Gençlik Ve Spor Bakanlığı İle İstanbul Üniversitesi Arasında “Gençlik Ve Gönüllülük İş Birliği Protokolü” İmzalandı

Gençlik Ve Spor Bakanlığı İle İstanbul Üniversitesi Arasında “Gençlik Ve Gönüllülük İş Birliği Protokolü” İmzalandı

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve arasında “Gençlik ve Gönüllülük İş Birliği Protokolü” imzalandı.

Ankara’da bulunan Ceren Damar Şenel Gençlik Merkezi'ndeki imza törenine T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülfettin Çelik katıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, imza töreninde yaptığı konuşmada, Bakanlığın gençlerle ilgili çok ciddi yatırım ve faaliyetlerinin bulunduğunu açıkladı.

İmza törenine katılan rektörlere teşekkürlerin sunan Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, “Bu iş birliğinde sağladıkları katkı ve öncü misyonları nedeniyle teşekkür ediyorum. Üniversitelere açacağımız genç ofislerle, Bakanlığımızın hem hizmet alanını her gencimize taşıma noktasında hem de gençlerimizin Bakanlıkla olan projelerini, Bakanlıkla ilgili düşüncelerini, katkılarını, hatta eleştirilerini almak, onlarla bu iletişimi, bu köprüyü kurmak, bu gönül köprüsünü inşa etmek amacıyla inşallah bu protokolle gençlerimizin ayağına gideceğiz. Gönüllülük eğitimin en önemli merhalelerinden biri.” değerlendirmesinde bulundu. Bakan Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı; “Sporda da gönüllülüğü önemsiyoruz. Sporda gönüllülükle ilgili çalışmalarımızı en kısa zamanda kamuoyuyla paylaşacağız. Amacımız kamunun tüm imkânlarını milletimiz için daha verimli kullanmak. Bu manada üniversitelerimizle, eğitim camiamızla olan iş birliğinin pek çok alanda da gelişerek devam edeceğini sizlere ifade etmek istiyorum. Üniversitelerimizin, eğitim camiamızın ve öğrencilerimizin yanında olduğunu ifade etmek istiyorum.” dedi.

İmza töreninde yer alan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve diğer üniversitelerin rektörleri de Bakanlıkla yapılan iş birliğinin artarak devam etmesini, gençlerin önünü açmak için gerekli hizmetlerin aksamadan yapılması gerektiğini ifade etti. Rektörler ayrıca imzalanan protokolün hayırlara vesile olmasını da dile getirdi.

Konuşmaların ardından Bakan Kasapoğlu, İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve diğer üniversitelerin rektörleri protokolü imzalayarak, objektiflere poz verdi.

“Gençlik ve Gönüllülük İş Birliği Protokolü” hayata geçti

Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) ile İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi arasında imzalanan “Gençlik ve Gönüllülük İş Birliği Protokolü” Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ne dayanarak hazırlandı. 

Hazırlanan protokolle, üniversiteli gençlerin eğitimle edindikleri bilgi, beceri, yetkinlikleriyle serbest zamanlarını, maddi ve manevi potansiyellerini sistemli bir şekilde sosyal sorunların çözümüne ve sosyal hizmetlerin sağlanmasına yöneltmeleri hedefleniyor.

Protokolle üniversite kampüslerinde eğitsel, sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal çalışmalar yapmak amacıyla Gençlik Merkezi veya Gençlik Merkezi Ofisleri (Genç Ofis) kurulacak, öğrencilerin bilimsel, mesleki, kişisel, sosyal ve fiziki gelişimlerine gönüllülük algılarının güçlendirilmesine ve toplumsal sorumluluklarının farkında olan birey olarak yetişmelerine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Başta özel politika gerektiren gruplar olmak üzere toplumun geniş kesimlerinin ihtiyaç duyduğu sosyal ve toplumsal hizmetlerin yerine getirilmesine destek olmak da amaçlar arasında yer alıyor.

Üniversitelerde gönüllülük faaliyetlerinin seçmeli ders haline getirilerek, ülkede gönüllü faaliyetlerin etkinlik ve verimliliğinin arttırılması konusunda iş birliği yapılarak, üniversiteli gençlerin eğitimle edindikleri bilgi, beceri, yetkinlikleriyle serbest zamanlarını, maddi ve manevi potansiyellerini sistemli bir şekilde sosyal sorunların çözümüne ve sosyal hizmetlerin sağlanmasına katkı amaçlanıyor.

“Gençlik ve Gönüllülük İş Birliği Protokolü” imzaladığı tarihten itibarıyla 5 yıl süreyle geçerli olacak.

Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Galeri

Öne Çıkan Haberler

İstanbul Üniversitesi’nde “Kütüphaneci Gözüyle: Renkler, Yüzler, Şehirler Fotoğraf Sergisi” Açıldı

Ü Ortaklığında Gerçekleştirilen BIPHEC Projesi Birleşik Krallık Sanat ve Beşeri Bilimler Konseyi Tarafından Destekleniyor

Barış Bi̇ldi̇ri̇si̇ Adlı Sözde Mani̇festo Üzeri̇ne

İstanbul-Üniversitesi-“En-Yeşil-Ofis”-Araştırmasında-Birinci-Oldu

İstanbul Üniversitesi “En Yeşil Ofis” Araştırmasında Birinci Oldu

İÜ-Su-Bilimleri-Fakültesi-Ortaklığında-Gerçekleştirilen-ODYSSEA-Projesi-UFUK-2020-Araştırma-ve-Yenilik-Programı-Kapsamında-Destekleniyor

İÜ Su Bilimleri Fakültesi Ortaklığında Gerçekleştirilen ODYSSEA Projesi UFUK 2020 Araştırma ve Yenilik Programı Kapsamında Destekleniyor

Yunus-Emre-Enstitüsü-Heyeti-İstanbul-Üniversitesi’ni-Ziyaret-Etti

Yunus Emre Enstitüsü Heyeti İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti