İktisat Fakültesi 2020-2021 Akademik Yılı “İktisat Eğitimi ve İnovasyon” Dersiyle Başladı

20 Ekim 2020 tarihinde düzenlenen İÜ İktisat Fakültesi 2020-2021 Akademik Yılı Açılış dersine; İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayım Yorgun, Chicago Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ufuk Akçiyiğit ve İktisat Fakültesi öğretim üyeleri katıldı. “İktisat Eğitimi ve İnovasyon” başlıklı ilk dersi Chicago Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ufuk Akçiyiğit gerçekleştirdi. Açılış dersi, öğrencilerin de takip edebilmesi için YouTube üzerinden canlı yayınlandı.


Özellikle bu yıl eğitime yeni başlayacak öğrencilere yönelik olarak güncel iktisadi konuların ve inovasyon teması etrafında iktisat eğitiminin nasıl şekilleneceği konusunun ele alındığı programın açılış konuşmasını yapan İÜ İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayım Yorgun, “Sayın rektörüm, çok kıymetli misafirimiz Prof. Dr. Ufuk Akçiyiğit’e, bizleri takip eden çok kıymetli bölüm başkanlarımıza ve kıymetli hocalarıma yeni akademik yılın hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Bizim güzel bir sözümüz vardır. Bir işe nasıl başlarsanız öyle devam eder, biz akademik hayatımıza iyi bir başlangıç yaptık ve umuyorum ki akademik yılımız da aynı güzellikte devam edecektir. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne gelişimi itibari ile baktığımızda; meselelere hem yerel hem milli hem de evrensel değerleri dikkate alarak bakan bir fakülte olmanın arayışı içerisinde olduğunu görürüz. Biz evrensel düzeyde bilgiyi esas aldığımız gibi kendi medeniyet arayışımızı da devam ettirmeyi arzu eden bir ekibiz. Derslerimizin içeriğinin de bu düzeyde olması için önemli çabalar, faaliyetler içerisindeyiz. Bir üniversiteyi, fakülteyi değerli kılan o fakültenin hocaları, fakültenin öğrencileri ve o fakültenin bilimsel çalışmalarıdır” diyerek sözlerine başladı.


“Araştırma, Proje Odaklı Bir Öğretim Hayatı Bizim Temel Hedeflerimiz Arasındadır”

Özellikle tarihsel akışa bakıldığında üniversitelerin içine düştüğü taklide, mütercimliğe dayalı anlayıştan bilgiyi üreten, paylaşan ve geliştiren bir alana doğru açılımı gerçekleştirmek gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Yorgun, “Bizim bütün çabamız bütün arayışımız budur. Dolayısıyla öğrencilerimizle hocalarımızla birlikte araştırma, proje odaklı bir öğretim hayatı bizim temel hedeflerimiz arasındadır. Hiç kuşkusuz derslerde bu açıdan oldukça önemlidir. Öğrencilerimizin not odaklı, diploma odaklı bir anlayış yerine araştırma, proje ve bilimsel çalışmaları esas alan bir anlayışla ve düşünceyle yeni eğitim yılına bakmalarını arzu ediyoruz. Dolaysıyla bu düşünceler içerisinde bizim faaliyetlerimize bugüne kadar gösterdiği desteklerden dolayı rektörümüz Prof. Dr. Mahmut Ak’a, yardımcılarına ve genel sekreterlerimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Yine davetimizi büyük bir içtenlikle kabul eden ve bu ülkenin değerleriyle evrensel değerleri adeta bünyesinde buluşturan Prof. Dr. Ufuk Akçiyiğit’e, huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki başladığımız gibi eğitim yılımız devam edecek ve bizleri izleyen öğrencilerimize hayırlı bir yıl olmasını diliyorum” dedi.


“Üniversitemizi Bugünkü Halinden Daha İleriye Nasıl Götürebiliriz Onun Arayışı İçindeyiz”

Bir diğer açılış konuşması gerçekleştirmek için söz alan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Sayın dekanım, sevgili Ufuk hocam, fakültemizin kıymetli mensupları ve tabii ki fakültenin varlık sebebi değerli öğrencilerimiz ve baş tacı olan gençler bizim programlarımızı tercih eden ve tercihleriyle bizi gururlandıran, geleceğe dair de umutlara sevk eden değerli gençler, hepinizi bu güzel gün vesilesiyle sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Sizlerle buluşmayı yüz yüze planlamıştık ama Dünya’nın karşı karşıya kaldığı ve maalesef ülkemizin de etkilendiği bu küresel salgından dolayı sizden uzakta kalmamak adına bu programı bu üslupta gerçekleştirmeyi uygun gördük. Hiç şüphesiz ki asıl olan düşüncelerimizin, kalplerimizin, gönüllerimizin bir olması ve bir hedefe yürüyor olmamızdır. İktisat Fakültemiz Türkiye’nin iktisat alanında ilk bilim yuvası ve birçok iktisat, işletme ve buna benzer olarak kurulan fakültelerin kaynağı olup hem akademik kadro bakımından hem de akademik bilgi bakımından bir kurucu fakültedir. Tercihleriyle buraya teveccüh eden gençlerimizin tabii ki taleplerine, beklentilerine layık olmaya çalışıyoruz. Bu seviyeye ulaşmak adına üniversitemizi bugünkü halinden daha ileriye nasıl götürebiliriz onun arayışı içindeyiz” ifadelerini kullandı.

“Burası Gerçekten Birbirleriyle Yarışan İdealist İnsanların Buluştuğu Bir Rekabet Ortamıdır”

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nin iki önemli çıktısı olduğunu belirten Prof. Dr. Ak, “Bunlardan birisi kendi alanında özgün ve öncü bilgiyi üretebilmek. Ben bunu belli oranda Türkiye’ye yön verecek şekilde ürettiğimizi biliyorum. Çünkü dergilerimiz uluslararası statüde ve birçok yazarın dergilerimize yazısını yayımlatmak için sırada beklediğini biliyor ve bundan dolayı da çok mutluluk duyuyoruz. Bu dergilerin editör kadrolarında olan hocalarımızı ve diğer üniversitelerdeki hocalarımızı yürekten kutluyorum. İkinci önemli çıktımız tabii ki gençlerimiz ve en değerlisi mezun öğrencilerimizdir. Ne mutlu ki topluma baktığımız zaman kamu kuruluşlarında, sivil toplum kuruluşlarında muhakkak ki karar alıcı düzeyde, etkileyici, yön verici, yönlendirici olan mezunlarımızı her alanda görüyoruz. Bununla birlikte mezunlarımızın üniversitemizle, fakültemizle ilişkilerinin devam ettiğini görmek bizlere ayrıca mutluluk vesilesi oluyor” dedi.

Prof. Dr. Mahmut Ak sözlerini şu şekilde tamamladı: “Özellikle İktisat Fakültesi kaynaklı öğretim üyelerimiz, hem üniversitemizin yönetim kadrolarında tecrübelerinden yararlandığımız değerli insan kaynağımızı hem de Türkiye’deki diğer üniversiteler bakımından çok önemli insan kaynağını oluşturuyor. Dolaysıyla sevgili gençler, buraya yanlışlıkla düşmediniz kendi kariyer planınızı doğru planladığınız gibi geldiğinizde de göreceksiniz ki çok doğru adrestesiniz. Burası gerçekten birbirleriyle yarışan idealist insanların buluştuğu bir rekabet ortamıdır. Şüphesiz ki bir aile yuvası ama aile yuvası içinde de bir rekabet ortamı. Biz bunu hem eğitimde hem lisans üstü programlarda ve akademik kadrolara ulaşmakta gururla görüyoruz. 

Ayrıca kadrolarımıza dahil ettiğimiz ve geleceğin umudu olarak gördüğümüz gençlerimiz, araştırma görevlilerimizin de bizim en önemli beşerî sermayemiz olduğunu vurgulamak gerekir.”

“Benim İçin Bu Açılış Dersini Vermek Çok Büyük Onur Kaynağı”

Prof. Dr. Mahmut Ak’tan sonra “İktisat Eğitimi ve İnovasyon” başlıklı ilk dersi vermek için söz alan Chicago Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ufuk Akçiyiğit, “Sayın rektörüm, dekanım, değerli hocalar ve çok değerli öğrenciler öncelikle davetiniz için çok teşekkür ederim. Hayatının yarısını akademik ortamlarda, üniversitelerde geçirmiş biri olarak, üniversitelerin bende yarattığı manevi hissiyata çok önem verim. Bir kampüse ayak bastığımızda orası size ne hissettiriyor çok dikkatimi çeker. Hayatımda çok fazla üniversiteye gittim ama birkaç tane üniversite beni çok etkiledi. Cambridge Üniversitesi, Oxford Üniversitesi bunlar arasında. Bugün de çok etkilendim onu açık açık söylemek isterim. Bu üzerinize üzerinize gelen tarih ve İÜ’nün Türkiye’nin en eski üniversitesi olması, en eski iktisat bölümüne sahip olunması, bu sinerji ve bu kalabalık üniversitelerde hep aradığımız ama çoğunlukla bulamadığımız şeylerdir. O yüzden burada bulunmaktan çok büyük bir keyif aldım. Benim için bu açılış dersini vermek çok büyük onur kaynağı ve bu dersin benim için yeri hep apayrı olacak onu da belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

“İktisadın Çok Farklı ve Geniş Bir Bilim Dalı Olduğunu Fark Ettim”

Prof. Dr. Akçiyiğit, “Bugünkü dersi nasıl yapalım diye çok düşündüm, ister istemez geçmişe döndüm ve kendi ilk günümü düşünmeye çalıştım. Orada fark ettim ki geçmişe dönüp baktığımda aslında iktisat hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyormuşum. Ben iktisat bölümünü seçerken daha çok gazetede okuduğumuz haberler, televizyonlarda gördüğümüz yayınlardan iktisadın ne olduğunu kafamda bir şekilde hayal ederdim ama daha sonra iktisadın çok farklı ve geniş bir bilim dalı olduğunu fark ettim” dedi.

Sıradan bir iktisat giriş tanımı ile sözlerime başlamak istemediğini belirten Prof. Dr. Akçiyiğit, “Ben hayatımda hep örneklerle öğrendim, biraz da onlardan bahsetmek istiyorum. İnsanı bir yerlere götüren hayalleridir. Genelde üniversiteye başladığımızda üzerimizde üniversite sınavına hazırlanmanın bir yorgunluğu oluyor. O yüzden bir iki sene ortama bakıyoruz. Fakat üniversite yıllarında atılan adımlar o kadar kalıcı etkiler bırakıyor ki insan hayatında; bugün aldığınız bir ders, iletişim kurduğunuz bir hoca, okuduğunuz bir kitap hayatınızı değiştiriyor. Ben de geriye dönüp baktığımda hep beni ileriye götüren şeylerin aslında bu kurduğum hayaller olduğunu ve insanlarla içerisinde olduğum iletişim olduğunu gördüm. Ben hayatımda gerçekten iyi bir şey yapmışsam o da doğru insanlara doğru soruları sormuş olmamdır. Oradan yaptığım çıkarımlar bana gerçekten kuramayacağım hayallerin gerçekleşebileceğini göstermiş oldu. Ondan sonra da kendi başıma bir şeyler yapmaya başladım. Şunu da yadsıyamam hayatımda hep başarılı ve vermek isteyen insanlara denk geldim ve o insanlardan çok şey öğrendim. Dolaysıyla, başka hayatlardan çıkarılan örnekler daha kalıcı örnekler oldu benim için. Bugün de size kendi hayatımdan, araştırmalarımdan bahsetmek isterim; tutup size iktisadın şu alt dalları vardır, şöyle yaparsınız veya böyle yaparsınız demek yerine beni iktisatta ne heyecanlandırıyor, iktisat konusunda araştırmalarımı nasıl yapıyorum örneklerle anlatmak istiyorum ve umarım keyif alırsınız” sözleri ile İktisat Fakültesi’nin 2020-2021 akademik yılındaki ilk dersi başladı.


“Bu Sorular Gerçekten Merak Etiğim Sorulardı”

Prof. Dr. Akçiyiğit, “Doktorada iken hatta daha üniversitedeyken beni hangi sorular meraklandırdı onlarla başlayalım. İşte neden bazı ülkeler diğerlerine göre daha zengindir? Çünkü baktığımız zaman bir Amerika, Danimarka, Finlandiya var, bir de işte Hindistan, Afrika gibi ülkeler var. Bu kader mi gerçekten, niye bu kadar gelir farkı var? Ülkeler arasındaki bu durum her zaman kafamı kurcaladı. Neden bazı ülkelerin ekonomileri diğerlerine göre daha hızlı büyüyor? Hep bir ekonomi büyüme tahmini var değil mi? Gazeteleri açıyorsunuz ekonomik büyüme tahmini karşınızda ve ülkeler şu an farklı zenginlikte. Çünkü yüzyıllar boyunca farklı hızda büyümüşler. Dolaysıyla bugün neden bazı ülkeler diğerlerine göre daha zengin sorusunun sorulma şekli, neden bazı ülkeler daha hızlı büyümüşler olmalı. Bu nedenle de ekonomik büyümeyi anlamamız gerekiyor. Bazen de diyebilirsiniz parayla saadet olmaz, asıl mutluluğun formülü nedir? Neden bazı ülkelerdeki vatandaşların mutluluk endeksleri daha iyi, daha yüksek çıkıyor? Bu sorular gerçekten merak ettiğim sorulardı. 17 yıldır da bu soruların arkasından gidiyorum” diyerek dersini sürdürdü.

Ders sonrasında günün anısı ve ufuk açıcı ders için Prof. Dr. Ufuk Akçiyiğit’e İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayım Yorgun tarafından plaket takdimi yapıldı.

Haber: Sevda ÖZDEMİR
Fotoğraf: Başar UZUN
İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü


Öne Çıkan Haberler

Dijitalleşme

"Dijitalleşme ve İş Dünyası" Söyleşisi

istanbultto protokol

İstanbul Üniversitesi ile Asis CT Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

ilahiyat tören

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 2020-2021 Akademik Açılışı Gerçekleştirildi

edebiyat tören

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi 2020-2021 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi

işletme iktisat enstitü

İşletme İktisadı Enstitüsü Yeni Öğrencilerini Kucaklıyor

webinar stres

Webinar: “Pandemi Döneminde Stres Yönetimi-III”