İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Kan Transfüzyon Merkezi Açılış Töreni Gerçekleştirildi

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Kan Transfüzyon Merkezi Açılış Töreni, 2 Kasım 2018 tarihinde İÜ Onkoloji Enstitüsü Binası’nda gerçekleştirildi.

Törenin açılış konuşmaları İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve İÜ Onkoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kizir tarafından yapıldı.

“Ülke Bütçelerinin Büyük Bölümü Sağlık Alanına Ayrılıyor”

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmasında şunları dile getirdi: “Onkoloji Enstitüsü 1982 yılında YÖK yasası ile kurulmuştur. Amaç bu alanda gerekli olan yetenekli insanları yetiştirmek, Onkoloji alanında bilimsel çalışmalar yapmak ve bu hastalıkla mücadele eden insanların tedavilerini en iyi şekilde yapmaktır. Çağımızın vebası denilen kanser maalesef yaşamı ciddi şekilde tehdit etmektedir. Dünya bu sorunun üstesinden gelebilmek için yoğun bir çalışma içerisindedir. Birçok ülke bütçelerinin büyük bölümünü sağlığa ayırmaktadır. Sağlığa ayrılan bütçenin hatırı sayılır kısmı onkolojik araştırmalara, kanser teşhis ve tedavilerine ayrılmaktadır.”

İÜ Onkoloji Enstitüsü’nde kanser tedavisinin dünya standartlarında yapıldığını vurgulayan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Hem erişkin hem de çocuk tümörlerinin başarı ile tedavi edildiği hepimizin bilgisindedir. Son yıllarda yapılan yasal düzenlemelerle onkoloji alanında yapılan teşhis ve tedavilerin tamamı devletimiz tarafından karşılanmaktadır. İstanbul Üniversitesi olarak bizde imkânlarımız ölçüsünde bu alanda çalışmaları yürüten bölümlerimize ve Onkoloji enstitümüze gerekli olan yardımlarımızı esirgemedik. Her fırsatta yardımcı olmaya çalıştık ve çalışacağız.” Kamu ve özel kişilerin el ele vererek daha iyi işler başardığını belirten İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Bugün bu iş birliğinin güzel bir sonucu olarak buradayız. Onkoloji Enstitüsü yönetimi ve değerli bağışçıların katkılarıyla Kan Transfüzyon Ünitesi oluşturuldu. Ayrıca kemoterapi uygulama salonu yenilendi. Bu birlikteliğin bununla sınırlı kalmamasını sizlerden rica ediyorum. Siz değerli bağışçılara ve emeği geçen enstitümüz çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

İÜ Onkoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kizir ise şu açıklamalarda bulundu: “Enstitümüzde yatarak ve günübirlik tedavi gören hastalarımızın ihtiyacı olan kan ve kan ürünlerini, Kızılay’dan temin ederek doğrudan hastalarımızın hizmetine sunmak amacıyla Kan Transfüzyon Merkezi’ni oluşturduk. Başlangıçta kolayca kurabileceğimizi düşündüğüm bu üniteyi kurarken çok zorlandığımızı ifade etmeliyim. Kızılay’ın konuyla ilgili yönetmeliği ve her aşamada zorlayıcı hükümleri bizi bir hayli yordu. Fakat her aşamayı İstanbul Tıp Fakültesi ve Kardiyoloji Enstitüsündeki konuyla ilgili arkadaşlarla defalarca görüşerek çözdük. Mali desteğin bir bölümünü ise Lions kulüpleri ve Kültür Koleji yöneticileri sağladılar. Kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum.”

Onkoloji tedavilerinde en önemli parçalarından birinin kemoterapi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ahmet Kizir bu tedavilerin bazen 3-4 saat sürdüğünü belirtti. Bu süre içerisinde hastaların rahat bir koltukta ve olabildiğince rahat bir ortamda tedavi almaları gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Kizir bu amaçla kemoterapi uygulama odalarını yenilediklerini anlattı. Prof. Dr. Kizir konuşmasına şu şekilde devam etti: “Kan Transfüzyon Merkezimiz 3 Eylül 2018 tarihinde hizmete girdi. Eylül ayında 185, Ekim ayında 395 olmak üzere yükselen bir ivme ile bu güne kadar 580 kan ürünü işlemi yapılmıştır. Amacımız modern teknolojiyi günü gününe takip edebilmek, hastalarımızın hak ettikleri kaliteli sağlık hizmeti sunabilmek ve eğitim düzeyini en üst seviyede tutabilmektir.”

Açılış konuşmalarının ardından merkezin açılmasına katkıda bulunan bağışçılara İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmur Ak ve İÜ Onkoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kizir tarafından plaket ve teşekkür belgesi takdimi yapıldı.

Tören, Kan Transfüzyon Merkezi’nin açılmasının ardından toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

Haber: Ebru SÖNMEZ, Ahmet AYKUT


Öne Çıkan Haberler

Prof.-Dr.-Çiğdem-Arıcıgil-Çilan’a-Girişimci-Kadın-Akademisyen-Ödülü-Verildi

Prof. Dr. Çiğdem Arıcıgil Çilan’a Girişimci Kadın Akademisyen Ödülü Verildi

İstanbul-Teknokent-ENTERTECH-ile-Millî-Eğitim-Bakanlığı-Mesleki-ve-Teknik-Eğitim-Genel-Müdürlüğü-Arasında-İş-Birliği-Protokolü-İmzalandı

İstanbul Teknokent ENTERTECH ile Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

İÜ-Rektörü-Prof.-Dr.-Mahmut-Ak-İstanbul-Valisi-Vasip-Şahin-İçin-Düzenlenen-Veda-Yemeği-Programına-Katıldı

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak İstanbul Valisi Vasip Şahin İçin Düzenlenen Veda Yemeği Programına Katıldı

Yahya Kemal Beyatlı Vefatının 60. Yıldönümünde Anıldı

6. Uluslararası Matbaa Teknolojileri Sempozyumu Gerçekleştirildi

KATİP Programı Kursiyerleri” İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti