Prof. Dr. Fuat Sezgin ve Eserleri Gençlere Anlatılacak

Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle ilan edilen “2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı” etkinlikleri kapsamında İstanbul Üniversitesi, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı (İBTAV) ve Koordinatör Kırıkkale Üniversitesi ile iş birliği protokolü imzaladı.

Gülhane Parkı’ndaki Prof. Dr. Fuat Sezgin ve Dr. Ursula Sezgin Bilimler Tarihi Kütüphanesinde düzenlenen imza törenine; İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ile İBTAV Mütevelli Heyeti Yönetim Kurulu Başkanı Mecit Çetinkaya ve İBTAV Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan katıldı.

“Prof. Dr. Fuat Sezgin İstanbul Üniversitesi’nin Yetiştirdiği Dünya Çapında Bir Bilim İnsanı”

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak imzalanan protokole ilişkin olarak yaptığı açıklamada Prof. Dr. Fuat Sezgin’in yeni nesiller tarafından bilinmesinin çok önemli olduğuna vurgu yaparak şunları dile getirdi: “Prof. Dr. Fuat Sezgin İstanbul Üniversitesi’nin yetiştirdiği dünya çapında bir bilim insanı. Kendisiyle ne kadar gururlansak azdır. Hayatını bilim tarihine adamış ve İslam Bilim Tarihi alanında çok kıymetli katkıları olmuş bir isim. Böyle bir ismin gençlerimiz tarafından bilinmesini ve tanınmasını sağlamak için İstanbul Üniversitesi olarak gerekli tüm çalışmaları yapacağız. Kendisini saygı ve rahmetle anıyoruz.”

İmzalanan protokol ile İslam bilim tarihinin dünya medeniyetine yaptığı katkılar çerçevesinde Prof. Dr. Fuat Sezgin ve çalışmalarının, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması hedefleniyor. Protokole göre İstanbul Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi, Adıyaman Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Piri Reis Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde 2019 yılında Prof. Dr. Fuat Sezgin’i anlatmak, çalışmalarını genç kuşaklara aktarmak için çalışmalar yürütülecek.

“Prof. Dr. Fuat Sezgin Hocanın Hayatından Alınması Gereken Büyük Dersler Var”

Toplantıda konuşan İBTAV Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan, Türkiye’nin İslam bilim tarihiyle ilgili mirasının gelecek nesillere aktarılması gerektiğini söyledi. Bir bilim insanının, akademisyenin, hocanın nasıl olması gerektiğiyle ilgili Prof. Dr. Fuat Sezgin hocanın hayatından alınması gereken çok büyük derslerin olduğunu ifade eden Erdoğan, “Bunları vakıf olarak gelecek nesillere nasıl aktaracağımızın üzerinde durmamız gerekiyor. Bütün emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İnşallah bugünkü toplantılarla 2019 yılının bu anlamda iyi değerlendirilmesine vesile oluruz. Bugün ahirete uğurlayacağımız şehitlerimizi minnetle yâd ediyorum. Fuat Sezgin hocamızı da rahmetle anıyorum” şeklinde konuştu.

İBTAV Mütevelli Heyeti Yönetim Kurulu Başkanı Mecit Çetinkaya ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2019 Yılını Prof. Dr. Fuat Sezgin Bilim Yılı ilan etmesinin kendilerini gururlandırdığını ifade etti.

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Öne Çıkan Haberler

İÜ-Rektörü-Prof.-Dr.-Mahmut-Ak-Prof.-Dr.-Turan-Yazgan’ı-Anmak-Üzere-Düzenlenen-Konferansa-Katıldı

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak Prof. Dr. Turan Yazgan’ı Anmak Üzere Düzenlenen Konferansa Katıldı

Engellilik-Araştırmaları-Konferansı-“Dünden-Bugüne-Engellilik”-Teması-ile-Gerçekleştirildi

Engellilik Araştırmaları Konferansı “Dünden Bugüne Engellilik” Teması ile Gerçekleştirildi

Prof.-Dr.-Elif-Bahar-Tuna-İnce’nin-Buluşları-Patent-Aldı

Prof. Dr. Elif Bahar Tuna İnce’nin Buluşları Patent Aldı

İstanbul-Üniversitesi-ve-İstanbul-Üniversitesi-Cerrahpaşa’da-“10-Kasım-Atatürk’ü-Anma-Töreni”-Gerçekleştirildi

İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’da “10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni” Gerçekleştirildi

İÜ-Rektörü-Prof.-Dr.-Mahmut-Ak-Polonya-Cumhuriyeti-İstanbul-Başkonsolosu-İle-Bir-Araya-Geldi

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu İle Bir Araya Geldi

“Vefatının-80.-Yıldönümünde-Atatürk”-Paneli-Gerçekleştirildi

“Vefatının 80. Yıldönümünde Atatürk” Paneli Gerçekleştirildi