Taşkent Devlet Şarkşinaslık Enstitüsü’nden İstanbul Üniversitesi’ne Ziyaret

Taşkent Devlet Şarkşinaslık Enstitüsü Rektörü ve beraberindeki heyet İstanbul Üniversitesi Rektörlüğüne ziyarette bulundu. 

Özbekistan’dan gelen ziyaretçiler arasında Taşkent Devlet Şarkşinaslık Enstitüsü Rektörü Doç. Dr. G.Rixsiyeva ile birlikte Rektör Yardımcısı Doç. Dr. E. Mahmudov, Şark Filolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. K. Omonov ve Türkoloji Bölüm Müdürü Doç. Dr. P. Kencayeva vardı. Misafirleri İstanbul Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Recep Güloğlu, Uluslararası Akademik İlişkiler Birimi Başkanı Doç. Dr. Ayşe Zişan Furat, Kurumsal İletişim Koordinatörü Prof. Dr. Abdullah Özkan, Farabi Avrasya Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Abdullah Kızılcık ve İslam Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç.Dr. Ahmet Hamdi Furat karşıladı. 


Taşkent Devlet Şarkşinaslık Enstitüsü Rektörü: “Türk Dilini Öğretmeye Önem Veriyoruz”


Görüşmede, Türkiye ve Özbekistan ilişkilerini ileriye taşıyacak uzmanlar yetiştirmek istediklerini dile getiren Doç.Dr G.Rixsiyeva, Enstitü hakkında bilgiler vererek, Doğu Bilimleri ve Edebiyatları, Doğu Felsefesi, İslam Bilimi, Bölge Bilimi Ve Uluslararası İlişkiler alanında uzmanlar yetiştirdiklerini aktardı. Enstitülerinde Şark Filolojisi, Dünya Siyaseti, Tarih ve Felsefe, Yabancı Ülkeler İktisadi ve Bölge Bilimi, Çin Bilimleri fakültelerinin mevcut olduğunu ifade eden Doç.Dr G.Rixsiyeva, aynı zamanda Türk dilini öğretmeye de önem verdiklerini ve Türkçe eğitimler verdiklerini sözlerine ekledi. 

Doç. Dr. Ayşe Zişan İstanbul Üniversitesi Hakkında Bilgiler Verdi

İstanbul Üniversitesi ile iş birliği yapmak istediklerini dile getiren heyete, İÜ Uluslararası Akademik İlişkiler Birimi Başkanı Doç. Dr. Ayşe Zişan Furat, İstanbul Üniversitesi hakkında bazı bilgiler verdi. Tarihinin 1453’e dayanmasıyla Türkiye’nin en eski üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi’nin 16 fakültesi olduğunu aktaran Doç. Dr. Furat, İstanbul Üniversitesi’nin bir araştırma üniversitesi olduğunu, 2 tane Nobel ödülü sahibi olduğunu ve üniversitede 139 tane Özbekistan kökenli öğrencinin öğrenim gördüğünü sözlerine ekledi. 
Ardından, İstanbul Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Recep Güloğlu, iki üniversitenin anlaşma sağlamasının Özbekistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve öğrencilerin geleceğine katkı sağlanması açısından önem taşıdığını söyleyerek, ziyaretleri için misafirlere teşekkürlerini sundu. 
Taşkent Devlet Şarkşinaslık Enstitüsü Rektörü Doç.Dr G.Rixsiyeva da samimi ağırlamaları için İstanbul Üniversitesi’ne teşekkürlerini sunarak, kendilerini misafir gibi değil evlerinde gibi hissettiklerini ifade ederek sözlerini tamamladı. 

Haber: Esra Nur Dönmez

İÜ Kurumsal İletişim KoordinatörlüğüÖne Çıkan Haberler

Özbekistan Fergana Devlet Üniversitesi Heyeti İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

Fuat Sezgin’e Ait Ortaya Çıkan Yeni Belgeler İSAMER İle Çalıştayda İncelendi

Diyarbakır’dan Dünyaya Uzanan Başarı Öyküsü

Hindistan İstanbul Başkonsolosu J. P. Singh, İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

Murat Bardakçı, Tarih Söyleşileri ile İstanbul Üniversitesi’nde

‘’İslam Hukuku Sempozyumu’nun Niteliği Her Sene Artıyor’’