Sağlıkta Yapay Zekâ Zirvesi İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi

Sağlıkta Yapay Zekâ Zirvesi, 2 Nisan 2019 tarihinde İÜ Fen Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Zirvede; hekimler, bilişimciler, yatırımcılar ve bu alanda faaliyet gösteren araştırmacılar bir araya geldiler.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan zirvenin açılış konuşmaları İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Demirhan Dıraçoğlu, Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç ile İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve İÜ 3 Boyutlu Tıbbi ve Endüstriyel Tasarım Laboratuvarı (TETLAB) Kurucu Yöneticisi Dr. Leyla Türker Şener tarafından yapıldı.

“Yapay Zekâ Günümüzde Sağlık Hizmetlerini Değiştirmeye Başladı”

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmasına yapay zekâ hakkında bilgi vererek başladı. İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Yapay zekâ; herhangi bir canlı organizma kullanılmadan insan gibi davranışlar sergileme becerisine sahip olan, sayısal mantık yürütme, hareket etme, görme, konuşma ve ses algılama gibi birçok yeteneğe sahip yazılım ve donanım sistemler bütünü olarak adlandırılabilir. Diğer bir deyişle yapay zekâ; bilgisayarların insanlar gibi düşünebilmesidir. Bilgi Çağında yeni teknolojilerin hayatımıza girişi ile sektörler kendilerini bu sisteme uydurmak durumundadır. Sağlık hizmetleri de diğer sektörlerden farklı değildir. Doktorlar, hastaneler ve sigorta şirketleri ile entegre bir sektör olan sağlık hizmetleri de otomasyon, makine öğrenimi ve yapay zekâdan önemli ölçüde etkilenmiştir. Yapay zekâ günümüzde sağlık hizmetlerini değiştirmeye başladı bile” şeklinde konuştu.

TETLAB, Enformatik Bölümü, Genel Cerrahi ve Dermatoloji Anabilim Dalı’nın çalışmaları başta olmak üzere İstanbul Üniversitesi’nde sağlık alanında çeşitli çalışmalar yürütüldüğüne dikkat çeken İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Bu amaca katkıları olan herkesi kutluyorum. Sağlık teknolojisi alanında küresel rekabette gücünü ortaya koymayı ve uluslararası değer zincirinde yüksek katma değerli ürünler üretmeyi amaçlayan herkes için Sağlıkta Yapay Zekâ Zirvesi’nin verimli geçmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Bilimsel Gelişmeler Düşünce Paradigmamızı Şekillendirir”

Dünyadaki çok boyutlu değişimlerin çoğunun bilim kaynaklı olduğunu vurgulayan Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç, “Gelişme önce bilimde başlar. Bu gelişme beraberinde kültürel ve sosyolojik gelişmeler yaratır. Bu sosyolojik ve kültürel gelişmelerin sahiplenicileri bazen siyasetçiler bazen komutanlar olur fakat süreci başlatan çoğu zaman bilim insanlarıdır. Bu bilimsel gelişmeler süreci önce bizim düşünce paradigmamızı şekillendirir. Düşünce paradigmamızın değişmesi ise önce kendimize bakışımızı sonra da yaşama bakışımızı değiştirir. Bu yüzden içinden geçtiğimiz bu süreçte hızlı bir dönüşüm yaşadığımıza inananlardanım. Bu öylesine hızlı bir değişim süreci ki, mesela bilginin iki katına çıkma süreci nörobilimde on sekiz ay civarına düştü. Tıp alanında bilginin iki katına çıkma sürecinin ise 2025 yılında 72 saate düşeceği öngörülüyor. Bu dönem kendi düşünce sistemimizi ve yaşama bakışımızı değiştirmemiz gereken bir yapılandırma dönemidir” dedi.

“Her Şeyin Yapay Zekâ Olarak Takdim Edildiği Bir Çağdayız”

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Demirhan Dıraçoğlu ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bu zirvede değerli bilim adamları ve değerli hocalarımız yapay zekâ hakkında ayrıntılarıyla konuşacaklar. Yapay zekâ konusunun bilgi kirliliği nedeniyle kötüye kullanılmaya başladığını düşünüyorum. Her şeyin yapay zekâ olarak takdim edildiği bir çağdayız. Şunu belirtmeliyiz ki, birkaç sensörü bir araya getirip bunları birkaç algoritma ile birleştirdiğiniz zaman yapay zekâ oluşturmuyorsunuz. Beynimizin nero-matriksi, yani bir bütünün bağlantılarının tamamının oluşturduğu şeye zekâ diyoruz. ‘Bilinç, zekâ, yapay zekâ’ kavramlarının hepsinin doğru açıklamalarını burada öğreneceğimizi düşünüyorum.”

“Yapay Zekâ İçin Temel Odak Sağduyu Bilgisini ve Yeteneklerini Anlamaktır”

Yapay zekâ dendiği zaman, “Üretilen yapay zekâ insanlığı yok edebilir mi?” ya da “İşimizi elimizden alabilir mi?” şeklinde soruların akla geldiğini belirten İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve İÜ TETLAB Kurucu Yöneticisi Dr. Leyla Türker Şener, “Bir çocuk nasıl yetiştirilir, nasıl eğitilirse o şekilde büyür. Yapay zekâyı da aynı bir çocuk gibi düşünürsek; iyi şeyler öğreterek bilime, insanlığa faydalı hizmet üretmiş oluruz. Yeterli veri girmezsek, yani yeterince eğitemezsek de doğruluk oranı düşük, yanlış bir ürün üretmiş oluruz. Hem yapay zekâ hem de felsefe için temel odak, sağduyu bilgisini ve yeteneklerini anlamaktır. Ortak duyu, bilişimsel durum kavramı ve mevcut bilginin hem gözlem hem teorik açıdan bilgisayara aktarılması ve insanlığa faydalı programlanması gerektiğini öneriyoruz. Bugün yeni şeyler söylemenin zamanı” şeklinde konuştu.

Dr. Leyla Türker Şener konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Biz bilim insanları, hastalarımızın tedavisinde, hastalıkların moleküler biyoloji ve genetik araştırmalarında, görüntüleme sistemlerinde; insana dair görsel veya ses üreten, hizmet eden, hastalarımızın ve meslektaşlarımızın hayatını kolaylaştıran bu sistemlerle çalışıyoruz. Bu alanda yapılan hizmetlere destek oluyoruz. Bugün gerçekleştirecek olduğumuz zirvemizden çıkarken yapay zekâ ile ilgili kafamızdaki birçok sorunun cevabını konunun uzmanlarından dinleyerek öğrenmiş olacağız.”

Zirve, “Sağlıkta Yapay Zekâ Türleri ve Kullanım Alanları”, “Yapay Zekânın Sağlık İş Dünyasındaki Potansiyeli”, “Yapay Zekâ ve Sağlık Alanındaki Uygulamalar” ve “İşbirliği Oluşturma” başlıklı 4 ayrı panel ile gerçekleştirildi.

Etkinlik toplu hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

Haber: Eda FİDAN
İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Öne Çıkan Haberler

“Tedavi-Ettiğim-Her-Kişinin-Hayat-Kalitesini-Korumaya-Çalışıyorum”

“Tedavi Ettiğim Her Kişinin Hayat Kalitesini Korumaya Çalışıyorum”

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak Araştırma Üniversitelerinin Önemini Anlattı

İstanbul-Üniversitesi-Türkiyat-Araştırmaları-Enstitüsü’nün-Kuruluşunun-95.-Yılı-Kutlandı

İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nün Kuruluşunun 95. Yılı Kutlandı

İş-Sağlığı-ve-Güvenliği-Günleri-Programı-İstanbul-Üniversitesi’nde-Gerçekleştirildi

İş Sağlığı ve Güvenliği Günleri Programı İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi

“Dünden-Bugüne-İstanbul-Üniversitesi-İslam-Araştırmaları-Merkezi”-Paneli-Gerçekleştirildi

“Dünden Bugüne İstanbul Üniversitesi İslam Araştırmaları Merkezi” Paneli Gerçekleştirildi

İstanbul-Üniversitesi-ve-Tataristan-Bilimler-Akademisi-Arasında-İş-Birliği-Protokolü-İmzalandı

İstanbul Üniversitesi ve Tataristan Bilimler Akademisi Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı