İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Mezunu Prof. Dr. Murat Günel ve İÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Aksu TÜBA Ödülü Kazandı

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde bulunan TÜBA-GEBİP (Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı) ve TÜBA-TESEP’ten (Bilimsel Telif Eser) oluşan “TÜBA Ödülleri’’ sahiplerini buldu. İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi mezunu Prof. Dr. Murat Günel ve İÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Aksu alanlarında ödüllerini kazandılar. Ödüllerin tümü, ilerleyen günlerde belirlenecek tarihte, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenecek törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sahiplerine teslim edilecek.

TÜBA bilim insanlarını teşvik, takdir ve ödüllendirme misyonu kapmasında her yıl verilen TÜBA-GEBİP Ödülü’nü İÜ Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü, Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Bölümü Kimyasal Oşinografi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Aksu aldı. Doç. Dr. Abdullah Aksu’ya, TÜBA-GEBİP Ödülü Mühendislik Bilimleri başlığı altında Deniz ve Çevre Bilimleri alanında verildi.

TÜBA-GEBİP Ödülü 2020 yılında, 21 farklı üniversite ve iki kurumdan toplam 31 üstün başarılı genç bilim insanı kazandı. Şimdiye kadar TÜBA-GEBİP Ödülü kazanan bilim insanı sayısı 539’a yükselmiş oldu.

TÜBA-GEBİP Ödülü kazanları arasında, bu yıl konseyce stratejik ve ulusal öncelikli alan olarak belirlenen “Antarktika Bilimsel Araştırma ve Bilim Üssü Projesi” kapsamında TÜBA-GEBİP Kutup Çalışmaları Ödülü’nün sahibi bilimsel araştırma, proje ve çalışmaları olan 4 farklı üniversite ve kurumdan 4 üstün başarılı genç bilim insanı da yer alıyor.

Türkiye’nin uluslararası bilim camiasındaki tanıtımı ve ilişkileri, üstün başarılı genç bilim insanlarının teşviki ve çalışmalarını Türkiye’de sürdürmeleri bakımından TÜBA-GEBİP Ödülleri büyük öneme sahip.

2001’den beri verilen TÜBA-GEBİP Ödülleri, doğa, mühendislik, sağlık bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında çalışan üstün başarılı genç bilim insanlarını, bilimsel çalışmalarını Türkiye’de sürdürmeleri, kendi çalışma gruplarını oluşturmaları, Türkiye kaynaklı uluslararası düzeyde nitelikli proje ve yayınlarını ödüllendirme ve teşvik amacıyla veriliyor. Program kapsamında, ödül sahiplerine 3 yıl boyunca yer yıl 20 bin liralık mali destek ve tez aşamasındaki doktora öğrencileri için de ayrıca her yıl 6 bin liralık ek destek sağlıyor. Akademi üyelerinde danışmanlık hizmeti de sağlayan programda ayrıca TÜBA-GEBİP Ödülü sahipleri TÜBA Genç Akademi doğal üyesi olarak kabul ediliyor.

TÜBA Uluslararası Akademi Ödülü’nü, Sağlık ve Yaşam Bilimleri Kategorisinde İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Mezunu Aldı

Bütün bilim insanlarına açık olan 2020 yılı “TÜBA Uluslararası Akademi Ödülleri”ne Sosyal ve Beşerî Bilimler, Sağlık ve Yaşam Bilimleri ve Fen ve Mühendislik Bilimleri olmak üzere üç kategoride toplam dört bilim insanına ödül verildi.

Ödülleri yerli ve yabancı hakem görüşleri ve alan komitelerinin değerlendirmesi sonucunda TÜBA Akademi Konseyi’nce belirlendi.

Sağlık ve Yaşam Bilimleri kategorisinde 2020 TÜBA Uluslararası Akademi Ödülü, İÜ İstanbul Tıp Fakültesi mezunu olan ve Yale Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Murat Günel’e verildi. Prof. Dr. Günel, sinir sistemini tutan damar hastalıkları ve kortikal gelişim bozukluklarına neden olan kalıtsal genetik mutasyonların tanımlanması ve mekanizmalarının aydınlatılması çalışmalarından dolayı ödüle layık görüldü.

Haber: Yağmur Meltem Atik
İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü


Öne Çıkan Haberler

doğuakdeniz

Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın Katılımıyla İktisat Network’te Doğu Akdeniz Konuşuldu

iktisat kuruluş

İktisat Fakültemiz 84 Yaşında

DODET dilkursu

İÜ Edebiyat Fakültesi’nde DODET Kulübü Öğrencileri, 10 Dilde Ücretsiz Dil Kursu Veriyor

KAGEM webinar

“Sanayi Sektöründe Kadın Girişimciliği ve İstihdamı” Webinarı Gerçekleşti

mevlana

“İrtihalinin 747. Sene-i Devriyesinde Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’’ Paneli Gerçekleşti

doktorclub ödül sağlık

4. Doktorclub Awards “Türkiye'nin Sağlık Ödülleri” Sahiplerini Buldu