“Misak-I Milli, Milletin Vicdanından Doğan Barışın Göstergesidir”

İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü tarafından düzenlenen “100. Yılında Misak-ı Milli’den Günümüze Bakmak” Milli Sempozyumu, İÜ Edebiyat Fakültesi Genel Kurul Odası’nda gerçekleşti.

Programın açılış konuşmasını yapan İÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Budak; “İÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü, 1933 üniversite reformundan sonra ‘Türk İnkılabı Enstitüsü’ adıyla Türkiye’de kurulan ilk İnkılap Tarihi Enstitüsüdür. Enstitümüzün amacı Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi alanında lisansüstü çalışmalar yapılmasını sağlamaktır. Misak-ı Milli 30 Ekim 1918’de imzalanan bir metindir. Bu metin Türkiye’nin özgür ve barış halinde yaşayabilmesi için kırmızı çizgilerini ifade etmektedir” dedi.

Konuşmasını gerçekleştiren İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Alkan: “Misak-ı Milli, milletin vicdanından doğan ve barışın nasıl olması gerektiğini ifade eden bir göstergedir. Osmanlı Mebusan Meclisi’nin oluşturduğu bir heyet tarafından kaleme alınan bu belge Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ve kurtuluşu için de son derece önemlidir. Misak-ı Milli’nin ilanı ile İtilaf Devletlerinin bu milletin geleceğine istedikleri gibi yön veremeyecekleri açıkça ifade edilmiştir. Misak-ı Milli demokratik meşruiyeti vurgulaması ile de benzersiz bir özelliğe sahiptir” ifadelerini kullandı.

Misak-ı Milli’nin tanımına dikkat çeken Prof. Dr. Cemil Koçak; “Misak-ı Milli’nin yıldönümü vesilesiyle burada olmak hepimiz için bir onurdur. Misak-ı Milli deyiminin tam olarak ne anlama geldiği konusunda çok titiz davranmalıyız. Misak-ı Milli Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırlarını çizen bir antlaşmadır” şeklinde konuştu.

Bir açılış konferansı, üç oturum ve on iki bildiriden meydana gelen sempozyumda; Prof. Dr. Ali Fuat Örenç, Prof. Dr. Mustafa Çalık, Prof. Dr. Elçin Macar. Prof. Dr. Musafa Delican, Prof. Dr. M. Akif Okur, Prof. Dr. Suphi Saatçi, Prof. Dr. Fethi Gedikli, Doç. Dr. Serkan Tuna ve Prof. Dr. Rauf Versan konuşmacılar arasında yer aldı.

Haber: Yaren Demirel
Fotoğraf: Seyithan Er
İÜ Kurumsal İletişim KoordinatörlüğüGaleri

Öne Çıkan Haberler

OMAR Konser

OMAR Mavi Salon Konserleri Düzenlendi

AUZEF-2023

İstanbul Üniversitesi AUZEF Vizyon 2023 Toplantısı Gerçekleştirildi

başarı yüzme madalya

Üniversitemiz Personeli Yüzme Şampiyonasında 3 Madalya Kazandı

8-mart kadınlar-günü

“Kadınların Başarısı, Kendi Güçlerinin Ürünüdür”

8-mart her-alanda-kadın

Girişimcilik Kulübü’nden “Her Alanda Kadın” Etkinliği

sivil-toplum-çalıştayı

“Sivil Toplum Kuruluşları Günümüz Koşullarına Ayak Uydurmalı”