İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak Necip Fazıl Ödülleri Töreni’ne Katıldı

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımları ile düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri Töreni’ne katıldı.

Star Gazetesi’nin Necip Fazıl Kısakürek’in manevi ve kültürel mirasını yaşatmak için düzenlediği Necip Fazıl Ödülleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle sahiplerini buldu. Star Gazetesi’nin ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenen gecede Necip Fazıl Kısakürek şiiriyle, davasıyla, çilesiyle yâd edildi.

“Necip Fazıl Ödülleri’nin Esas Başarısı Fikir ve Sanat Dünyamızın Özgürleşmesine Yaptığı Katkıdır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Necip Fazıl Ödülleri’nin esas başarısı fikir ve sanat dünyamızın özgürleşmesine, zenginleşmesine, çeşitlenmesine yaptığı katkıdır. Bu ödüller asıl büyük değişimi, asıl büyük inkılabı burada gerçekleştirmiştir. Çünkü Türkiye’nin düşünce ve yazı hayatı çok uzun yıllar, her türlü keyfiliğin, her türlü bağnazlığın sergilendiği bir alan olmuştur. Eserin özgünlüğünden ziyade ideolojisine bakan, yazarın kimliğini eserinin önüne koyan bir kesim, tekellerine aldığı bu alanda kendi hizipleri, kendi küçük grupları dışında hiç kimseye hayat hakkı tanımamıştır. Bu kesimin senelerce baş tacı ettiği, ödüle boğduğu birçok ismin tek alametifarikası, fikirlerin orijinalliğinden, eserlerinin kalitesinden, oyunculuklarının gücünden ziyade kendileriyle aynı marjinal ideolojik kabileye mensubiyetleridir. Millete tepeden bakan, kendi insanını hor, hakir gören, kaymağını yedikleri bu ülkeye adeta asalak gibi yapışan elitler, Türkiye’nin kültür hayatının çoraklaşmasının da başlıca müsebbipleridir” ifadelerini kullandı.

“O Her Daim ‘Kaldırımların Şairi’ Oldu”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, törende yaptığı konuşmada Üstat Necip Fazıl’ın hayatından anektodlara yer vererek Necip Fazıl Ödülleri’nin bu yılki sahiplerini kutladı ve şunları dile getirdi: “Eminim ki bu akşam aldıkları ödül, özgeçmişlerinde önemli bir yer bulacaktır. Necip Fazıl Kısakürek, bir fikir ve sanat adamı olarak taşları yerinden oynattı, entellektüel mirasımıza önemli katkılarda bulundu, yayıncılık dünyasında bir döneme damgasını vuran çalışmalarıyla büyük kalabalıklar karşısındaki muhteşem hatipliği ile siyasi ve kültürel belleklerimize kazındı. Ama ne olursa olsun o, herkes için her daim ‘Kaldırımların Şairi’ oldu.”

“Necip Fazıl Çilesiz Dava Olmayacağı Gerçeğinin Canlı Örneğiydi”

Törende konuşan Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak ise, “Ömrünü davasına adayan Üstat Necip Fazıl, çilesiz dava olmayacağı gerçeğinin canlı örneğiydi. Zira onun için ‘Çile’ sadece şiirinin adı değil, ideallari uğruna yokuşlar tırmanmakla geçen ömrünün anlamıydı. Kendisini saygıyla anıyor, şükranlarımızı arz ediyoruz. Milletimizin büyük Türkiye yolculuğu, o zor günlerde o mihmandarlar sayesinde yoluna devam edebildi. Sayın Erdoğan’ın liderliğindeki finalde ise milletimiz örnek bir demokrasi devrimi gösterdi. Ama ne yazık ki, o canavar hala pusuda bekliyor, bulduğu her delikten başını uzatıyor. ‘Özyurdumuzda garip, özvatanımızda parya’ olmak istemiyorsak teyakkuzda kalmak ve bütünlüğümüzü korumak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Necip Fazıl Ödülleri töreninde, Besteci Yücel Arzen ve ekibi Necip Fazıl Kısakürek’in “Sakarya Türküsü” ve “Şarkımız Bizim” şiirlerini notalarla buluşturdu.

Beşinci Necip Fazıl Ödülleri Sahiplerini Buldu

Şiir Ödülü: Arif Ay
1970’lerden günümüze şiire getirdiği yerli duyarlılık ve yönettiği edebiyat dergilerindeki poetik bakış açısıyla Türk şiirinin gelişmesine katkı sunan, öte yandan mazlumların ve mağdurların öfkeli sesi olan Arif Ay, Necip Fazıl Şiir Ödülü’ne layık görüldü.

Hikâye-Roman Ödülü: Aykut Ertuğrul
Yönettiği dergilerle gençlere alan açan, kitaplaşan hikâyelerinde dil, üslup, teknik ustalık ve özgünlük niteliğiyle öne çıkan Aykut Ertuğrul, Necip Fazıl Hikâye-Roman Ödülü’ne layık görüldü.

Fikir-Araştırma Ödülü: Prof. Dr. Ahmet Yaşar Ocak
Anadolu coğrafyasının inanç tarihi ve Babailer, Kalenderiler, Vefailer gibi çok az bilinen yapılar üzerine yaptığı yetkin akademik çalışmalar ve yetiştirdiği öğrencilerle kültürümüze, tarih çalışmalarına önemli katkılar sağlayan Prof. Ahmet Yaşar Ocak Necip Fazıl Fikir Araştırma Ödülü’ne layık görüldü.

İlk Eserler Ödülü: Yasemin Karahüseyin
Yayınlanan üç romanında da yenilikçi arayışları, kalıcı karakterleri ve romandaki farklı sesiyle, hayal ve gerçek çatışmasını, insanın özünü arama çabalarını, ayrılan ve kesişen kaderleri derinlikli biçimde irdelemesiyle Yasemin Karahüseyin Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü’ne layık görüldü.

İlk Eserler Ödülü: Fatih Baha Aydın
Fatih Baha Aydın, dil özeni, çarpıcı kurgusu ve derinlikli göndermeleriyle bir kültür romanı olan Bihaber’de ironinin gücünü ustalıkla kullanması, olayları, insanları didaktik olmaktan uzak sahici bir dünyaya yerleştirmesiyle, Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü’ne layık görüldü.

Uluslararası Kültür Sanat Ödülü: Prof. Dr. Muhammed Harb
Mısır’ın yetiştirdiği önemli yazarlardan biri olan Muhammed Harb, Türkiye’de İstanbul Üniversitesi’nde Tarih doktorasını yaptı. Mısır ve Suudi Arabistan’ın çeşitli üniversitelerinde ve Mısır’da Ortadoğu Araştırmaları Merkezi’nde öğretim üyesi ve araştırmacı olarak görev aldı.

Muhammed Harb, Osmanlı tarihi, Necip Fazıl, Ömer Seyfettin, Mehmed Akif gibi edebiyatçılar üzerine yaptığı çalışmalar ve öğrencilerini Türk kültür ve edebiyatını öğrenmeye teşviki dolayısıyla Necip Fazıl Uluslararası Kültür Sanat Ödülü’ne layık görüldü.

Saygı Ödülü: Prof. Dr. Nevzat Atlığ
Nevzat Atlığ, Türk musikinin yaşama savaşı verdiği yıllarda, üniversite korosundan başlayarak bütün oluşum ve kurumlarda görev almış, İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ve İTÜ Türk Müziği Konservatuvarı’nın kuruluşunda öncü rol üstlenmiştir. Öte yandan devletin Türk musikisi politikasının belirlenmesine katkı sağlayan, Türk müziğinin gelecek kuşaklara aktarılması için ömrünü adayan kültür ve sanat adamı olarak Nevzat Atlığ, Necip Fazıl Saygı Ödülü’ne layık görüldü.


Öne Çıkan Haberler

“Kuzey-Afrika’da-Toplum-ve-Siyaset-Dönüşüm-ve-Meydan-Okumalar”-Sempozyumu-Gerçekleştirildi

“Kuzey Afrika’da Toplum ve Siyaset Dönüşüm ve Meydan Okumalar” Sempozyumu Gerçekleştirildi

İÜ-Rektörü-Prof.-Dr.-Mahmut-Ak-İÜ-İstanbul-Tıp-Fakültesi-Temel-Tıp-Bilimleri-Bölümü-Öğretim-Üyeleri-ile-Toplantı-Gerçekleştirdi

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyeleri ile Toplantı Gerçekleştirdi

“17-25-Aralık-FETÖ’nün-Yargı-Darbesi”-Sempozyumu-Gerçekleştirildi

“17-25 Aralık FETÖ’nün Yargı Darbesi” Sempozyumu Gerçekleştirildi

“Fakültene-Renk-Ver”-Etkinliği-Kapsamında-İÜ-İletişim-Fakültesi-Boyandı

“Fakültene Renk Ver” Etkinliği Kapsamında İÜ İletişim Fakültesi Boyandı

İstanbul-Üniversitesi-Cerrahpaşa-Kreş-ve-Anaokulu’nda-Bilimsel-Etkinlikler-Gerçekleştirildi

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Kreş ve Anaokulu’nda Bilimsel Etkinlikler Gerçekleştirildi

İstanbul-Üniversitesi-Öğretim-Üyesi-Doç.-Dr.-Emre-Güldoğan-İstanbul’un-Tarihini-Değiştirecek-Çalışmalara-İmza-Atıyor

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Güldoğan İstanbul’un Tarihini Değiştirecek Çalışmalara İmza Atıyor