Örgün Öğretimin Uzaktan Eğitim Yöntemiyle Sürdürülmesi Hakkında Açıklama

İstanbul Üniversitesi, Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF) koordinatörlüğünde her düzeydeki örgün programlarda yer alan derslerin teorik kısımlarının uzaktan eğitim yöntemiyle sürdürülmesi için gerekli hazırlıkları tamamlamıştır. Bu kapsamda öğretim elemanlarımızın ve öğrencilerimizin halihazırda kullandıkları İstanbul Üniversitesi Akademik Kayıt Sistemi (AKSİS) ile bire bir uyumlu çalışabilen yeni bir “Öğrenme Yönetim Sistemi (İÜÖYS)” geliştirilmiştir. Öğretim elemanlarımızın içerik yükleme işlemini, öğrencilerimizin ise yüklenmiş olan içerikleri görüntüleme, masaüstüne indirme ya da çıktı almalarını kolaylıkla yapabilmeleri için Türkçe ve İngilizce olarak Kullanım Kılavuzları ve Animatif Videolar hazırlanmış olup kendilerine farklı iletişim kanallarıyla ulaştırılacaktır. Bununla birlikte tüm programların aksamadan yürümesi için Süreç Koordinasyon Merkezi oluşturulmuş ve görev tanımlamaları yapılmıştır.

İÜÖYS, senkron ve asenkron uzaktan eğitim yöntemlerinin her ikisine de imkan verecek şekilde tasarlanmıştır. Bir taraftan öğretim elemanlarının tercihleri doğrultusunda senkron (canlı yayın) ders programları hazırlanırken öte yandan da asenkron ders içerikleri (ders kitabı, ders notu, ders sunumu, video, video linki vb.) 23.03.2020 tarihinden itibaren kullanıcılar tarafından sisteme girilmeye başlanacaktır. ​İstanbul Üniversitesi, örgün öğretimin uzaktan eğitimle sürdürülmesi sürecini iki dönem halinde tasarlamıştır. Birinci dönem, 6 Nisan’a kadar olan yani şu anda resmi tatil olan dönemi kapsamaktadır. Dolayısıyla öncelikli olarak bu dönemin senkron ve asenkron eğitim süreci yürütülecektir. 6 Nisan’dan sonraki dönem ile ilgili alınacak karara göre süreç rahatlıkla devam ettirilebilecektir.

İstanbul Üniversitesi, uzaktan eğitim yöntemiyle verilemeyen, uygulama ve laboratuvar ortamı gerektiren derslerin tamamı için yaz döneminde sıkıştırılmış bir program uygulayacaktır. Her düzeydeki teorik derslerin ölçme ve değerlendirme işleminin nasıl uygulanacağına (çevrimiçi ya da yüz yüze) ilişkin kararını ise önümüzdeki günlerde verecektir.

Koronavirüs salgınından dolayı bir süre uzaktan eğitim modeliyle sevgili öğrencilerimiz ile buluşacağız. Bu süreçte öğrencilerimiz; değerli öğretim üyelerimizin yetkinliklerinin eseri olan birikimlerinden dijital mecraların sunduğu geniş imkanlar çerçevesinde yararlanacak, Yükseköğretim sistemimizin kalite vizyonu çerçevesinde kazanım ve donanımlarını geliştirmeye devam edeceklerdir.Öne Çıkan Haberler

uzaktan-eğitim COVID-19

Örgün Öğretimin Uzaktan Eğitim Yöntemiyle Sunulmasına İlişkin Hazırlıklar Devam Ediyor…

OMAR'dan Çanakkale Zaferi İçin İki Farklı Çanakkale Türküsü Kaydı

koronavirüs toplantı

Üniversitemizden Koronavirüse Karşı Önemli Tedbirler

türk-kahvesi güney-kore

Türk Kahvesi, Güney Kore’de İlgi Odağı Oldu

misak-ı-milli sempozyum

“Misak-I Milli, Milletin Vicdanından Doğan Barışın Göstergesidir”

OMAR Konser

OMAR Mavi Salon Konserleri Düzenlendi