Kent Çalışmaları’nda ‘Maltepe’ Ele Alındı

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü tarafından düzenlenen “Kent Çalışmaları – Kitaplık X” etkinliği 27 Kasım’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde gerçekleştirildi. Prof. Dr. Şükrü Aslan’ın katıldığı etkinlikte, “Toplumsal Hafızada Zamanda ve Mekanda: Maltepe” kitabı ele alındı.

Etkinlik kapsamında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Aslan tarafından yazılan ve Maltepe Belediyesi’nin katkılarıyla yayınlanan kitap hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. Kitapta, Maltepe’nin Osmanlı Devleti’nden günümüze olan dönüşümünün anlatıldığını söyleyen Prof. Dr. Aslan, daha önce Kâğıthane üzerine yaptıkları çalışmada da aynı yolu izlediklerini ifade etti. Maltepe ilçesi hakkında yaptıkları araştırmalarda yeni bulgular ortaya çıktığını kaydeden Prof. Dr. Aslan, “Yaptığımız çalışma sonucunda, 1928 tarihinde belediye olduğunu bildiğimiz Maltepe’nin 1899 yılında belediye olduğunu gördük” dedi

Maltepe’nin ilk başta bir Rum köyü olarak kurulduğunu kaydeden Prof. Dr. Aslan, sonraki dönemlerde nüfusun mübadelelerle değişikliğe uğradığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Maltepe’ye en fazla göçün Erzincan’ın Kemah ilçesinden olduğunu görüyoruz. Maltepe’nin aynı zamanda Süreyya Plajı ve sakin yapısıyla Ankara’dan gelen vatandaşlar için sayfiye yeri olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında 1950’li yıllarda Demokrat Parti’nin Maltepe’deki yerleşimlere göstermiş olduğu tolerans ve 1960 ihtilali sonrasında buraya askeri lojmanların yapılması da Maltepe’nin çehresini oldukça değiştirmiştir. İlçe merkezinde hala ayakta olan Rum yapısı evler de bulunmaktadır.”     

“İstanbul Üniversitesi’nin Tez Çalışmalarından Faydalandık”

Çalışmaları boyunca Maltepe’de yaşayan çeşitli kesimlerle görüştüklerini belirten Prof. Dr. Aslan sözlü tarih çalışmalarının önemini vurguladı. Bu kapsamda sözlü tarih çalışmalarının sadece akademik anlamda düşünülmemesi gerektiği belirten Prof. Dr. Aslan, “Hepimiz aile büyüklerimizden bir video veya ses kaydı alarak, geçmişin tanığı olan bu kişilerin yaşadıklarını ve gözlemlerini kayıt altına almalıyız” dedi. Araştırmalarında resmi tarih ve belgelerden çok, sözlü tarih çalışmalarının daha önemli yer tuttuğunu belirten Prof. Dr. Aslan, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bünyesinde gerçekleştirilen lisans ve lisansüstü çalışmalardan da faydalandıklarını ifade etti. Prof. Dr. Aslan, kitabın gördüğü ilgiden memnun olduklarını söyleyerek, kitabın önümüzdeki günlerde ulusal bir yayınevi tarafından basılması için çalışmaları olduğunu belirtti. 

Haber: Ahmet Çağatay BAYRAKTAR
İÜ Kurumsal İletişim KoordinatörlüğüGaleri

Öne Çıkan Haberler

“Balığı Doğru Pişirmenin Yolu, Yapısını Tanımaktan Geçer”

Aziz Sancar DETAE, Üniversitemizin En Ayrıcalıklı Alanıdır

Türk Kızılayı İstanbul Üniversitesi’nde

UDEF Heyeti İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

KKTC İstanbul Başkonsolosu Seniha Birand Çınar, İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

“Altın Orda Devleti, Kültürel Birlikteliğin Temelini Oluşturuyor”