Uygulamalı Örnekler ile İki Farklı “Mühendislikte Yapay Zeka ve Uygulamaları” Kitapları Yayınlandı

İÜ Enformatik Bölümü ve Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (BUYAMER), Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve Kocaeli Üniversitesi Enformatik Bölümü-Mühendislik Fakültesi iş birliğinde hazırlanan “Mühendislikte Yapay Zeka ve Uygulamaları I-II” kitapları yayınlandı. 


Üç üniversite “Yeni Nesil Bilişim Uygulamaları için Güçlerimizi Birleştiriyoruz: Endüstri 4.0’ın Üniversite ve Eğitime Uyarlanması Çalıştayları” ile yapay zekâ konusunda projeler üretiyor. Bu kapsamda hem akademik çalışmalar gerçekleştiriliyor hem de lisans ve lisansüstü öğrenciler ile endüstriyel uygulamacılara yönelik geliştirilen yapay zekâ çalışmaları sürdürülüyor. Yine, bu alandaki ihtiyaç ve eğilimler hakkında bilgi vermek ve fikir alışverişi sağlamak amacıyla Sakarya Üniversitesi ev sahipliğinde 2017 ve 2018 yıllarında “Yapay Zeka Yaz Okulu” Sakarya Üniversitesi ev sahipliğinde iki kez gerçekleştirilmişti.


Kısıtlı kontenjanlar ile gerçekleştirilen yaz okuluna talebin yüksek olması nedeniyle daha çok kişiye erişebilmek adına verilen eğitimler birer kitap bölümü olarak düzenlenmiş ve “Mühendislikte Yapay Zekâ ve Uygulamaları I-II” başlıklı iki kitap haline getirilerek ücretsiz olarak yayınlanmıştır. İÜ Enformatik Bölümü öğretim üye ve yardımcılarının da yazar olarak katkı sunduğu kitapların editör kurulunda Enformatik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sevinç Gülseçen’in yanı sıra Prof. Dr. Orhan Torkul, Prof. Dr. Alpaslan Fığlalı, Doç. Dr. İhsan Hakan Selvi, Doç. Dr. Yılmaz Uyaroğlu, Yrd. Doç. Dr. Gültekin Çağıl, Dr. Muhammed Kürşad Uçar yer aldı. 


İstanbul Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi arasındaki iş birliklerinin güçlendirilmesi, özellikle Yapay Zeka ve Endüstri 4.0 konusunda ülkemizde emin adımlar atarak sağlam bir vizyon ve doğru bir yol haritası oluşturabilmek için önümüzdeki günlerde de etkinlik ve çalışmalar devam edecek.
Yaz okulu sonucunda yayınlanan kitaplara aşağıdaki linklerden erişilebilir: 

http://informatics.istanbul.edu.tr


Mühendislikte Yapay Zeka ve Uygulamaları IMühendislikte Yapay Zeka ve Uygulamaları II

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Galeri

Öne Çıkan Haberler

“Etnografik-Fotoğraf-Sergisi”-İstanbul-Üniversitesi’nde-Açıldı

“Etnografik Fotoğraf Sergisi” İstanbul Üniversitesi’nde Açıldı

İstanbul-Üniversitesi-ve-Çin-Renmin-Üniversitesi-Arasında-İş-Birliği-Protokolü-İmzalandı

İstanbul Üniversitesi ve Çin Renmin Üniversitesi Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

İÜ-Kongre-ve-Kültür-Merkezi’ne-Prof.-Dr.-Fuat-Sezgin’in-İsmi-Verildi

İÜ Kongre ve Kültür Merkezi’ne Prof. Dr. Fuat Sezgin’in İsmi Verildi

İÜ-OMARŞİV-Arama-ve-Karşılaştırma-Portalı-Tanıtım-Töreni-Gerçekleştirildi

İÜ OMARŞİV Arama ve Karşılaştırma Portalı Tanıtım Töreni Gerçekleştirildi

Uluğbeyler-Süheyl-Ünver-Belgeseli-Tamamlandı

Uluğbeyler Süheyl Ünver Belgeseli Tamamlandı

“Türk-Rus-Türkologlar-Çalıştayı”-İstanbul-Üniversitesi’nde-Gerçekleştirildi

“Türk-Rus Türkologlar Çalıştayı” İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi