Uluğbeyler Süheyl Ünver Belgeseli Tamamlandı


İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi yürütücülüğünde gerçekleştirilen ve Yapımcılığını KOCAV Yayıncılık’ın yaptığı “Uluğbeyler” belgesel dizisinin üçüncüsü olan “Uluğbeyler Süheyl Ünver” belgeseli tamamlandı. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün yapım desteği ile gerçekleştirilen belgeselin danışmanlığını Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver’in kızı Gülbün Mesara ve İÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yolcu üstlendi.Yaklaşık bir yılda tamamlanan belgeselin yönetmenliğini İÜ İletişim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mesut Aytekin, görüntü yönetmenliğini İÜ İletişim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Onur Akyol, yönetmen yardımcılığını İÜ İletişim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Ümit Sarı yaptı. İÜ İletişim Fakültesi öğrencilerinin de görev aldığı proje, akademisyen ve öğrencileri bir araya getirdi.


Köprü İnsan Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver


Minyatür, hat, tezhip ve resim alanında birçok çalışmaya imza atmış Ord. Prof. Dr. Ünver, Türkiye’de kültür, bilim ve tıp tarihi denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biridir. Uluğbeyler Süheyl Ünver Belgeseli’nde, Ord. Prof. Dr. Ünver’in Türkiye’de tıp tarihi araştırmalarının temellerini atması, hat, tezhip, minyatür ve mimarî eserlerin tespiti ve tanıtımı noktasında olağanüstü gayret ve hizmetleri, arşivcilik çalışmaları ve Türk kültürüne olan katkısı anlatıldı.


Belgeselde Gülbün Mesara, Azade Akar, Prof. Dr. Çiçek Derman, Prof. Dr. Uğur Derman, Prof. Dr. Aykut Kazancıgil, Hüseyin Kutlu, Ülker Erke, İnci Ayan Birol, Müjgan Üçer, Dürdane Ünver, Beşir Ayvazoğlu, Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, Semih İrteş, Prof. Dr. Ayten Altıntaş, Prof. Dr. Gülten Dinç ve Nimet Sanlıman gibi Ord. Prof. Dr.  Süheyl Ünver’i bizzat tanımış 16 isimle röportajlar geçekleştirildi. Çekimleri İstanbul, Sivas ve İzmir’de yapılan belgesel için 20 saati aşkın görüntü çekildi. Belgeselin müzikleri Emre Berkün tarafından özel olarak yapıldı. Kurgusu 2 hafta süren 60 dakikalık belgeselde 20 kişilik bir ekip görev aldı.


Ord. Prof. Dr. Ünver’in kendi sesinden okuduğu bir şiirinin de renk kattığı belgesel için Gülbün Mesara, Semih İrteş, Prof. Dr. Çiçek Derman, Dürdane Ünver, İnci Ayan Birol ve Prof. Dr. Gülten Dinç özel arşivlerini açtı.


Uluğbeyler Süheyl Ünver belgeselinin 2019’da yapılacak galasının ardından proje kapsamında hazırlanması planlanan kitap çalışması ile Ord. Prof. Dr. Ünver’in hayatı ve çalışmalarının gelecek kuşaklara aktarılması hedefleniyor.


Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver'in Eşsiz Mirası


“Uluğbeyler Süheyl Ünver” belgesel film projesine ilişkin açıklama yapan yönetmen Dr. Öğr. Üyesi Mesut Aytekin, çok yönlü kişiliği, üretkenliği, yardımseverliği ve bilgeliği ile Ord. Prof. Dr. Ünver'in bugünün modern dünyasında kaybolan gençliğimiz için bir rol model olduğunu vurgulayarak, Ord. Prof. Dr. Ünver’in konformizmin yaygınlaştığı, birlik ve beraberliğimizin azaldığı şu dönemde ortak değerlerimizde bir araya gelerek estetik üretimler yapabileceğimizin bir kanıtı olduğunu belirtti. Dr. Öğr. Üyesi Aytekin, “Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver bu güzide millete hizmet etmek için var gücü ile çalıştı, sadece anlatarak değil ‘hal’ dili ile de birçok güzelliğe vesile oldu.” şeklinde konuştu.


Ord. Prof. Dr. Ünver'in Türk kültürü için eşsiz bir miras bıraktığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Aytekin, “Ömrünü tıp, sanat ve kültür tarihimize adamış bir kültür adamı olan Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver, arkasında basılı eserlerinin dışında binlerce defter ve not bırakmış derin bir deryadır. Belgeselimizde bu deryanın özünü vermeye çalıştık. Süheyl hocanın ele alınmayı bekleyen pek çok özelliği, çalışması ve mirası var.” diyerek bu bağlamda Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver üzerine çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti.


Bilim ve Kültür Hayatımıza Yön Veren Uluğbeyler…


“Uluğbeyler” adıyla hayata geçirilen belgesel dizisinde Türk bilim, kültür, sanat hayatına damga vurmuş önemli isimler anlatılmaktadır. Bugüne kadar Turan Yazgan, Emin Işık ve Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver gibi üç önemli isim belgeselleştirilmiştir. Uluğbeyler belgesel dizisi TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenmektedir.

Galeri

Öne Çıkan Haberler

Uygulamalı-Örnekler-ile-İki-Farklı-“Mühendislikte-Yapay-Zeka-ve-Uygulamaları”-Kitapları-Yayınlandı

Uygulamalı Örnekler ile İki Farklı “Mühendislikte Yapay Zeka ve Uygulamaları” Kitapları Yayınlandı

Minik-Öykü-İlik-Bağışı-Bekliyor

Minik Öykü İlik Bağışı Bekliyor

İÜ-OMARŞİV-Arama-ve-Karşılaştırma-Portalı-Tanıtım-Töreni-Gerçekleştirildi

İÜ OMARŞİV Arama ve Karşılaştırma Portalı Tanıtım Töreni Gerçekleştirildi

“Türk-Rus-Türkologlar-Çalıştayı”-İstanbul-Üniversitesi’nde-Gerçekleştirildi

“Türk-Rus Türkologlar Çalıştayı” İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi

“2018-TÜBA-GEBİP”-Ödülünü-Kazanan-Doç.-Dr.-Saadet-Yüksel’e-Teşekkür-Töreni-Gerçekleştirildi

“2018 TÜBA GEBİP” Ödülünü Kazanan Doç. Dr. Saadet Yüksel’e Teşekkür Töreni Gerçekleştirildi

“Bir-Kitap---Bir-Yazar”-Söyleşilerinin-Dördüncüsü-Gerçekleştirildi

“Bir Kitap - Bir Yazar” Söyleşilerinin Dördüncüsü Gerçekleştirildi