YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a “Türk Fizik Derneği 2018 Yılı Özel Onur Ödülü” Takdim Edildi

İÜ Fen Fakültesi Fizik Bölümü Başkanı ve Türk Fizik Derneği Başkanı Prof. Dr. Baki Akkuş ve Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz tarafından YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’a “Türk Fizik Derneği 2018 Yılı Özel Onur Ödülü” takdim edildi.
“Türk Fizik Derneği 34. Uluslararası Fizik Kongresi” 5-9 Eylül 2018 tarihleri arasında Muğla-Bodrum’da gerçekleştirildi. Kongreye İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak da katıldı.
Kongrede, İÜ Fen Fakültesi Fizik Bölümü Başkanı ve Türk Fizik Derneği Başkanı Prof. Dr. Baki Akkuş ve Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz tarafından Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’a “Türk Fizik Derneği 2018 Yılı Özel Onur Ödülü” takdim edildi. 2012 yılından bu yana fizik biliminin tanıtılmasına ve sevdirilmesine, bilim ve teknoloji alanında toplumda farkındalık yaratılmasına katkı yapanlara verilen bu ödül, Temel Bilimlerin gelişmesi amacıyla YÖK tarafından başlatılan YÖK-TEBİP Üstün Başarı Sınıfları'nın açılması, temel bilimler okumak isteyen öğrencilere yönelik burs verilmesinin başlatılması ve mümkün olduğunca başarılı öğrencileri bilim insanı olarak Türkiye'ye kazandırılması amacıyla yapılan çalışmalardan dolayı YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'a verildi.
Ödül töreni, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın açılış konuşmalarıyla başladı.
“Yükseköğretim İle İlgili Baş Döndürücü Değişimler Yaşanıyor”
Prof. Dr. Yekta Saraç, “Son 20 yılda globalleşen dünyada üniversite yapısı ve yükseköğretim ile ilgili olağanüstü, baş döndürücü değişimler yaşandığını belirtti. Yükseköğretimde yapısal değişiklik için dört ana proje belirlediklerini ifade eden Prof. Dr. Yekta Saraç, Kalite Kurulunun kurulması, Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma, Hedef Odaklı Uluslararasılaşma ve 100/2000 YÖK Doktora Bursu projeleri olduğunu hatırlattı.
Fizik programlarının mevcut durumu ile ilgili de bazı sayısal bilgiler veren YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, “Fizik programlarımızda (aktif programlar) 44 devlet üniversitemizde 5.514, 4 vakıf üniversitemizde ise 178 olmak üzere toplamda 5.692 öğrencimiz bulunuyor. Geçen sene 946 öğrenci yerleşmişti, bu yıl ise 1.032 öğrencimiz fizik programına yerleşmiş durumda” dedi.
“Güçlükler Fırsat Olarak da Değerlendirilebilir”
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, konuşmasında güç koşullarının aynı zamanda fırsat koşullarını da oluşturduğuna dikkati çekti. Savunma sanayisinin gelişmesindeki yetkinliğin arkasında, yaşanan güç koşulların olduğunu belirten Mandal, "Şu anda yaşanan ekonomik güçlükler var. Ama aynı zamanda bu güçlükler, fırsat olarak da değerlendirilebilir. Temel bilimler oldukça önemli. TÜBİTAK kapsamında değerlendirdiğimizde, biz tüm destek programlarımızı orta yüksek ve yükseği tek bir kalemde değerlendirerek bir aşamaya kadar geldik" diye konuştu.
“Türkiye İhracatındaki Yüksek Teknoloji Ürün Üretim Yüzdesini Gelişmiş Ülkeler Seviyesine Çıkarmalı”
Türk Fizik Derneği Başkanı ve İÜ Fen Fakültesi Fizik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Baki Akkuş, “Türkiye’nin bu güne kadar orta gelir tuzağından yani ekonomik krizlerden (yüksek enflasyon, yüksek faiz, döviz artışları, cari açık, büyük dış borç sarmalından) kurtulamamasının nedeni ihracatındaki yüksek teknoloji ürün üretim yüzdesinin % 3.6 gibi düşük bir değerde olmasıdır. Türkiye’nin ekonomik krizlerden, orta gelir tuzağından (yüksek enflasyon, yüksek faiz, döviz artışları, cari açık, büyük dış borç sarmalından) kurtulması için ihracatındaki yüksek teknoloji ürün üretim yüzdesini gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarmaktan başka çaresi yoktur” dedi. Prof. Dr. Baki Akkuş, Türkiye’nin orta gelir tuzağından, ekonomik krizden kurtulması için çeşitli önerilerde bulundu.
Ödül törenin hemen ardından, “Türk Fizik Derneği 34. Uluslararası Fizik Kongresi” kapsamında İÜ Fen Fakültesi Fizik Bölümü Başkanı ve Türk Fizik Derneği Başkanı ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’a plaket verildi.
Açılış programının hemen ardından “Türkiye’nin Bilim ve Teknoloji Hedefleri” konulu bir de panel düzenlendi. Panelde, Prof. Dr. Baki Akkuş, Prof. Dr. Hasan Mandal ve Prof. Dr. Şener Optik sunum gerçekleştirdi.
Türk Fizik Derneği 34. Uluslararası Fizik Kongresi’ne konularında uzman birçok Türk ve yabancı çağrılı konuşmacının yanı sıra; yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile çok sayıda fizikçi bilim insanı katıldı.
İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Öne Çıkan Haberler

İÜ-Hukuk-Fakültesi-2018-Yılı-Mezuniyet-Töreni-Gerçekleştirildi

İÜ Hukuk Fakültesi 2018 Yılı Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi

İstanbul-Üniversitesi-Edebiyat-Fakültesi-2018-2019-Akademik-Yılı-Açılış-Töreni-Gerçekleştirildi

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi

İstanbul-Üniversitesi-WESREF-IU-Oryantasyon-Programı-Gerçekleştirildi

İstanbul Üniversitesi WESREF-IU Oryantasyon Programı Gerçekleştirildi

I.-Dünya-Savaşı’nın-100.-Yılında-Savaş-ve-Toplum-“Eve-Dönen-Asker”-Konulu-Uluslararası-Kongre-İstanbul-Üniversitesi’nde-Düzenlendi

I. Dünya Savaşı’nın 100. Yılında Savaş ve Toplum “Eve Dönen Asker” Konulu Uluslararası Kongre İstanbul Üniversitesi’nde Düzenlendi

Pendik-Kaymakamı-İlhan-Ünsal-İstanbul-Üniversitesi’ni-Ziyaret-Etti

Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

İstanbul-Tıp-Fakültesi-Dönem-Birincisi-Hüseyin-Can-Yücel-TUS-Birincisi-Oldu

İstanbul Tıp Fakültesi Dönem Birincisi Hüseyin Can Yücel TUS Birincisi Oldu