Bulgar Dili ve Edebiyatı Tanıtıldı

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Slav Dilleri ve Edebiyatları Bölümü tarafından düzenlenen Bulgar Dili ve Edebiyatını Tanıtma Günü etkinliği, İÜ Edebiyat Fakültesi Kurul Odası’nda gerçekleştirildi.

Tanıtım toplantısına; İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Bulgaristan Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı Denitza Sacheva, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosu Angel Angelov, ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi katıldı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Slav Dilleri ve Edebiyatları Bölümü bünyesinde açılan Bulgar Dili ve Edebiyatı dersinin, Türk-Bulgar ilişkilerine yönelik çok önemli bir adım olduğunun vurgulandığı toplantıda, Bulgaristan Sofia Üniversitesi’nde de Türk dili eğitiminin verilmesinin ve bir Türkoloji kürsüsünün kurulmasının iyi ilişkiler bağlamında önemli bir rolü olduğu konuşuldu.

Toplantıda ayrıca, İstanbul Üniversitesi ve Bulgaristan Sofia Üniversitesi iş birliği ile gerçekleştirilen stratejik gelişmelerin; kültür, dil, tarih ve coğrafya aktarımlarında geleceğe yönelik bir köprü görevi üstlenmesi ve iki ülkede de coğrafya, arkeoloji, psikoloji ve sanat tarihi gibi alanlarda iş birliği ortamına imkân tanıması ele alındı.

Haber: İlayda SAVAŞ, Sevda ÖZDEMİR

İÜ Kurumsal İletişim KoordinatörlüğüÖne Çıkan Haberler

Nitelikli Eğitim İçin; İÜ İSTARMER

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Cihan Son Yolculuğuna Uğurlandı

Doğu Anadolu Gözlemevi Projesi Tanıtıldı

Bulgaristan Heyeti İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

Alaeddin Yavaşca İstanbul Üniversitesi Armağanı Albüm Tanıtım Konseri

“Balığı Doğru Pişirmenin Yolu, Yapısını Tanımaktan Geçer”