İstanbul Üniversitesi Sıfır Atık Projesi ile Geri Dönüşüme Katkı Sağlıyor

İstanbul Üniversitesi Ekoloji Kulübü tarafından “Geleceğe Dönüştür” sloganı ile düzenlenen etkinlikte İstanbul Üniversitesi’nde bulunan çöp kovalarına çiçek ekimi gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın destekleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen “Sıfır Atık Projesi” kapsamında, geçtiğimiz günlerde; İstanbul Valiliği, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ve Marmara Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı. İstanbul Üniversitesi imzalanan protokol ile birlikte, Sıfır Atık Projesi’ne örnek bir eğitim kurumu olma yolundaki çalışmalarına başladı. İstanbul Üniversitesi’nde plastik çöp torbası kullanımı bırakılarak geri dönüşüm kutularının sayısı arttırıldı.

İÜ Ekoloji Kulübü tarafından 26 Nisan 2019 tarihinde “Geleceğe Dönüştür” sloganı ile düzenlenen etkinlikte İstanbul Üniversitesi’nde bulunan çöp kovalarına çiçek ekimi gerçekleştirildi. Etkinlikte İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve İÜ Ekoloji Kulübü Başkanı Özge Kobak konuşma yaptılar.

“Geri Dönüştürülmüş Çöp Kutularımız Bu Projenin Anlamlı Bir Hatırlatıcısı Olacak”İstanbul Üniversitesi’nde bulunan çöp kovalarına dikilen çiçeklerin gelecek yıllarda bu projenin anlamlı bir hatırlatıcısı olacağına dikkat çeken İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Üniversitemiz birçok alanda olduğu gibi bu projede de öncü rol üstlenmektedir. Bizim misyon ve vizyonumuzdaki ‘öncü üniversite’ ibaresi sadece bir slogandan ibaret değil; her alanda faaliyetlerle taçlandırılan, ayakları yere basan, somutlaştırılan güzel bir hedeftir. Bugün de bu hedefin bir aşamasını beraber gerçekleştiriyoruz. Beyazıt kampüsümüz başta olmak üzere tüm kampüslerimizi her yönden geliştirmek, hem etkili bir eğitim kurumu olmamız hem de temel insanlık değerlerine uygun yaşamamız için çalışıyoruz. Beyazıt kampüsümüzde ‘Sıfır Atık’ ve ‘Dumansız Hava Sahası’ gibi birçok çevreci proje eş zamanlı olarak sürdürülüyor. Bugün gerçekleştirdiğimiz etkinlikle hem Sıfır Atık Projesi’ni yerleştiriyor hem de Sıfır Atık Projesi’ne uygun biçimde açığa çıkan malzemeyi anlamlı kılacak şekilde yeniden kullanılabilir hale getiriyoruz. Gelecek günlerde, geri dönüştürülmüş çöp kutularımızın görüldüğü her yerde bu projenin ne olduğunun yanı sıra hangi aşamalardan geçerek gerçekleştirildiği de net olarak hatırlanacak. Bu projenin bir faaliyetini burada gerçekleştiriyoruz fakat kamuoyuna ve şehrimize yayılması yine bizim çabalarımız ile mümkün olacaktır” ifadelerini kullandı.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmasına şu şekilde devam etti: “Sıfır Atık, Cumhurbaşkanımız ve kıymetli eşi öncülüğünde ülkemizde başlatılan önemli bir projedir. Proje topluma sunulduktan sonra görüldü ki toplumun da böylesi bir projeye ihtiyacı varmış. Toplum projeyi sahiplendi ve böylece proje sözden çıkıp eyleme dönüşmüş oldu. Üniversite olarak biz de bu projenin bir parçası olmaktan, bu sahiplenişe katkı sunmaktan gurur duyuyoruz. Bu proje üst politikanın bir ürünü olmanın yanında, şehrimizin temel faaliyetlerinden biri olduğu için İstanbul Üniversitesi olarak bu projeyi Valimiz Ali Yerlikaya öncülüğünde sürdürüyoruz. İstanbul Valiliği ile imzalanan protokol ile Sıfır Atık Projesi’nde öncü, pilot üniversiteler seçildi. İstanbul Üniversitesi olarak biz de bu öncü, pilot üniversiteler arasında yer alıyoruz. Akademik, idari personelimiz ve öğrencilerimizin fedakâr çalışmaları sayesinde bizden beklenen bu görevi yerine getirebilmenin sevincini yaşıyoruz.”

“Atık Olarak Nitelendirdiğimiz Maddeler Geri Dönüştürülebilir Kaynaklar Olabilir”İstanbul Üniversitesi’nin Sıfır Atık Projesi’ne dâhil olmasından duydukları mutluluğu dile getirerek sözlerine başlayan İÜ Ekoloji Kulübü Başkanı Özge Kobak ise, “Ekoloji Kulübü olarak İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Sosyoloji Bölümü bünyesinde 4 yıl önce kurulduk. 4 yıldır yürüttüğümüz her çalışmayı çevre bilinci kazandırmak amacına dayandırdık. Sıfır Atık Projesi de bizim aynı amacı güderek dâhil olduğumuz bir proje oldu. Sıfır Atık Projesi, geri dönüştürülebilir bir dünya bırakmak adına başladı. Sıfır Atık Projesi öncesinde kendi kulübümüzde karton bardaklar ile ilgili bir kampanya başlatmış ve bu kampanyayı sosyal medya üzerinden yürütmüştük. Karton bardakların içerdiği benzin maddesi sebebiyle geri dönüştürülemediğini anlatmaya çalışmış ve karton bardak yerine cam bardak kullanma davranışını yaygınlaştırmayı hedeflemiştik. Bu kampanya diğer üniversitelere ulaşarak, kantinlerde karton bardak istenmediği takdirde indirimli kahve almak fırsatı gibi çeşitli şekillerde sürdürüldü. Karton bardak kampanyasında olduğu gibi Sıfır Atık Projesi’nde de çevreye maksimum katkıyı sunmak istiyoruz. Sıfır Atık Projesi, geçmişten gelen ve geri dönüştürülebilir her şeyi ifade ediyor. Bizim ‘atık’ olarak nitelendirdiğimiz maddeler aslında geri dönüştürülebilir kaynaklar olabilir. Bu projeye verdikleri önemden dolayı da Rektörlüğümüze teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.Konuşmalarının ardından İstanbul Üniversitesi Mensupları ve TEMA Gönüllüleri, İstanbul Üniversitesi’nde bulunan çöp kovalarına çiçek ekimi gerçekleştirdi.

Etkinlik toplu hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.Haber: Ecem Yıldız ERGÜN
İÜ Basın ve Halkla İlişkiler MüdürlüğüÖne Çıkan Haberler

“Proje-Pazarı-Etkinliği”-İstanbul-Üniversitesi’nde-Gerçekleştirildi

“Proje Pazarı Etkinliği” İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi

İÜYÖS-2019-Gerçekleştirildi

İÜYÖS 2019 Gerçekleştirildi

İÜ-Fen-Fakültesi-Öğretim-Üyesi-Prof.-Dr.-Ekrem-Aydıner’in-Büyük-Başarısı

İÜ Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Aydıner’in Büyük Başarısı

İÜ-Rektör-Vekili-Prof.-Dr.-Mustafa-Oral-Öncül-Çocukları-Rektörlük-Makamında-Ağırladı

İÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mustafa Oral Öncül Çocukları Rektörlük Makamında Ağırladı

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak Çocuk Üniversitesi Öğrencilerini Makamında Ağırladı

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi “İstanbul Akade-Medikal Günleri” Gerçekleştirildi