İşletme İktisadı Enstitüsü Yeni Öğrencilerini Kucaklıyor

İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü 2020-2021 Eğitim Yılı Açılış Töreni, 19 Ekim’de çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü 2020-2021 eğitim yılı açılışına, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Oral Öncül, İşletme İktisadı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Yakup Selvi, İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamil Ahmet Köse, Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, YA SA Holding Genel Müdürü Mehmet Kayhan, İşletme İktisadı Enstitüsü Mezunlar Derneği (İMED) Başkanı Bülent Alkaya ve Enstitü mezunlarından Granitaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Suat Sarısoy katıldı.


İstanbul Üniversitesi ve İşletme İktisadı Enstitüsü tanıtım filmleriyle başlayan program; saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden Arş. Gör. Dr. Cem Güney Özveren ve Arş. Gör. Ceren Dinçel’in sunduğu açılış töreninin ilk konuşmasını İşletme İktisadı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Yakup Selvi gerçekleştirdi.

“Öğrencilerimizi İş Dünyasına Donanımlı Bir Şekilde Hazırlıyoruz”

Enstitü hakkında bir sunum yapan Prof. Dr. Selvi, İşletme İktisadı Enstitüsü olarak Türkiye’nin en köklü kurumlarından İstanbul Üniversitesi’nin çok güçlü bir kolu olduklarını belirtti. Enstitü’nün 1954 yılında İktisat Fakültesi’nin bünyesinde kurulduğunu ve 2012 yılından bu yana uluslararası akreditasyona sahip bir kurum olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü kaydeden Prof. Dr. Selvi, İşletme İktisadı Enstitüsü’nü tercih eden öğrencilerin bu tercihle çok doğru bir karar verdiğini vurguladı ve enstitü bünyesindeki programları tanıtarak şu ifadeleri kullandı: “42 profesör, 23 doçent, 24 doktor öğretim üyesi, 25 araştırma görevlisi, 6 öğretim görevlisi ve idari personelimiz ile son derece geniş bir kadroya sahibiz. Tarihimizde ilk defa 653 öğrenciyi bir dönemde kaydetmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Türk iş dünyası ve THY ile yürüttüğümüz önemli programlarımız var. Öğrencilerimizi uluslararası iş dünyasına donanımlı bir şekilde hazırlamak için önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz.”

“Bugünün Öğrencileri, Geleceğin Yöneticileri…”

Prof. Dr. Selvi’nin ardından İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamil Ahmet Köse söz aldı. Yeni akademik yılın herkese başarı getirmesini dileyen Prof. Dr. Köse, bugünün öğrencilerinin, geleceğin yöneticileri olacağını vurguladı. İşletme İktisadı Enstitüsü’nde öğrenci olmanın meşakkatli bir süreci gerektirdiğini dile getiren Prof. Dr. Köse, iyi bir yönetici olmanın zorlu koşullarda, doğru tercih ve kararlarla, yılmadan çalışmayı gerektirdiğine dikkat çekti ve şunları aktardı: “Bizler öğrencilerimize bu akademik donanımı kazandırmak için çalışıyoruz. Öğrencilerimizin vazifesi ise çaba göstermek ve yılmadan, heyecanla çalışmak. Öğrencilerimize inancımız tamdır. Bu toplantı vesilesiyle enstitümüzün kurulmasında ve bugüne gelmesinde katkısı olanlara şükranlarımı sunuyorum. Toplantımızı onurlandıran katılımcılarımıza teşekkür ediyorum.”

“Üniversitemiz İşletme, İktisat ve Maliye Alanlarında Büyük Bir İddiaya Sahiptir”

Prof. Dr. Köse’nin ifadelerini tamamlamasından sonra İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmasını gerçekleştirdi. Hem lisans hem de lisansüstü düzeyde birbirinden değerli gençlerin, İstanbul Üniversitesi’nin mensubu olmasından büyük mutluluk duyduklarını belirten Prof. Dr. Ak, özellikle sosyal alanda büyük bir iddiaya sahip olan İstanbul Üniversitesi’nin iktisat, işletme, maliye gibi alanlardaki öncülüğünü her zaman gösterdiğini vurguladı. İşletme İktisadı Enstitüsü’nde, öğrencilere yönetim alanında geniş bir tecrübe sunulduğunu söyleyen Prof. Dr. Ak, “Enstitümüz, kariyer planını doğru şekillendirmiş gençlerin bulunduğu bir ailedir. Ülkemizin ilerlemesinde ve gerçekleştirdiği atılımlarda en önemli fikir yuvası olan İşletme İktisadı Enstitümüz ve İşletme Fakültemiz, bu yıl da yoğun bir alakaya mazhar oldu. Bu ilgiye layık olacağız” dedi.

“İstanbul Üniversitesi Bütün Birimleriyle Gençlerin Hizmetinde ve Emrindedir”

İstanbul Üniversitesi’nin bütün birimlerinin, gençlerin hizmetinde ve emrinde olduğunun altını çizen Prof. Dr. Ak, gençlerin özgün fikirlerinin projelerle ve uluslararası yayınlarla ortaya koyulduğunu ve böylesine bir fikir yuvasında eğitim görecek olan öğrencilerin çok doğru bir tercih yaptığını vurguladı. “Öğrencilerimiz, üniversitemiz bünyesinde verimlilik içerisinde geçirecekleri bir döneme girdi. Mezun olduklarında da buranın verdiği yetkinlikle ve özgüven içerisinde bir mesaiye başlayacaklar” ifadelerini kullanan Prof. Dr. Ak, yeni eğitim döneminin hayırlara vesile olmasını ve öğrencilerin bütün ümitlerini gerçekleştirebilecekleri verimli bir dönem geçirmelerini temenni ederek sözlerini tamamladı.

“Zorlukları Kendimize Güvenerek Aşacağız”

Prof. Dr. Ak’ın ardından THY Genel Müdürü Bilal Ekşi konuşmasını gerçekleştirdi. THY Havacılık Akademisi’nin üniversitelerle iş birliği yaparak çalışanlarına yüksek lisans programları sunduğunu belirten Ekşi, İstanbul Üniversitesi ile iş birliği yaparak yürüttükleri MBA programlarından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Geçen seneki programa THY’den 18 kişinin katıldığını, bu sene ise 33 çalışanın bu programa kayıt yaptırdığını aktaran Ekşi, programların bu sene pandemi nedeniyle uzaktan yürütüldüğünü belirterek şu ifadeleri kullandı: “Pandemi döneminde birçok alanda zorluklar yaşadık. Havacılık sektörü ise bu zorluklardan en olumsuz şekilde etkilenen sektörler arasındaki yerini aldı. THY olarak biz de pandemiden olumsuz etkilendik. Buna rağmen hala dünyada en çok ülkeye uçan hava yoluyuz. Bütün zorlukları kendimize güvenerek, gayretle aşacağız. Böyle bir dönemde kendi gelişimimize katkı sağlamamız oldukça önemli. Bütün bunları eğitim için bir fırsat olarak görmeliyiz. Öğrencilerimizin de disiplinli çalışmaları ile gelecek dönemlere güçlü bir şekilde hazırlanacağına inanıyoruz.”


“Çalışanlarımızın İstanbul Üniversitesi’nden Eğitim Alması Bizim İçin Bir Nimet”

Ekşi’nin konuşmasının ardından YA SA Holding Genel Müdürü Mehmet Kayhan söz aldı. İfadelerine YA SA Holding’in tanıtımı ile başlayan Kayhan, kendisinin de 1989 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nden mezun olduğunu ve İstanbul Üniversitesi ile böyle bir iş birliği içinde olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Şirketlerinde yeni mezundan 15 sene tecrübeliye kadar her profilden çalışana sahip olduklarını kaydeden Kayhan, “Özellikle patronlarımız, eğitim ve öğretim seviyesi üst düzey olan çalışanların bünyemize dahil olmasını teşvik ettiği için insan kaynakları vasıtasıyla İstanbul Üniversitesi ile bir lisansüstü programa başladık. Çalışanlarımızın İstanbul Üniversitesi’nden eğitim alması bizim için bir nimet” dedi. Geçmiş dönemlerde yapılan eğitimlerin çalışanlar üzerinde büyük faydasının olduğunu gördüklerini vurgulayan Kayhan, örgütsel davranış, insan ilişkileri gibi alanlarda önemli katkılar sağladıklarını ve eğitim görmekte olan çalışanlar mezun olduğunda bunun daha da sağlamlaşmış olacağını dile getirdi. Kayhan, büyümekte olan bir şirket olarak, işler büyüdükçe eğitim taleplerinin de gelişerek devam edeceğini söyleyerek ifadelerini tamamladı.

“Enstitümüz Çok Önemli Mezunlar Vermiştir”

Kayhan’dan sonra İMED Başkanı Bülent Alkaya konuşmasını gerçekleştirdi. Derneğin bugüne kadar tarihsel görevini başarıyla yerine getirdiğini vurgulayan Alkaya, dernek olarak çok zengin bir tarihçeye sahip olduklarını aktardı. 64. yılına giren İMED’in 3 bin küsur aktif, 25 bini geçkin de geçmişe yönelik üyesinin bulunduğuna dikkat çeken Alkaya, İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nü tercih eden öğrencilerin, bu kararlarının ne kadar doğru olduğunu okul bittiğinde, yönetim kademelerinde ciddi görevler aldıklarında fark edeceklerini vurgulayarak şöyle konuştu: “Enstitümüz o kadar önemli mezunlar vermiştir ki bu mezunlar arasında bakanlar, milletvekilleri, şirket genel müdürleri, yönetim kurulu başkanları bulunmaktadır. Onlarla hala ilişki halindeyiz. Burada verilen sıra dışı eğitim, öğrencilerimize ömür boyu hizmet edecektir.”

“İyi ki Bu Ailenin Yuvasında Olmuşum…”

Alkaya’nın konuşmasının ardından İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü mezunlarından Grantiaş A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Suat Sarısoy söz aldı. Enstitüye 50 yıl önce, 1970’te katıldığını söyleyen Sarısoy, “Buraya katılmakla öylesine bir eğitim ve özgüven kazandım ki 50 yıldır bu mesleğin içindeyim. Her zaman iyi ki bu ailenin yuvasında olmuşum diyorum” şeklinde konuştu. Bu durumun yeni öğrenciler için de aynı şekilde olmasını umduğunu belirten Sarısoy, öğrencilerin verdikleri bu kararın arkasında, ömürleri boyunca sevinçle duracağına inandığını sözlerine ekledi.
İşletme İktisadı Enstitüsü 2020-2021 Eğitim Yılı Açılış Töreni, konuşmaların ardından sona erdi.

İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü 2020-2021 Eğitim Yılı Açılış Töreni’ni izlemek için tıklayınız.

Haber: Tuğçe AYÇİN
İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü


Öne Çıkan Haberler

webinar stres

Webinar: “Pandemi Döneminde Stres Yönetimi-III”

uzaktaneğitim itf

İstanbul Tıp Fakültesi’nden Online Gözlüklerle Eğitim Uygulaması

emeklilik kurumsal

Fen Bilimleri Enstitüsü Sekreteri Ümran Saraç Emekli Oldu

ukraynaenstitüsü ziyaret

Ukrayna Enstitüsü’nden Üniversitemize Ziyaret

Sosyal Bilimler Enstitüsü Sekreterimize Anlamlı Emeklilik Töreni

dişhekimliği dijitalgözlük

İÜ Diş Hekimliği Fakültesi Yeni Döneme Dijital Gözlükle Başladı