İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak “Zamanını Aşan Medeniyet: Özbekistan Sergi ve Sempozyumu”na Katıldı

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İnsan ve Medeniyet Hareketi (İMH) Bahariye Sanat Birimi tarafından hazırlanan “Zamanını Aşan Medeniyet: Özbekistan Sergi ve Sempozyumu”na katıldı.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TİKA’nın destekleri; İstanbul Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi iş birliği ile “Zamanını Aşan Medeniyet: Özbekistan Sergi ve Sempozyumu” Bahariye Mevlevihanesi’nde açıldı. Türk ve Özbek 28 sanatçıyla 34 akademisyenin yer aldığı sergi ve sempozyumun açılışına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Alisher Botirov, İMH Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Özden, Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan ile sanatseverler de katıldı.

Yöresel ikramlarla başlayan açılış programında gerçekleştirilen müzik ziyafetinin ardından Kur'an-ı Kerim tilaveti ve sinevizyon gösterisi yapıldı.

“Türkiye ve Özbekistan Arasındaki Ortak Değerlerin Öne Çıkarılmasını Hedefliyoruz”

Sempozyumda bir konuşma gerçekleştiren İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, düzenlenen bu sergi ve sempozyum ile Türkiye ve Özbekistan arasındaki ortak değerlerin öne çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi. İstanbul Üniversitesi olarak Özbekistan ile eğitim ve araştırma alanında sürdürülen ilişkilere dikkat çeken İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak şunları dile getirdi: “Özbekistan ile imzaladığımız protokoller ile eğitim ve araştırma faaliyetlerine yönelik karşılıklı fayda sağlanması, ilgi alanlarının geliştirilip desteklenmesi, öğrenci ve öğretim üyesi hareketliliği, ortak bilimsel çalışmalar ve iki ülke arasındaki akademik iş birliklerin geliştirilmesi gibi birçok alanda önemli kazanım elde etme arzusu içindeyiz. Türk ve Özbek sanatçı ve akademisyenlerin katılımı ile gerçekleştirilecek olan bu sergi ve sempozyumda, iki ülkenin bilim insanları ve sanatçıları tarafından ortak medeniyetimizin izleri ve geleceği masaya yatırılacak. Geçmişten Günümüze Özbekistan, Kadim ve Ortak Düşünce Geleneğimiz, Kültürel Ortaklıklarımız, Ortak Halk Mirasimiz Dilimiz, Geleneksel Sanatlar ve Ortaklıklarımız, Geleneksel Mimari ve Ortaklıklarımız başlıkları altında; tarih, dil, kültür, sanat, mimari, edebiyat, felsefe ve düşünce geleneği gibi konular ele alınacak. İki ülke bağlarının daha da güçlendirilmesinin hedeflendiği bu sergi ve sempozyumun verimli geçmesini diliyor, tüm konuklarımızı saygıyla selamlıyorum.”

Sergi 15-30 Haziran tarihleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

İki ülke arasındaki çok yönlü iş birliğine katkı sunmak amacıyla hayata geçirilen etkinliğin ikincisinin 7-15 Eylül tarihleri arasında Taşkent’te yapılması planlanıyor.


İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Öne Çıkan Haberler

İÜ-İstanbul-Tıp-Fakültesi-Öğretim-Üyesi-Prof.-Dr.-Aslı-Akkor-Gelincik’in-Büyük-Başarısı

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aslı Akkor Gelincik’in Büyük Başarısı

İÜ-İstanbul-Tıp-Fakültesi-Öğretim-Üyesi-Prof.-Dr.-Cevdet-Özdemir’in-Büyük-Başarısı

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Özdemir’in Büyük Başarısı

Prof.-Dr.-Fuat-Sezgin-İslam-Bilim-Tarihi-Sempozyumu-İstanbul-Üniversitesi’nde-Gerçekleştirilecek

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Sempozyumu İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirilecek

“ISN-Bywaters-Ödülü”nün-Sahibi-Prof.-Dr.-Mehmet-Şükrü-Sever’e-Ödülü-Takdim-Edildi

“ISN Bywaters Ödülü”nün Sahibi Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever’e Ödülü Takdim Edildi

İÜ-Edebiyat-Fakültesi-2019-Yılı-Mezuniyet-Töreni-Gerçekleştirildi

İÜ Edebiyat Fakültesi 2019 Yılı Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi

“Teşekkürler-İstanbul-2019-Uluslararası-Öğrenciler-Türkçe-Sertifika-Şenliği”-İstanbul-Üniversitesi’nde-Gerçekleştirildi

“Teşekkürler İstanbul 2019 Uluslararası Öğrenciler Türkçe Sertifika Şenliği” İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi