“İstanbul Üniversitesi Kariyer Geliştirme Merkezi Öğrencilere Kariyerleri İle İlgili Alternatif Yollar Sunuyor”

Öğrencilerin mevcut potansiyel yönlerini keşfetmeye yönelik olarak kariyer danışmanlığı hizmeti yapan İstanbul Üniversitesi, “Öğrenci Odaklı Üniversite” anlayışını İÜ Kariyer Geliştirme Merkezi ile sürdürmeye devam ediyor.

İÜ Kariyer Geliştirme Merkezi Müdürü Doç. Dr. Aslı Beyhan Acar, 2010 yılından bu yana öğrencilere kariyer danışmanlığı hizmeti veren İÜ Kariyer Geliştirme Merkezi hakkında açıklamalarda bulundu. “Öğrencilerimize Kariyerleri ile İlgili Alternatif Yollar Sunuluyor”

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin kariyer danışmanlığı hizmetinden nasıl yararlanabileceği konusunda açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Acar, “Öğrencilerimizin öncelikle online randevu almaları gerekiyor. Öğrencilerimiz, online randevu sonrasında merkezimize gelerek kendi alanlarında uzman danışmalarımız ile birebir danışmanlık faaliyetinden yararlanıyorlar. Burada kendini değerlendirme envanteri uygulanıyor. Bu envanter yoluyla öğrencilerimizin eksik ve güçlü yönleri analiz ediliyor ve danışmanlık seanslarında özellikle bunlar üzerinde durularak öğrencilerimize kariyerleri ile ilgili alternatif yollar sunuluyor” dedi.

“Öğrencilerimizin İstek ve İhtiyaçları Doğrultusunda Yeni Eğitim Programlarını Bünyemize Katıyoruz”

İÜ Kariyer Geliştirme Merkezi’nin kuruluşundan bu yana çok sayıda program düzenlediğini belirten Doç. Dr. Acar, “Hem öğrencilerimiz hem de personellerimiz için en çok yararlanılan eğitim programları takım kurma, etkili ekip çalışması, atılganlık atölyesidir. Atılganlık atölyesi için merkezimizin uzman psikoloğu tarafından oluşturulan bir eğitim yöntemi var. Psiko-drama yöntemine dayanan bu eğitimin, çekingen olduğunu düşünen ya da kendini biraz daha açmak isteyen öğrencilerimiz için oldukça faydalı olduğunu düşünüyoruz. Yine, merkezimizin üst katında haftanın belirli günlerinde etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Ayrıca etkili iletişim teknikleri, stresle başa çıkma ve öz farkındalık eğitimlerimiz var. Öz farkındalık eğitimimiz ile öğrencilerimizin kendilerinde güçlü ve zayıf yönlerini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Eğitimlere çok fazla talep olduğu için artık bu eğitimleri rutin bir şekilde yapmaya devam edeceğiz. Bunlara ek olarak, İngilizce eğitimlerimiz de kısmi zamanlı öğrencilerimizle devam ediyor. Zaman zaman öğrencilerimize online anketler düzenleyerek anketler sonucunda öğrencilerimizin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda yeni eğitim programlarını bünyemize katıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Öğrencilerimizin Üniversite Hayatına Adapte Olmalarını, Üniversitemize Olan Bağlılıklarının Güçlendirilmesini Amaçlıyoruz”

Doç. Dr. Acar, İÜ Kariyer Geliştirme Merkezi’nin özellikle üniversiteye yeni başlayan öğrencilere yönelik çalışmaları konusunda şu açıklamalarda bulundu: “Üniversitemize yeni başlayan öğrencilerimize özellikle ‘Bölümü isteyerek mi seçtiniz yoksa yönlendirildiniz mi?’ sorusunu soruyorum. Çünkü biz öğrencilerin gerek bölümleri ile ilgili alacakları eğitim konusunda gerekse bu eğitimleri tamamladıklarında yapacakları meslekleri konusunda soru işaretleri ve kaygılarının olduğunu gözlemledik. Bu kaygıları gidermek amacıyla İstanbul Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün de girişimiyle 2018 yılı Tercih ve Tanıtım Günleri’nde kendini değerlendirme envanteri uygulamaya başladık. Buraya gelen öğrencilerimiz için bu envanter ile onların güçlü ve zayıf yönlerini görmelerini ve bunun akabinde de kariyerleriyle ilgili hangi bölüm ve mesleklerin kendilerine uygun olacağını anlamalarını sağlamaya çalıştık. Bu anketi, birinci sınıfa yeni başlayan öğrencilerimiz için dönem başında yeniden uygulamak istiyoruz. Buradaki amacımız birinci sınıftaki öğrencilerimize kariyer danışmanlığı yaparak öğrencilerimizin üniversite hayatına adapte olmalarını, üniversitemize olan bağlılıklarının güçlendirilmesini, mesleki kaygılarını bir nebze olsun gidermeyi ve derslerine daha çok odaklanmalarını sağlamaktır.”

“Tema Bazlı Kariyer Günlerimizde Firmalarla Öğrencilerimizi Buluşturuyoruz”

İÜ Kariyer Geliştirme Merkezi olarak kariyer günleri ve kulüp faaliyetleri dışında bir takım tema bazlı etkinlikler planlandıklarını ifade eden Doç. Dr. Acar, “Kariyer günlerini de artık tema bazlı yapmaya başladık. Yeni dönemde de bu temaları arttırmaya ve daha hedef bazlı gitmeye çalışıyoruz. En çok elemanın, çalışanın alındığı sektörleri araştırıyoruz ve bu sektörler üzerinde kariyer günlerine odaklandırmayı ve oradan gelen firmalarla öğrencilerimizi buluşturmayı amaçlıyoruz. Tema bazlı kariyer günlerimizde en çok çalışan istihdam etmeyi planlayan sektörler üzerinde temalar oluşturmayı amaçlıyoruz. Bunlardan bir tanesi bilişim sektörü. Alana yönelik işverenleri buraya davet edip kendilerinden bilgilendirme yapmalarını, işe alım simülasyonu uygulamalarını ve mülakat simülasyonları yapmalarını rica ediyoruz. Bunlar öğrenciler için daha cezbedici oluyor. Çünkü artık öğrenciler sadece işverenleri, işletme yöneticilerini ve firma tanıtımlarını dinlemek istemiyor. Biraz daha interaktif sunumlar yapılmasını istiyorlar” dedi.

“‘Kariyerime Giden Yol: Staj’ Oldukça Önemli”

Öğrencilerin mezun olmadan staj yapmalarının önemine vurgu yapan Doç. Dr. Acar, “İş hayatına atılmadan önce mutlaka bir tecrübe aranıyor. Bu noktada merkezimize başvuru oldukça fazla oluyor. Kariyer Geliştirme Merkezi olarak biz de staj imkanlarını arttırmak amacıyla ‘Kariyerime Giden Yol: Staj’ etkinliğini başlattık. Böylece stajyer alımı yapmak isteyen firmalarla, staj yapmak isteyen öğrencileri kampüsümüzde buluşturuyoruz. Bu etkinliği yeni dönemde de devam ettirmeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“Uzmanlarla Sohbet Köşemiz Devam Ediyor”

Doç. Dr. Acar, alanında uzman kişileri İstanbul Üniversitesi’ne davet ettiklerini belirterek, “Uzmanlarla sohbet köşemiz ile alanında uzman kişiler alanlarıyla ilgili öğrencilere bilgi sağlıyorlar. Buna örnek olarak, ilk yarıyılda bir hafıza eğitmeninden hafıza geliştirme teknikleri adı altında bir eğitim programı gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bunun yanı sıra zaman zaman iş gezileri tertipliyoruz. Özellikle işletme, iktisat bölümü öğrencilerinin de yararlanabilecekleri geziler bunlar. Bazen şirketlerin imkânlarıyla bazen üniversitemizin imkânlarıyla öğrencilerimizin çeşitli işletmeleri gezmesi ve iş hayatıyla bilgiler edinmeleri oldukça önemli. Bunların yanı sıra öğrenci kulüpleriyle entegre olarak çalışıyoruz. Biz de Kariyer Geliştirme Merkezi olarak aktif görevler üstlenen öğrenci kulüplerinin çalışmalarına katkı sağlamak ve onların da bize katkı sağlamalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“İstanbul Üniversitesi İdeal Bir Kariyer Merkezi Olarak Yerini Aldı”

İŞKUR ve TÜBİTAK gibi devletin çeşitli kurumlarıyla iş birliği içerisinde olduklarını söyleyen Doç. Dr. Acar, “Geçen yıl Ankara Üniversitesi’nin TÜBİTAK kapsamında başlatmış olduğu bir projede Türkiye’deki en iyi kariyer merkezlerinden araştırılmış ve 17 kariyer merkezi belirlenmişti. İstanbul Üniversitesi de bu kariyer merkezlerinden biri olarak ideal bir kariyer merkezi olarak yerini aldı. Biz de çeşitli çalıştaylar yaparak, çalıştaylara katılarak diğer kariyer merkezleriyle ilişkilerimizi arttırdık. Diğer üniversitelerin kariyer merkezlerindeki gelişmeleri de mümkün oldukça takip etmeye çalışarak kıyaslama yöntemiyle onların da iyi uygulamalarını kendi bünyemize almayı hedefliyoruz” dedi.

Doç. Dr. Acar şunları kaydetti: “Çatışma yönetimi, takım çalışması, etkili iletişim becerileri ve sunum becerileri öğrenciler açısından oldukça önemli. Yine basit görünen ama iş bulmada çok çok önemli olan etkili CV hazırlamanın eğitimlerini veriyoruz. Bazen sadece o fakülteye özgü talepler de gelebiliyor. Ayrıca, deneyimli hocalarımızdan ya da özel sektörden talepler de gelebiliyor. ‘Ben bu konuda uzmanım, şu seminerleri şu kurumlara verdim. Size de gönüllü olarak bu konuda seminer verebilirim’ diyen kişilerin birikiminden de yararlanıyoruz” şeklinde konuştu.

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Galeri

Öne Çıkan Haberler

İÜ-Diş-Hekimliği-Öğretim-Üyesi-Prof.-Dr.-Figen-Seymen’in-Büyük-Başarısı

İÜ Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Figen Seymen’in Büyük Başarısı

İÜ-Tercih-ve-Tanıtım-Günleri’nde-4.-Gün-Sona-Erdi

İÜ Tercih ve Tanıtım Günleri’nde 4. Gün Sona Erdi

İÜ-Tercih-ve-Tanıtım-Günleri’nde-3.-Gün-Sona-Erdi

İÜ Tercih ve Tanıtım Günleri’nde 3. Gün Sona Erdi

İÜ-Tercih-ve-Tanıtım-Günleri’nde-2.-Gün-Sona-Erdi

İÜ Tercih ve Tanıtım Günleri’nde 2. Gün Sona Erdi

İÜYÖS-2019-Sınav-Sonuçları-Açıklandı

İÜYÖS 2019 Sınav Sonuçları Açıklandı

3.-Uluslararası-Avrasya-Çalışmaları-Sempozyumu-İstanbul-Üniversitesi’nde-Gerçekleştirildi

3. Uluslararası Avrasya Çalışmaları Sempozyumu İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi