Projemiz Avrupa Komisyonu'ndan UFUK2020 Programı Desteği Kazandı

Prof. Dr. Feyza Darendeliler’in “Polikistik Over Sendromlu Adolesan Kızlar ve Genç Kadınlarda Ovulasyonun Erken Normalizasyonuna Doğru” projesi Avrupa Komisyonu’ndan UFUK2020 Programı desteği kazandı.


İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Feyza Darendeliler’in yürütücüsü olduğu “Towards Early Normalization of Ovulation in Adolescent Girls and Young Women with Polycystic Ovary Syndrome (SPIOMET)”(Polikistik Over Sendromlu Adolesan Kızlar ve Genç Kadınlarda Ovulasyonun Erken Normalizasyonuna Doğru) isimli proje Avrupa Komisyonu tarafından verilen UFUK 2020 (HORIZON 2020) desteğini almaya hak kazandı. Başvuru aşamasında projenin kabul edilmesi için gerekli olan Üniversitemiz Avrupa Birliği ve Uluslararası Projeler Ofisi'nin destek verdiği ve toplam bütçesi 6.366,000 Avro olan proje kapsamında Hospital Sant Joan De Déu – HSJD’den Prof. Dr. Lourdes Ibanez ve ekibinden araştırmacılar ile iş birliği içinde polikistik over sendromu tedavisinde yeni bir ilaç üzerine çalışmalar yapılması hedefleniyor. Prof. Dr. Firdevs Baş ve Dr. Öğr. Üyesi Melek Yıldız da Üniversitemizdeki yardımcı araştırmacıları oluşturuyor.


Proje Toplamda 5 Yıl Sürecek


Yürütme Kurulu Başkanlığını Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Oral Öncül’ün ve Koordinatörlüğünü İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bekir Kayacan’ın yaptığı Avrupa Birliği ve Uluslararası Projeler Ofisi tarafından iş ve işlemleri takip edilecek olan proje, toplamda 5 yıl sürecek.

Polikistik over sendromu (PKOS), Avrupa'da 14 ila 44 yaşları arasındaki 6 milyon kadını etkilemekte ve sağlık sistemi için yılda 23 milyar Avro harcamaya neden olan uzun vadeli komorbid hastalıklarla ilişkilendiriliyor. Günümüzde, PKOS için onaylanmış bir ilaç tedavisi yok ve son çalışmalar, oral kontraseptiflerle mevcut standart tedavinin etiyolojiye yönelik olmadığını ve kısa, orta ve uzun vadede ilişkili komorbiditeleri değiştirdiğini göstermektedir. Bu projenin amacı, PKOS'lu adolesanlar ve genç kadınlar için yeni bir farmakolojik tedavinin klinik etkinliğini bir faz II klinik çalışma yoluyla göstermektir. Yeni ilaç, tek bir tablette düşük dozlarda iki insülin duyarlılaştırıcı ve bir anti-androjenin (spironolakton + pioglitazon + metformin) kombinasyonundan oluşmaktadır (SPIOMET). Bu faz II klinik araştırma, projenin uygulanabilirliğini garanti eden düzenleyici kurumların (European Medicines Agency - EMA, Food and Drug Administration - FDA) tavsiyelerini takip edecektir.


Yaşam Kalitesinin İyileştirilmesi ve Sağlık Sistemindeki Ekonomik Yükü Azaltmak Hedefler Arasında


Yeni ilaç kombinasyonu, daha fizyolojik bir duruma yol açarak PKOS tedavisinde bir paradigma değişikliğine işaret ediyor. Yeni tedavinin, hastalığın erken evrelerinde ovulasyon oranını normalleştirmesi ve muhtemelen anovulatuar subfertiliteyi önlemesi ve ayrıca endokrin-metabolik durumu iyileştirerek komorbidite risklerini azaltması bekleniyor. Birlikte ele alındığında, bu gelişmelerin hastalarda yaşam kalitesini iyileştirmesi ve sağlık sistemi üzerindeki ekonomik yükü önemli ölçüde azaltması hedefleniyor.


Öne Çıkan Haberler

KAGEM

Webinar "CV Hazırlama Teknikleri"

BİGG TÜBİTAK

TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programı 2020 Yılı Çağrısı İçin Ön Başvuru Tarihi 1 Aralık’a Kadar Uzatıldı

çocuksağlığı enstitü

İÜ Çocuk Sağlığı Enstitüsü 2020-2021 Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yılı Çevrimiçi Açılış Toplantısı Gerçekleştirildi

OMAR

İÜ OMAR’ın Gerçekleştirdiği Projeler T.C. Cumhurbaşkanlığı’nın Tensibi İle Aşama Kazandı

RUR başarı

Üniversitemizin “RUR Tıp Bilimleri Dünya Üniversite Sıralaması” Başarısı

dişhekimliği fakülte

Diş Hekimliği Fakültemiz, Yeni Kliniğine Yakında Kavuşuyor