OMAR Arşivine Dünyanın Her Yerinden Erişilebiliyor

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, 14 Şubat 2020 tarihinde Osmanlı Dönemi Müziği Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni ziyaret etti. Osmanlı döneminden günümüze ışık tutan merkezin müdürü, sanatçı ve öğretim elemanı Gönül Paçacı Tuncay ile bir araya geldi.


Merkez çalışmaları hakkında detaylı bilgiler veren Tuncay, merkezde yer alan taş plak ve nota koleksiyonlarının kaybını önlemek için tedbirler alındığından, kapaklarının fotoğraflanıp kayıtları yapıldığından ve yüze yakın taş plağın dijital ortama aktarıldığından bahsetti. Tuncay, sözlerine merkez bünyesinde oluşturulan Omarşiv’e değinerek devam etti ve şunları söyledi: ‘’Sistemin en önemli özelliği kelime arama ve uluslararası harf standardının olmasıyla ilgililerin erişimine açık olması. Bu sayede eserlere dünyanın her yerinden ulaşılabiliyor.’’


Merkez hakkında bilgiler alan Prof. Dr. Mahmut Ak, ‘’Güzel ve zengin bir arşiv çalışması içindesiniz. Malzemenin önemli bir kısmı özgün. Yani referans kaynağı burası. Tebrik ediyoruz’’ dedi. Ziyarette Üniversitemiz Genel Sekreteri Metin Küçük ve Genel sekreter yardımcısı Figen Cihan’da yer aldı. Ziyaret, Prof. Dr. Mahmut Ak’a merkez müdürü Gönül Paçacı Tuncay’ın kitabının hediye edilmesiyle sona erdi.

Omarşiv'e ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Haber: Sevda ÖZDEMİR
Fotoğraf: Başar UZUN
İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü
Öne Çıkan Haberler

istatistik kolokyum medya

Medya Sektöründe İstatiksel Verinin Önemi

iç-denetim istanbul-üniversitesi

İç Denetim Birimi Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

volitan-danışmanlık ekol-grup

Üniversitemizden Sektörel İş Birliği Protokolü

memur yemin-töreni

İstanbul Üniversitesi Aday Memur Yemin Töreni Gerçekleştirildi

lider-patronlar protokol

Lider Patronlar Birliği ile İstanbul Üniversitesi Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

üniversite sıralama istanbul-üniversitesi başarı

İstanbul Üniversitesi Dünya Üniversiteleri Sıralamasındaki Yerini Sağlamlaştırdı