İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nde Bir İlk: Gen Tedavisi

Prof. Dr. Bülent Zülfikar ve çalışma arkadaşları 29 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'nde bir ilke imza atarak 24 yaşındaki (doğuştan) Hemofili B hastasına gen tedavisi uygulamasını gerçekleştirdi. Tedavi sorunsuz olarak devam ediyor.


Prof. Dr. Bülent Zülfikar ve çalışma arkadaşları 29 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nde bir ilke imza atarak 24 yaşındaki (doğuştan) Hemofili B hastasına gen tedavisi uygulamasını gerçekleştirdi. Tedavi uygulanan hasta Ağır Hemofili B hastalığı nedeniyle daha önce beyin kanaması ve bunun neden olduğu sorunları azaltmak için muhtelif kez kafa içi şant ameliyatları geçirmiş olup kanamaların tekrarlama riskini azaltmak için zorunlu olarak her hafta en az 2 kez faktör IX konsantresini (ilaç) damar yolu ile yapmaktaydı.

Uygulamada (rekombinant teknoloji ile üretilmiş ve vektör adenoasosiye virüs içine yerleştirilmiş) hemofili B geni, tek bir kez uygun koşullarda ve miktarda damar yolu hastaya verildi. Böylece hastanın tekrar tekrar faktör konsantresini kendine enjekte etmesi ihtiyacının olmaması ön görüldü. Tedavi sorunsuz olarak devam ediyor.

Araştırmanın etkinliği ve güvenliği ortaya konulduğunda hastaların tam iyilik hali (kür) için çok büyük gelişme sağlanması bekleniyor.

Hemofili Hastalığı ve Tedavisi

Ömür boyu süren ve hayatı kısıtlayıcı komplikasyonlarla seyreden hemofili hastalığının tedavisi ve izlenmesi multidisipliner ekip yaklaşımı gerektirmektedir. Özellikle yaşam kalitesi için, tedaviye tam ve zamanında erişim ile bu tedavilerin deneyimli merkezlerde düzenli olarak uygulanması oldukça önemlidir.

Hemofililerin tam iyilik haline (kür) ulaşabilmeleri için gen tedavisi çalışmaları ön sırayı almaktadır. Haziran 2022’de Biomarine şirketi Hemofili A hastaları için (Roctavion® - Valoctocogene roxaparvovec) Avrupa İlaç Ajansından (EMA); Kasım 2022’de ise CSL Behring şirketi Hemofili B hastaları için (Hemgenix® - Etranacogene dezaparvovec) ABD Gıda ve İlaç Dairesinden (FDA) gen tedavisi için onay aldılar. Bununla beraber klinik araştırmalar halen dünyada tüm hızıyla devam etmektedir.

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Kalıtsal Kanama Bozuklukları Birimi ve Türkiye Hemofili Derneği ülkemizdeki hemofililerin standart güncel tedavilere erişimleri ve hayat kalitelerinin arttırılmasına yönelik birlikte çalışmaktadırlar. 20 yılı aşkındır global ölçekte klinik araştırmalarda yer alarak geliştirilen yeni tedavilerle hastalarının yaşam kalitelerini iyileştirmeyi hedeflemişlerdir. Bu sürede çalışma ekibi 50’nin üzerinde klinik araştırmaya 150’ye yakın hastayı dahil etmişlerdir.

İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü


Galeri

Öne Çıkan Haberler

İSTKA dijitalkütüpİST proje

İSTKA DijitalKütüpİST Projesi Kapanış Toplantısı Gerçekleştirildi

sağlıkbilimleri etkinlik

İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü 41. Yıl Etkinliği Düzenlendi

CERN ISOTDAQ fizik fen

CERN'in Düzenlediği ISOTDAQ İstanbul Üniversitesi’nde

sporbirliği hentbol basketbol kano tenis voleybol kayak rafting

“Bütün Öğrencilerimize Spor Yaptırmak Önemli”

27. Uygulamalı Akan Hücre Ölçer Eğitimi Başladı

ÖKM kültür sanat spor öğrenci

İÜ Öğrenci Kültür Merkezi Öğrencilere Sosyal ve Kültürel İmkanlar Sağlıyor