR) çerçevesi kullanılıyor.
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin (BİT) güvenilir sağlık bilgilerine ve mevcut sağlık hizmetlerine erişim üzerindeki etkisini değerlendirmeyi hedefleyen proje kapsamında, büyük mülteci nüfusu barındıran ülkelerde sağlık için BİT müdahalelerine ilişkin sınırlı bilimsel literatüre katkıda bulunmak amacıyla çalışmalar gerçekleştiriyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Haber: Tuğçe AYÇİN
İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü


Galeri

Öne Çıkan Haberler

Türkçe sertifika

“Türkçemizi En İyi Şekilde Öğreteceğiz”

duruşma-salonu hukuk-fakültesi

Hukuk Fakültemizde Duruşma Salonu Açıldı

proje oryantalizm mushaf-tarihi

“Müslüman Araştırmacılar, Mushaf Tarihi Çalışmalarını Arttırmalıdır”

OMAR-arşiv

OMAR Arşivine Dünyanın Her Yerinden Erişilebiliyor

istatistik kolokyum medya

Medya Sektöründe İstatiksel Verinin Önemi

iç-denetim istanbul-üniversitesi

İç Denetim Birimi Değerlendirme Toplantısı Yapıldı