URAP Sıralamasında İstanbul Üniversitesi’nin Büyük Başarısı

İstanbul Üniversitesi URAP 2019 Nisan Raporuna göre, Biyolojik bilimler alanında 4 sıralama kurumunun listesinde ilk 500’e girmeyi başaran tek Türk üniversitesi oldu. Aynı raporda İstanbul Üniversitesi, Diş Hekimliği alanında 120., Biyomedikal ve Sağlık Bilimleri alanında 188., Nörobilim ve Davranış alanında 233., Klinik Tıp alanında ise 242. sırada yer aldı. Ayrıca İstanbul Üniversitesi, 47 alanda sıralamalarda yer alarak, en fazla bilim alanına giren üniversiteler arasında yer aldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından University Ranking by Academic Performance (URAP) Derecelendirme Sistemi tarafından dünya bilim alanı sıralamalarında Türk üniversitelerinin durumunu gösteren rapor yayımlandı. İstanbul Üniversitesi dünyadaki üniversiteler arasında dünya markası olmayı başardı.

USNEWS and World Report, QS, THE, Leiden (CWTS), RUR, ARWU, NTU ve ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarı’nın sıralama listeleri baz alınarak yayımlanan raporda dünya alan sıralaması yapan 8 kurumun 2018 yılındaki alan sıralamalarına girebilen üniversitelerin durumu topluca sunuldu. Bu raporda, üniversitelerin hangi sıralama kurumunun hangi alan sıralamasına girebildiği ve dünyada kaçıncı oldukları aktarıldı. Üniversitelerin en güçlü oldukları ve gelişmeye açık olan alanlarını görebilmeleri için raporda alan sıralaması yapan tüm sıralama kurumlarına yer verildi.

İstanbul Üniversitesi Biyolojik Bilimler Alanında 4 Sıralama Kurumunun Listesinde İlk 500’e Girmeyi Başaran Tek Türk Üniversitesi Oldu

Raporda, dünya genelinde 4 sıralamada birden yer alan Türk üniversitelerinin alanları da ilk kez belirlendi. Buna göre, İstanbul Üniversitesi, biyolojik bilimler alanında 4 sıralama kurumunun listesinde ilk 500’e girmeyi başaran tek Türk üniversitesi oldu.

“İstanbul Üniversitesi Ülkemizi Dünyada En İyi Şekilde Temsil Etmeye Devam Ediyor”

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi’nin ulusal ve uluslararası birçok farklı sıralamada yer aldığını belirterek İstanbul Üniversitesi’nin başarısına ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “İstanbul Üniversitesi, bilim odaklı bir üniversite olarak başarısını programlı olmaya borçludur. Dünya üniversite sıralamalarında saygın bir yer edinen ve bir dünya üniversitesi olma vizyonu ile eğitim vermeye devam eden İstanbul Üniversitesi, bilimsel ve akademik çalışmalara, sosyal sorumluluk projelerine, uluslararasılaşmaya, inovatif fikirlere önem veriyor. İstanbul Üniversitesi, ülkemizi dünyada en iyi şekilde temsil etmeye devam ediyor. Üniversitemizde son yıllarda gerçekleşen yatırımlar ve nitelikli öğretim elemanlarının özverili çalışmaları ile bu başarının gelmesi sürpriz değildir. Önümüzdeki yıllarda Dünya sıralamasında da daha yukarılarda yer alacağımızı umuyorum. Bu başarıya imza atan özverili hocalarımızı, onlara destek veren idari personelimizi ve tüm bu çalışmalarımızın motivasyon kaynağı olan öğrencilerimizi kutlarım.”

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Öne Çıkan Haberler

“Turkuaz”-Sergisi-İstanbul-Üniversitesi’nde-Açıldı

“Turkuaz” Sergisi İstanbul Üniversitesi’nde Açıldı

“İstanbul-Üniversitesi’nde-Polonya-Günleri”-Etkinliği-Gerçekleştirildi

“İstanbul Üniversitesi’nde Polonya Günleri” Etkinliği Gerçekleştirildi

İÜ-Kadın-Basketbol-Takımı-Ünilig-Şampiyonası’nda-Türkiye-Şampiyonu-Oldu

İÜ Kadın Basketbol Takımı Ünilig Şampiyonası’nda Türkiye Şampiyonu Oldu

“Proje-Pazarı-Etkinliği”-İstanbul-Üniversitesi’nde-Gerçekleştirildi

“Proje Pazarı Etkinliği” İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi

“Doğunun-İki-Büyük-Şairi:-Muhammed-İkbal-ve-Mehmet-Akif”-Konferansı-Gerçekleştirildi

“Doğunun İki Büyük Şairi: Muhammed İkbal ve Mehmet Akif” Konferansı Gerçekleştirildi

Rekabet-Hukukunda-Güncel-Gelişmeler-Sempozyumu-İstanbul-Üniversitesi’nde-Gerçekleştirildi

Rekabet Hukukunda Güncel Gelişmeler Sempozyumu İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi