“Prof. Dr. İlhan Akın’a Saygı Günü” Programı Düzenlendi

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1972-1980 ve 1986-1994 Dönemleri Dekanı Prof. Dr. İlhan Akın’a Saygı Programı, 9 Ocak 2018 tarihinde İÜ Rektörlük Binası Mavi Salon’da düzenlendi.


Program, Prof. Dr. İlhan Akın’ın hayatı ile ilgili film gösterimi ile başladı. İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanan film, programa katılanlara duygu dolu anlar yaşattı.

Programa konuşmacı olarak katılan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İÜ Hukuk Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semih Gemalmaz, İÜ Hukuk Fakültesi 1999-2005 Dönemleri Dekanı Prof. Dr. Tankut Centel, İÜ Hukuk Fakültesi 1994-1999 Dönemleri Dekanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, İÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abuzer Kendigelen, Prof. Dr. İlhan Akın ile ilgili duygularını ve anılarını katılımcılar ile paylaştılar.

“Hocamız Binlerce Öğrenci ve Onlarca Akademisyen Yetiştirmiştir”

Programda konuşan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak şunları dile getirdi: “Prof. Dr. İlhan Akın, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin bugün geldiği noktada büyük emekleri olan hocalarımız arasındadır. 1946’da girdiği Hukuk Fakültesi’ne, emekli olduğu 1994’e kadar hem hoca hem de yönetici olarak büyük bir özveriyle hizmet etmiştir. Bu dönem zarfında binlerce öğrenci ve onlarca akademisyenin yetişmesinde büyük katkıları bulunmaktadır. Emekli olmasının üzerinden geçen neredeyse 25 yıllık zamana karşılık bugün hala İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yalnızca saygı ile değil, aynı zamanda sevgi ile anılmaktadır. Devletler Umumi Hukuku’nda başladığı akademik kariyerine, Umumi Amme Hukuku kürsüsünde devam eden Prof. Dr. İlhan Akın bir dönem, kurulmasına vesile olduğu Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde de çalışmıştır. Hocamızın Kamu Hukuku başlıklı eseri halen ders kitabı olarak Genel Kamu Hukuku dersi kapsamında okutulmaktadır. Genel Kamu Hukuku’nun yapıtaşlarından olan bu eser, Türkiye’de devlet doktrinleri ve insan hakları anlayışının zemine oturmasına kaynaklık etmiştir.”

Prof. Dr. İlhan Akın’ın, yalnızca Hukuk Fakültesi’nin değil, aynı zamanda İstanbul Üniversitesi’nin köklü geçmişinde de oldukça önemli bir yere sahip olduğunu belirten İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmasına şöyle devam etti: “Üniversitemizin pek çok fakültesinden üst düzey donanımla mezun olan öğrencilerimiz, Prof. Dr. İlhan Akın gibi hocalarımızı örnek alarak başarılı bir kariyer yolculuğuna atılmışlardır. Prof. Dr. İlhan Akın daha evvel belirttiğim üzere aynı zamanda idari olarak da üst düzeyde görev almıştır. Prof. Dr. İlhan Akın, 1972 senesinde Profesörler Kurulu tarafından Dekanlığa seçilmiş, 1980 senesine kadar bu görevde kalmıştır. Daha sonra 1986 senesinde tekrar Dekanlık görevine başlamış ve emekli olduğu 1994 tarihine kadar bu göreve devam etmiştir. Kısacası hocamız 16 sene gibi uzun bir süre boyunca Dekanlık görevinde bulunmuştur. Üniversitemizin Hukuk Fakültesi’nin hem ülkemizde, hem de dünyada bu denli önemli bir pozisyonda bulunmasında Hocamızın katkısı şüphesiz azımsanmayacak ölçüdedir. Bu toplantı vesilesiyle değerli hocamız Prof. Dr. İlhan Akın’a, üniversitemiz başta olmak üzere Türk bilim dünyasına yaptığı katkılardan dolayı bir kez daha şükranlarımızı sunuyor, siz değerli misafirlerimize de bu toplantıya katılımlarından dolayı teşekkür ediyoruz.”

“Prof. Dr. İlhan Akın Hoca Olmanın Ötesinde Bir Anlam Taşıyor”

Prof. Dr. İlhan Akın ile anılarını anlatan ve programın düzenlenmesinden dolayı mutluluğunu dile getiren Prof. Dr. Semih Gemalmaz ise konuşmasında şunları söyledi:  “Ben, İlhan Akın Hoca ile akademik hayata İÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde başladım. Prof. Dr. İlhan Akın Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne geçmişti. Ben de o dönem kendisi ile orada çalışmaya başladım. İlhan Akın ile özel bir ilişkim var benim. Biz sabahları hocanın evinin önünde buluşur, birlikte fakülteye gelir, akşam da birlikte dönerdik. Onun için İlhan Akın Hoca benim için sadece kürsü içerisindeki bir hoca olmanın ötesinde büyük anlam ifade eder. Türkiye’de ilk kez temel hak ve özgürlükler disiplinini açarak 1960 İhtilali’nden sonra önemli bir hizmette bulunmuştur. Prof. Dr. İlhan Akın’ın temel hak ve özgürlükler alanında açtığı o yoldan sonra aşağı yukarı 30-35 sene sonra yine İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde müfredata Uluslararası İnsan Hakları Hukuku dersi eklendi. Şimdiki akademisyenler için bu çok şaşırtıcı gelmeyebilir, çeşitli fakültelerde bu dersi anlatan hocalarımız var ama her şeyin bir başlangıcı oluyor. İlhan Akın 1960’da açtığı bu kanalı, 1980’lerin sonu 1990’ların başında bu kez Uluslararası İnsan Hakları Hukuku’nun müfredata girmesini sağlayarak gerçekleştirmiştir. İlhan Hoca’nın hakkını teslim etmemiz gerekiyorsa bunun da altını çizmek isterim. Elbette anlatılacak çok şey var ama sözlerimi izninizle burada noktalamak istiyorum. Hocama, saygıdeğer hanımefendiye uzun, sağlıklı ömürler diliyorum.”

“Hocamızı Dekanlığım Sırasında da Hep Örnek Almışımdır”

Prof. Dr. Tankut Centel konuşmasında, Prof. Dr. İlhan Akın’ın akademik kariyerinde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyleyerek, “1976 yılında mezun olduğum İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde asistan olmuştum. Atanma yazımda hocanın imzası vardı. Bu da benim için onur vesilesidir. 1979 yılında Afganistan’ın işgalinden 2 gün önce Vedat Ardahan Vakfı’nın verdiği yurtdışı bursu ile Almanya’ya gitme fırsatı buldum. Bu vakfın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yine İlhan Akın Hocam yönetiyordu. Bu toplantı ile İstanbul Üniversitesi, vefanın İstanbul’da bir semt olmaktan öte bir şey olduğunu bir kez daha yakından göstermiştir. Bu vesile ile bu toplantıyı düzenleyenlere tekrar teşekkür ediyorum. İlhan Akın Hocama ailesi ile birlikte daha nice sağlıklı yıllar geçirmesini diliyor hepinizi saygı ile selamlıyorum, esen kalın” sözleri ile konuşmasını noktaladı.

“Prof. Dr. İlhan Akın Seçkin Bir Bilim İnsanıdır”

Prof. Dr. Aysel Çelikel ise konuşmasında Prof. Dr. İlhan Akın için şunları söyledi: “İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Türkiye’nin ilk hukuk fakültesi ama esas olarak 1933 Üniversite Reformu’ndan sonra bilimsel çalışmanın nasıl yapılacağını öğreten, bilimsel eserler veren hocalarımızın varlığıyla güç kazanmıştır. Bilimsel erkini ispat etmiş olan herkes İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak 30 sene, 40 sene, 50 sene görev yapmıştır. İşte fakültemizin itibarı, gücü bu bilimsel çizginin ve akademik geleneklerin korunmasından geçmiştir. Biz bu itibarı ve bu uluslararası gücü korumak zorundayız. Benim gençlik yıllarımda İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi diplomaları Alman Üniversitelerinde eşdeğer diploma olarak kabul edilirdi. Sevgili dostumuz Prof. Dr. İlhan Akın, en az 40 yıl öğretim üyeliği ve toplam 16 yıl da İÜ Hukuk Fakültesi’ne Dekanlık yapmış seçkin bir bilim insanıdır.”

“Prof. Dr. İlhan Akın’ı  Kendimize Örnek Aldık”

Prof. Dr. Çelikel'in ardından kürsüye gelen İÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abuzer Kendigelen konuşmasında şunları dile getirdi: “1986 yılından 1994 yılına kadar yani Yüksek Lisans ve Doktora eğitimimi yaptığım dönemde Dekanımız Prof. Dr. İlhan Akın’dı. Prof. Dr. İlhan Akın’ın yönetimi, Dekanlığı, sorumluluğu bakımından en küçük bir eleştiriye dahi şahit olmadım. Prof. Dr. İlhan Akın’ı kendimize genç kuşak olarak örnek aldık. Abartmak istemiyorum giyimini dahi örnek aldık. Çünkü fakültemizin en güzel giyinen hocalarımızdan birisi sizdiniz. Gülümsemenizi örnek aldık, çünkü o gülümseme karşılaştığı insana duygu veriyor. Yönetim anlayışınızı örnek aldık. Bugün bu nöbeti ben sürdürüyorum, bu bayrağı ben devraldım ama emin olun ki bu görevi yaparken yerleşmiş olan genele sadık kalmaya özen gösteriyorum. Bu geleneğin yerleşmesinde de sizin katkınız olduğu kanısında da en ufak bir tereddüttüm yok.”

“İstanbul Üniversitesi’nde Olmaktan Gururluyum”

Konuşmaların ardından kürsüye İÜ Hukuk Fakültesi 1972-1980 ve 1986-1994 Dönemleri Dekanı Prof. Dr. İlhan Akın geldi.

Prof. Dr. İlhan Akın konuşmasında, “Bundan 24 sene önce bu fakülteden emekli olarak ayrıldım. Emekli olduktan sonra tekrar buraya gelmek bana çok büyük bir gurur ve onur yaşattı. 24 yıl önce bu fakültede, bu binada bir toplantı daha yapılmıştı. Emekli olan dekanlar için yapılan o toplantıda da yine hakkımda çok güzel, övgü dolu sözler söylenmiş fevkalade memnun kalmıştım. Ama ne var ki o bir veda toplantısıydı. Yani büyük gurur ve onur vermesine rağmen acıklı bir tarafı vardı. Benim için 24 yıl sonra tekrar buraya gelmek, konuşmak sizlerin benim hakkımda söylediklerinizi dinlemek fevkalade cazip, fevkalade onur verici bir olay” ifadelerini kullandı.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 42 yıl hizmet verdiğini söyleyen Prof. Dr. İlhan Akın, “Bunun için bu toplantıyı düzenleyenlere ve hazırlayanlara sonsuz teşekkürlerim var. Dekanlığım sırasında Aysel Çeliker’in bana yardımlarını unutamam. Kürsü arkadaşlarım var. Her biri şimdi profesör oldular. En büyük teşekkür ise eşime. Ben kendimi düşünmüyordum ama o beni çok düşünüyordu. Akşam eve döndüğüm zaman ‘Oh bu günü de atlattık’ diyordu. Benim daima yanımda olan 67 yıllık eşime teşekkür etmek isterim. 90 yaşına gelmiş olan bir kimsenin kaprislerine, garip ihtiyaçlarına cevap vermekten çekinmeyen aileme nasıl teşekkür etmem. Bir ihtiyar olarak beni daima korudular ve hala koruyorlar. Hepinize çok teşekkür ederim beni burada kabul ettiğiniz için. Tekrar böyle bir toplantı yapılabildiği için hepinize sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Bundan sonra artık ne kadar yaşarım bilmiyorum; ama bu benim için en güzel hatıra olarak kalacaktır” sözleri ile konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmaların ardından İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve İÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abuzer Kendigelen, Prof. Dr. İlhan Akın’a hediyelerini ve teşekkür plaketlerini takdim etti.

Program toplu hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

Haber: Aliseydi TURGUT, Eda SAĞLAM

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Öne Çıkan Haberler

İstanbul TTO Proje Yazımı Konulu Çalıştay Gerçekleştirdi

İstanbul-Üniversitesi-ve-Vefa-Lisesi-Arasında-“Sosyal-ve-Bilimsel-İşbirliği-Protokolü”-İmzalandı

İstanbul Üniversitesi ve Vefa Lisesi Arasında “Sosyal ve Bilimsel İşbirliği Protokolü” İmzalandı

“İÜ-Bilim-ve-Araştırma-Politikaları-Kurulu”-ilk-Danışma-Toplantısını-Yaptı

“İÜ Bilim ve Araştırma Politikaları Kurulu” ilk Danışma Toplantısını Yaptı

Altınbaş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

Doç. Dr. Zeki Candan’ın Nanoteknoloji Alanındaki Projesi Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’na Davet Edildi

İstanbul-Üniversitesi-Basında-En-Çok-Yer-Alan-Üniversite-Oldu

İstanbul Üniversitesi Basında En Çok Yer Alan Üniversite Oldu