“YÖK Kültür-Sanat Söyleşileri”nin İkincisi Gerçekleştirildi

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “YÖK Kültür-Sanat Söyleşileri” kapsamında İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde düzenlenen “Gençlik ve Tarih” konulu söyleşiye katıldı.

YÖK tarafından her ay farklı bölgelerdeki yeni kurulan üniversitelerin ev sahipliğinde gerçekleştirilen “YÖK Kültür-Sanat Söyleşileri” kapsamında, 25 Aralık 2015 Cuma günü İstanbul Medeniyet Üniversitesi Konferans Salonu’nda gazeteci ve yazar Murat Bardakçı’nın “Gençlik ve Tarih” konulu söyleşisi gerçekleştirildi.

Söyleşiye YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, YÖK Başkan Danışmanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. İhsan Karaman ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

“Gençlik ve Tarih” söyleşisi öncesinde YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. İhsan Karaman açılış konuşmalarını gerçekleştirdiler.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde olmaktan memnuniyetini bildirerek konuşmasına başlarken, her ay gerçekleştirmeyi planladıkları bu toplantılar ile Yükseköğretim Kurulu olarak öğrencilerin sadece eğitim aldığı konularla ilgilenmelerini değil, düşünce ve ruh dünyalarına hitap edecek konuları da göz ardı etmemelerini istediklerini belirtti.

Beklentilerinin öğrencilerin fikir dünyalarını geliştirerek, içinde bulunduğumuz kültür ve medeniyet dünyasını meydana getiren unsurların da gündemlerinde yer alması olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Saraç, tarihin üniversitelerde üzerinde çalışılan bir bilim dalı, ilgili kişilerin meşgul olduğu akademik bir saha olmaktan öteye geçmesi gerektiğinin altını çizdi.

Son yıllarda tarihe karşı gösterilen ilgi ve alakanın sevindirici olduğunu sözlerine ekleyen YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, katılımından ötürü Murat Bardakçı’ya, katkılarından dolayı Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı’na, ev sahipliği yapan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. İhsan Karaman’a, etkinliklerin hazırlanma sürecinde emeği geçen personele teşekkürlerini sunarak konuşmasını tamamladı.

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

 


Öne Çıkan Haberler

Rektör Prof. Dr. Mahmut AK'ın Yeni Yıl Mesajı

İstanbul Üniversitesi’nde Geleceğin Kütüphaneleri Konuşuldu

Yeni Dekanlarımız Görevlerine Başladı

3. Geleneksel Karadeniz Gecesi Düzenlendi

Kültür Sanat Etkinlikleri Devam Ediyor

Uzaktan Eğitimle Aday Memur Eğitimi Programı Gerçekleştirildi