İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak DEİK Olağan Mali Genel Kurulu’na Katıldı

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Olağan Mali Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve DEİK Başkanı Nail Olpak'ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Törene İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak da katıldı.

"DEİK, Türk İş Dünyasının Lokomotif Kuruluşudur"


Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın ciddi değişimler geçirdiğini ifade ederek, “Bu dönemde DEİK’in ihracatçıların lokomotifi haline geldiği görüyoruz. DEİK’in başarısını ve yakaladığı ivmeyi çok daha yükseklere çıkaracağına inanıyorum. Sizlerden Türkiye'nin ekonomik gücünü tüm dünyaya taşımanızı bekliyorum. DEİK, iş dünyamıza yol çizecektir. DEİK dış ekonomik ilişkilere ait stratejiler hakkında raporlar üretmeli ve uygulamasını sağlamalıdır. Bu yönde yapılan çalışmalarda da her zaman sizlerin yanında olacağım. DEİK’in çalışmalarına biz hep önem verdik. Gittiğimiz her yere DEİK’i de davet ederek iş adamları arasında köprü kurduk. Son dönemde atılan adımlar DEİK’i daha kapsayıcı, daha kuşatıcı bir yapıya kavuşturmuştur. 2002’de yola çıktığımızda 36 milyar dolar ihracatımız vardı. Şu an 170 milyar dolara geldik. Ama bunları muhalefetin başı bilmez, anlamaz. İki kat arttırdık” dedi.

“Pek Çok Ülkeye Vizesiz Seyahatin Yolunu Açtık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bundan sonraki süreçte burada bu çatı altında aslında KOBİ’leri de almak suretiyle tabii... 8 bin 582 ihracatçımıza yeşil pasaport ile önünü açtık. Pek çok ülkeye vizesiz seyahatin yolunu açtık. Eximbank’ın sermayesini 3 milyar liradan 10 milyar liraya çıkardık. İhracatçılarımıza 2 milyar sadece geçen sene destek verdik. Son 16 yılda 201 milyar doların üzerinde doğrudan yatırımın üzerine ulaştık. İş adamlarına yurt dışında heyecan ve girişimci ruhunu aşılayalım istiyoruz. Devlet ve hükümet başkanlarını da ülkemizde ağırlıyoruz. İran Cumhurbaşkanı Sayın Ruhani ile Çankaya Köşkü’nde iş adamlarımızı bir araya getirdik. Yürürlüğe koyduğumuz düzenlemeyle 8 bin 500 ihracatçımıza yeşil pasaport imkanı getirerek, pek çok ülkeye vizesiz seyahatin yolunu açtık. Bunlar bir ilk... Yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Güvenlik Araçlarını Türkiye Yapıyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Pakistan’dan Kuveyt’e birçok güvenlik araçlarını Türkler yapıyor. Made in Turkey damgalı ürünle karşılaşıyor, Türk başarı hikayesi dinliyoruz. Türk şirketlerimiz iş adamlarımız bayrağımızı gururla dalgalandırıyor. Görüştüğümüz her devlet adamı Türk yatırımcıların başarısından bahsediyor. Yabancı şirketlerin sürünmecedeki projelerini Türk firmaları üstleniyor ve hızlı bir şekilde teslim ediyor. Ben sizlere gönülden teşekkür ediyorum. Bu başarı hepimizin ortak başarısıdır” dedi.


 “İhracat Hedeflerimize Ulaşmak İçin Yeni ve Doğru Politikalar Geliştirmek Zorunda Olduğumuzun Bilincindeyiz”

Törende konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, büyük ülkelerin geleceğe dönük büyük hedefleri olduğunu belirterek, bu kapsamda Türkiye’nin de büyük hedefleri bulunduğunu dile getirdi. Kamu özel sektör iş birliğinin önemine değinen Pekcan, bu çerçevede DEİK ile Ticaret Bakanlığı arasındaki iş birliğinin olumlu sonuçlarının alınmaya devam ettiğine işaret etti.

Pekcan, dünyanın önemli coğrafyalarında ekonomik, teknolojik ve sosyal değişimlerin yaşandığı bir süreçten geçildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: “İhracat hedeflerimize ulaşmak için yeni ve doğru politikalar geliştirmek, alternatif pazarlara ve yeni nesil teknolojilere odaklanmak zorunda olduğumuzun bilincindeyiz. Bu dönemde özellikle büyük gelecek vadeden Afrika, Uzak Doğu Asya ve Latin Amerika pazarlarında daha etkin olmayı hedefliyoruz. II. Türkiye ve Afrika Ekonomi ve İş Forumu’nu ve Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu ile yapılan Ekonomi ve İş Forumu’nu DEİK’in iş birliğiyle çok başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. 100 Günlük Eylem Planı'mızda da yer alan hedef ülkeleri tespit ettik. Çin, Rusya, Hindistan ve Meksika odak ülke olmak üzere, Afrika ve Latin Amerika’yı da içine alan bir coğrafyada, projelerimizi, eylem planlarımızı hazırladık ve uygulamaya koyduk”

 “Eximbank’ın İhracat Sigortası Yaptığı ve İhracat Kredisi Verdiği Firma Sayısı 11 Bini Aştı”

Bakanlık bünyesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Pekcan, “Eximbank aracılığıyla bugün her 100 dolarlık ihracatımızın 26 dolarını finanse ettik. 2019 yılında bunun 100 dolarda 27 dolar olmasını ve Eximbank’ın 48 milyar dolar finansman yapmasını hedefliyoruz” dedi.Bakan Pekcan, Eximbank’ın ihracat sigortası yaptığı ve ihracat kredisi verdiği firma sayısının 11 bini aştığını, 2017’de yüzde 53 olan KOBİ oranının, bugün itibarıyla yüzde 70,4’e ulaştığını bildirdi.

Bakanlık olarak 2019 yılında da tüm destek mekanizmalarıyla, Türkiye’nin ihracat potansiyeline doğrudan katkı sağlayacak olan alanları desteklemeye devam edeceklerini dile getiren Pekcan, “Tasarruf bütçesi uyguluyoruz ama tasarruf uygulamadığımız tek yer, ihracat destekleri” ifadelerini kullandı.

“Bugün Tüm Dünyanın Gündeminde ‘Ticaret Savaşları’ Var”

DEİK Başkanı Nail Olpak, Genel Kurul’daki konuşmasında, 2018 yılının önemli kilometre taşlarının geride bırakıldığı bir yıl olduğuna işaret ederek, zorlu süreçler yaşandığını fakat daha önce defalarca yapıldığı gibi üstesinden gelindiğini söyledi. Bu anlamda birlik olmanın önemine dikkati çeken Olpak, şunları kaydetti: “Birliğimizi kuvvetlendirmek için, Cumhuriyetin 95. yılında, çok önemli bir yapısal dönüşüme imza attık ve yönetim sistemimizde daha etkin, daha hızlı kararlar almak ve uygulayabilmek amacıyla, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçtik. Bu değişimden kısa bir süre sonra, maalesef, ekonomik anlamda hiç de mutlu olmadığımız bir süreçle karşı karşıya kaldık. 10 Ağustos'ta alevlenip, devam eden günlerde iyice ateşlenen, manipülatif bir döviz hareketliliği yaşadık. Dürüstçe ifade edeyim, hasar da aldık. Yaralandık, ama hayattayız, ayaktayız. Sahip olduğumuz ümit ve azimle, düştüğümüz yerden kalkmasını da, ilerlemeye devam etmesini de, her zaman bildik ve yine yolumuza devam ediyoruz. Bugün geldiğimiz noktada, ekonomi yönetimimizin açıkladığı Yeni Ekonomi Programı'ndaki hedefleri, yıl sonu itibarıyla yakalayacağımızı görebiliyoruz.”

Olpak, hedeflerde bir dengelenme olmasının ve bu hedeflerin kendilerini hoşnut edip etmemesinin yanı sıra, hedeflerin yakalanmasının ayrı bir konu olduğuna işaret etti.

Olpak, “İş dünyası olarak bizim belimizi asıl büken, döviz kurunun ya da büyümenin seviyesi değil, belirsizliği. İş dünyası, önünü görmek ister. İş dünyası, huzur, güven ve istikrar ortamının devamını ister, belirsizlikten hoşlanmaz. Bu nedenle, 2018 yılının ikinci yarısında belirlenen hedeflerin yakalanmasının dinamiğiyle, 2019 yılına giriyoruz.” ifadelerini kullandı.
Dünyada yaşanan değişim ve dönüşüme işaret eden Olpak, günümüzün dünyasında, savaşların da şekil değiştirdiğini dile getirdi.
Olpak, bugün tüm dünyanın gündeminde “Ticaret Savaşları”nın bulunduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu: “Gladstone’un dediği gibi ‘Ticaret, ulusların zenginliğini eşitleyen bir güçtür.’ Bu gücü kullanırken, etik kuralları hiçe sayarak, ticarette kazan-kazan ilkesi yerine, dengeleri tek yönlü olarak bozmak, tamiri mümkün olmayan sonuçlara yol açabilir. ABD Başkanı Reagan, ‘globalleşme’ kavramını ilk ortaya attığında üniversite öğrencisiydim. O yıllarda ne demek istediğini tam olarak da anlayamamıştım. Bırakın interneti, evimizde telefonun bile olmadığı yıllardı. Bugün geldiğimiz noktada, dünyanın 2 numaralı ekonomisi, ki süratle ilk sıraya ilerliyor, Çin Halk Cumhuriyeti’nin siyaset kurumu Çin Komünist Partisi’nin lideri, serbest piyasa ekonomisinin en büyük savunucusu ve halen dünyanın en büyük ekonomisinin sahibi ABD Başkanı’nı ‘korumacılıkla’ suçluyor. Dünya Ticaret Örgütü, ABD ve Çin’in gümrük tarifelerini karşılıklı olarak artırması sebebiyle, önümüzdeki yıl küresel ticaretteki büyümede yüzde 0,5’lik bir daralma öngörüyor. Bu da, tüm dünyanın birlik, beraberlik ve ortak akla ne kadar ihtiyacı olduğunu ortaya koyan bir başka gösterge”dedi.
Törene, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile çok sayıda iş insanı katıldı.

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Galeri

Öne Çıkan Haberler

“Kuzey-Afrika’da-Toplum-ve-Siyaset-Dönüşüm-ve-Meydan-Okumalar”-Sempozyumu-Gerçekleştirildi

“Kuzey Afrika’da Toplum ve Siyaset Dönüşüm ve Meydan Okumalar” Sempozyumu Gerçekleştirildi

İÜ-Rektörü-Prof.-Dr.-Mahmut-Ak-İÜ-İstanbul-Tıp-Fakültesi-Temel-Tıp-Bilimleri-Bölümü-Öğretim-Üyeleri-ile-Toplantı-Gerçekleştirdi

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyeleri ile Toplantı Gerçekleştirdi

“17-25-Aralık-FETÖ’nün-Yargı-Darbesi”-Sempozyumu-Gerçekleştirildi

“17-25 Aralık FETÖ’nün Yargı Darbesi” Sempozyumu Gerçekleştirildi

“Fakültene-Renk-Ver”-Etkinliği-Kapsamında-İÜ-İletişim-Fakültesi-Boyandı

“Fakültene Renk Ver” Etkinliği Kapsamında İÜ İletişim Fakültesi Boyandı

İstanbul-Üniversitesi-Cerrahpaşa-Kreş-ve-Anaokulu’nda-Bilimsel-Etkinlikler-Gerçekleştirildi

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Kreş ve Anaokulu’nda Bilimsel Etkinlikler Gerçekleştirildi

İstanbul-Üniversitesi-Öğretim-Üyesi-Doç.-Dr.-Emre-Güldoğan-İstanbul’un-Tarihini-Değiştirecek-Çalışmalara-İmza-Atıyor

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Güldoğan İstanbul’un Tarihini Değiştirecek Çalışmalara İmza Atıyor