Ukrayna Enstitüsü’nden Üniversitemize Ziyaret

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Ukrayna Enstitüsü Genel Direktörü Volodymyr Sheioku ve beraberindeki heyet, 14 Ekim’de İstanbul Üniversitesi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette, Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik olarak gerçekleştirilebilecek eğitim faaliyetleri ve projeler ele alındı.


Ukrayna Enstitüsü heyeti tarafından gerçekleştirilen ziyaret, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın, konukları makamında kabul etmesiyle başladı.

“Ukrayna Dili ve Edebiyatı Bölümü, Türkiye’de İlk Kez Üniversitemizde Açıldı”

Türkiye ile Ukrayna’nın her zaman iyi ilişkiler içerisinde olduğunu belirten Prof. Dr. Ak, İstanbul Üniversitesi’nin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’ya 2018 yılında fahri doktora verdiğini söyledi. Ukrayna Eğitim Bakanı’nın Türkiye ziyaretini hatırlatan ve bu ziyarette üniversite rektörleriyle seri toplantılar yapıldığını aktaran Prof. Dr. Ak, gerçekleştirilen anlaşmaların ve bunun sonucunda geliştirilen iyi ilişkilerin önemli sonuçlarının olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: “Ukrayna ile olan ilişkilerimiz güzel sonuçlar doğurdu. Üniversitemiz bünyesinde, Türkiye’de bir ilk olarak Ukrayna Dili ve Edebiyatı Lisans Programımız açıldı. Slav Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Emine İnanır hocamız ve Ukrayna Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalımızdan diğer hocalarımız önemli çalışmalar gerçekleştirmekteler. Bunun yanı sıra, IBAC adlı Uluslararası Balkan Konferanslarını düzenliyoruz. Bu konferanslarda üniversitelerin paydaşlığı neticesinde tebliğler sunuluyor. 9.sunu Kasım ayında Odessa’da gerçekleştirmeyi planladığımız konferans, pandemiden dolayı 2021 yılına ertelenmiş bulunuyor. Geçmişe baktığımız zaman Ukrayna ve Osmanlı tarihinde ortak bir kültür olduğunu görüyoruz. Kiev’de Osmanlı dönemine ait birçok yazma eser bulunuyor. Sanat tarihi ve mimarlık arşivi bakımından birçok zenginlik söz konusu. Yine çözülmesi gereken Kırım meselesi de bizi kaynaştıracak bir unsur. Bugün de Ukrayna ve Türkiye’nin her anlamda iyi ilişkiler ve önemli iş birlikleri içerisinde olacağına inanıyoruz.”

“İstanbul Üniversitesi’nin Çalışmalarından Memnuniyet Duyuyoruz”

Prof. Dr. Ak’ın ardından Ukrayna Enstitüsü Genel Direktörü Volodymyr Sheioku söz aldı. Böyle bir ziyaret gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını kaydeden Sheioku, İstanbul Üniversitesi’nde Ukrayna Dili ve Edebiyatı eğitimi verilmesinden memnuniyet duyduklarını ve bu durumun İstanbul Üniversitesi’nin ciddiyetini gösterdiğini belirtti. Ukrayna ve Türkiye arasındaki ilişkileri geliştirmek için kendilerinin de destek vermek istediğini söyleyen Sheioku, Ukrayna Enstitüsü olarak İstanbul Üniversitesi ile ortak noktalar bularak çalışacaklarını ifade etti.


“Ukraynalı Öğrencilerimiz, İki Ülke Arasında Fahri Elçi Konumunda”

Sheioku’nun ifadelerini tamamlamasının ardından Kılıçlık Salonu’nda gerçekleşen toplantıya geçildi. Toplantıda ilk olarak İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Alkan söz aldı. Böyle bir ziyaretin Türkiye ile Ukrayna arasında gelişmekte olan eğitim faaliyetlerinin daha da ilerlemesini sağlayacağını kaydeden Prof. Dr. Alkan, İstanbul Üniversitesi’nin Ukrayna’daki 5 üniversiteyle anlaşmasının olduğunu aktardı. Ukraynalı 69 öğrencinin İstanbul Üniversitesi’nde eğitim gördüğünü ve bu öğrencilerin Türkiye ile Ukrayna arasında birer fahri elçi konumunda olduğunu belirten Prof. Dr. Alkan şunları kaydetti: “Üniversitemizde, sosyal bilimler alanında lisansüstü eğitim alan 13 Ukraynalı öğrencimiz bulunuyor. Çeşitli fakültelerimizde de lisans eğitimi alan öğrencilerimiz var. 14 Ukraynalı öğrencimizin bulunduğu Edebiyat Fakültemizin, bu ilişkiler bağlamında çok özel bir yerinin olduğunu söylemeliyiz. Edebiyat Fakültemiz ile kurulan bu ilişkinin diğer alanlarda da geliştirilmesini istiyoruz.”

“Ukrayna Dili ve Edebiyatı Bölümümüz Çok Değerli”

2017-2019 döneminde 10 yeni öğrencinin Ukrayna’dan İstanbul Üniversitesi’ne eğitim almaya geldiğini ifade eden Prof. Dr. Alkan, Türkiye’den de Ukrayna’ya 19 öğrencinin gittiğini aktardı. İstanbul Üniversitesi’nin sanat alanında çok güçlü olduğu bir Devlet Konferansı’nı bünyesinde bulundurduğunu ve Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde de nitelikli araştırmacıların Kırım konusunda önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini söyleyen Prof. Dr. Alkan, “Ukrayna ile ilişkilerimiz bağlamında Ukrayna Dili ve Edebiyatı Bölümümüze büyük değer veriyoruz. Yine Uluslararası Akademik İlişkiler Birimimiz ve Uluslararası Öğrenci Merkezimiz ile de bu çerçevede çalışmalar gerçekleştirilebilir” şeklinde konuştu.


“Ukrayna Dili ve Edebiyatı Bölümlerine Destek Vermek Milli Vazifemiz”

Prof. Dr. Alkan’dan sonra konuşma yapan Sheioku, Türkiye ile Ukrayna arasındaki iş birliği açısından önemli bir başlangıç yaptıklarını belirterek sözlerine başladı. Ukrayna Enstitüsü’nün eğitim veren bir kurum olmadığını ve Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olduğunu aktaran Sheioku, 2 yıl önce kurulan Ukrayna Enstitüsü’nün bu süre içerisinde 12 dış ülkede yaklaşık 100 proje gerçekleştirdiğini vurgulayarak şu şekilde konuştu: “Ukrayna Enstitüsü olarak sanatın çeşitli alanlarına ve sosyal projelere dikkat çekmek istiyoruz. Kırım kültürü ve Kırım halkının yaşama tarzı ile ilgili etnografik konuları önemsiyoruz. Ukrayna Dili ve Edebiyatı da bizim için çok önemli. Yurt dışında açılan Ukrayna Dili ve Edebiyatı bölümlerine destek vermek milli vazifemiz. Bizim için çok güzel bir örnek olan İstanbul Üniversitesi gibi kurumların böyle çalışmalara destek vermesini çok değerli buluyoruz.”


“Araştırma Projeleri Geliştirmek, Üniversitemizin Öncelikleri Arasında”

Toplantıda konuşan İstanbul Üniversitesi Uluslararası Akademik İlişkiler Birimi Başkanı Doç. Dr. Ayşe Zişan Furat ise Ukrayna ile gerçekleştirilen çok sayıda proje olduğunu ve bu ilişkilerin daha da geliştirileceğine inandığını vurguladı. Uluslararası Akademik İlişkiler Birimi’nin değişim programları ile beraber üniversiteler düzeyindeki akademik ilişkileri koordine ettiğini belirten Doç. Dr. Furat, İstanbul Üniversitesi’nin diğer üniversitelere göre bu alanda çok daha kapsamlı çalışmalar yaptığını vurgulayarak, “Araştırma projeleri geliştirmek üniversitemizin öncelikleri arasındadır. Lisans ve lisansüstü seviyesinde eğitim veren bir kurum olarak alana özgü araştırma yapanları bir araya getirmek bu bağlamda önem kazanacaktır. Bunun gibi birçok noktada Ukrayna Enstitüsü’ne destek vermeye İstanbul Üniversitesi olarak hazırız” dedi.


Doç. Dr. Furat’ın ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Slav Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Başkanı Prof. Dr. Emine İnanır söz aldı. Ukrayna Dili ve Edebiyatı Programının Türkiye’de ilk kez İstanbul Üniversitesi’nde açıldığını aktaran Prof. Dr. İnanır, Türkiye’de Ukrayna’ya karşı ilginin her zaman bulunduğunu belirterek, Türkiye ve Ukrayna’nın sahip olduğu tarihsel ve kültürel ilişkiler ile turizmin bölüme karşı ilgiyi diri tuttuğunu kaydetti.

“İki Ülke Arasındaki İlişkinin En Önemli Unsuru; Kültür ve Dil Paylaşımı”

Prof. Dr. İnanır’ın ifadelerini tamamlamasından sonra İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlyas Topsakal konuşmasını gerçekleştirdi. Ukrayna’dan gelen öğretim üyelerinin büyük bir çabayla çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen Prof. Dr. Topsakal, “Türkiye ve Ukrayna ilişkileri tarihsel ve güncel olarak birbirine stratejik şekilde bağlı bulunuyor. Bu derin ilişkide en önemli şey; kültür ve dil paylaşımı. Yüzyıllardır birlikte yaşadığımız için çok şanslı iki milletiz. Bu sebeple de ülkemize, şehrimize ve İstanbul Üniversitesi’ne geldiğiniz için teşekkür ederim” şeklinde konuştu. Toplantıda, Ukrayna Dili ve Edebiyatı eğitimi için sözlük ve gramer kitabı çalışmaları ile Kırım konusu da ele alındı.

İstanbul Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Merkezi Müdürü Doç. Dr. Faruk Taşçı, Ukrayna Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Öğr. Gör. Alla Dudka, Öğr. Gör. Marianna Barchuk-Halyk, Öğr. Gör. Olena Furat, Öğr. Gör. Tetiana Fetsan, Arş. Gör. Ali Doğan Tüfekçioğlu ile Ukrayna heyetinden Tetyana Filevska ve Alim Aliev’in de katılım gösterdiği ziyaret, hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.


Haber: Tuğçe AYÇİN, Işıl SIPÇIK
Fotoğraf: Başar UZUN, Aylin AY
İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü


Öne Çıkan Haberler

Sosyal Bilimler Enstitüsü Sekreterimize Anlamlı Emeklilik Töreni

dişhekimliği dijitalgözlük

İÜ Diş Hekimliği Fakültesi Yeni Döneme Dijital Gözlükle Başladı

TÜBİTAK BİGG

TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programı 2020 Yılı Çağrısı İçin Ön Başvurular Alınmaya Başlandı

rafting şampiyon

Rafting Takımımız Türkiye Şampiyonu

tıp vatan kbb göz cerrahi hastane

İstanbul Tıp Fakültesi’nin Vatan Yerleşkesi’nde KBB, GÖZ ve Cerrahi Hastanesi Hizmete Açıldı

uzaktaneğitim COVID İstanbul

Üniversitemizin 2019-2020 Bahar Yarıyılı Uzaktan Eğitim Tecrübesi, Bilimsel Yayına Dönüştü