“Etnografik Fotoğraf Sergisi” İstanbul Üniversitesi’nde Açıldı

“Etnografik Fotoğraf Sergisi” Açılış Töreni, 15 Ocak 2019 tarihinde İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası’nda gerçekleştirildi.

Sergide İÜ Antropoloji Bölümü öğrencilerinin alan çalışmalarının fotoğrafları sergilendi. Serginin açılış töreninde İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi, İÜ Antropoloji Bölümü Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yüksel Kırımlı ve sergide emeği geçen öğrenciler adına Hakan Altıntaş konuşma yaptılar.

“Kurumların Kimliklerinin Bir Sisteme Bağlı Olarak Devam Etmesi Gerektiğini Düşünüyorum”

İÜ Antropoloji Bölümü Öğrencisi Hakan Altıntaş kurumların kurumsal kimliklerini oluşturmada nelerin etkili olduğunu sorarak, “Kurumların kimliklerinin kişilere bağlı olmayan, bir sisteme bağlı olarak devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu kadar büyük bir üniversitede birbirinden farklı insanlarla bunu nasıl sağlayabiliriz? Antropolojinin altmış yıldan fazla bir süredir buna bir cevabı vardır. Bu da saha çalışmasıdır. Bu saha çalışmasıyla birbirinden farklı on dört kişinin birbiriyle sistemli bir şekilde çalışmasına şahit olduk. Öncelikle Yüksel Kırımlı hocamızın sorunları çözmeye yönelik olan tecrübeli yaklaşımından dolayı ve Ebrar Akıncı hocamızın hatalarımızdan ders almamıza yönelik yaklaşımından dolayı onlara teşekkür ediyorum. Ayrıca ekip arkadaşlarımın da bu serginin ortaya çıkmasında büyük emekleri var. Onlara da teşekkürü bir borç bilirim” şeklinde konuştu.

“Etnografik Fotoğraf Sergisi Öğrencilerimizin Fotoğraf Karelerinden Seçilen Bir Demettir”

İÜ Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yüksel Kırımlı sosyal antropolojinin kültürün yaratıcı ögesi olan insanı incelediğini belirterek, “İÜ Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü 1960 yılında Sosyal Antropoloji ve Etnoloji Kürsüsü olarak Prof. Dr. C. W. M. Hart tarafından kurulmuştur. Prof. Dr. Hart’ın İÜ Edebiyat Fakültesi’ne davet edilme ve Sosyal Antropoloji ve Etnoloji Kürsüsü’nün kuruluş amacı, teorik bilgi aktarımının yanı sıra, doğal ve sosyal problemlerin gerisinde yatan faktörleri saptayabilecek araştırmaların nasıl yapıldığını öğrencisine uygulayarak öğretmektir. Günümüzde Sosyal Antropoloji alanını seçen öğrenciler, sahaya dayalı bir araştırma yapmakta ve saha araştırmalarında topladıkları malzemeleri yazılı rapor, fotoğraf sergileri, etnografik yönü ağır basan akar kare belgelemeleri şeklinde hazırlamakta ve bu koşulla mezun olmaktadırlar. ‘Etnografik Fotoğraf Sergisi’ isimli bu fotoğraf sergisi de öğrencilerimizin 2018 yılı Temmuz ayında Isparta Keçiborlu ilçesine bağlı ve gül, lavanta, haşhaş tarımı yapan Ardıçlı, Çukurören, Kuyucak ve İncesu köylerinde gerçekleştirdikleri antropolojik saha araştırması sırasında çektikleri fotoğraf karelerinden seçilen bir demettir” dedi.

“Hayata Dokunarak Hayatın İçinden Öğrenmek Esas Alınmalıdır”

İÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi İÜ Antropoloji Bölümü’nün önemli işler yaptığını vurgulayarak, “Fakültemizin en büyük iki odasında Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı’nın yaptıkları arşiv olarak saklanmaktadır. Üniversitede öğrenme işi sadece dersleri takiple mümkün değildir. Hayata dokunarak, hayatın içinden öğrenmek esas alınmalıdır. Bu işe en uygun bölümlerden bir tanesi de antropolojidir. Görüyoruz ki özellikle sosyal antropoloji alanında, sahada öğrenme süreci en iyi şekilde gerçekleştirilmiştir. Bu fotoğraf sergisi, onun bir sonucudur. Öğrencilerimiz de birçok dersin vereceğinden daha fazlasını sahada yaşayarak öğrenmiş oldular. Bu çalışmaya katkısı olanlara teşekkürlerimi sunuyor, onları tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Edebiyat Fakültemiz Başlı Başına Bir Kültür Yuvasıdır”

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak İÜ Rektörlük Binası’nın böyle güzel etkinliklere ev sahipliği yapmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Edebiyat Fakültemiz başlı başına bir kültür yuvasıdır. Pek çok temel disiplinin yetkin insanlar tarafından temsil edildiği birçok programa ev sahipliği yapmaktadır. Bunların başında antropoloji gelmektedir. Antropoloji Bölümü, diğer üniversitelerin gıpta edeceği bir akademik zenginliğe sahiptir. Fakültemiz, beşeri ve tarihi sermayenin gelecek nesillere aktarılması bakımından öncü çalışmalar yapmaktadır. Bunun başında da Antropoloji Bölümü gelmektedir. Çünkü diğer bölümlerin çalışmalarını sürdürebilecekleri çalışmalar yapmaktadır. Hem modellemeyi yapan hem de fikirler üreten bir bölümdür. Bu yönüyle bu projenin güzel olan tarafı, gençlerin desteklemesidir. Başka bir olumlu yönü ise ekip olarak çalışmış olmalarıdır. Ekip halinde çalışmak ve zengin sonuçlara ulaşmak zaten fakültemizde ve Antropoloji Bölümü’nde olan bir şeydir. Dikkatli çalışılıp güzel modelleme yapılırsa, sonuçlara nasıl ulaşabileceğimizi gösteren güzel bir iş birliği örneğidir. Bu nedenle hem gençlerimizi motive eden hocalarımıza, hem gençlerimize hem de gençlerimizin ailelerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından “Etnografik Fotoğraf Sergisi” açılış kurdelesi kesilerek sergi gezildi.

Sergi açılışı, fotoğraf çekimlerinin ardından kokteyl ile sona erdi.

Haber: Merve SOLAK
İÜ Basın ve Halkla İlişkiler MüdürlüğüÖne Çıkan Haberler

“Musikimizin-Şaheserleri-Mevlevi-Ayinleri-Konseri”-İstanbul-Üniversitesi’nde-Gerçekleştirildi

“Musikimizin Şaheserleri Mevlevi Ayinleri Konseri” İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi

İÜ-Kongre-ve-Kültür-Merkezi’ne-Prof.-Dr.-Fuat-Sezgin’in-İsmi-Verildi

İÜ Kongre ve Kültür Merkezi’ne Prof. Dr. Fuat Sezgin’in İsmi Verildi

Uygulamalı-Örnekler-ile-İki-Farklı-“Mühendislikte-Yapay-Zeka-ve-Uygulamaları”-Kitapları-Yayınlandı

Uygulamalı Örnekler ile İki Farklı “Mühendislikte Yapay Zeka ve Uygulamaları” Kitapları Yayınlandı

Minik-Öykü-İlik-Bağışı-Bekliyor

Minik Öykü İlik Bağışı Bekliyor

İÜ-OMARŞİV-Arama-ve-Karşılaştırma-Portalı-Tanıtım-Töreni-Gerçekleştirildi

İÜ OMARŞİV Arama ve Karşılaştırma Portalı Tanıtım Töreni Gerçekleştirildi

Uluğbeyler-Süheyl-Ünver-Belgeseli-Tamamlandı

Uluğbeyler Süheyl Ünver Belgeseli Tamamlandı