Romanya Büyükelçisi, İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

Romanya Büyükelçisi Gabriel Şopandă ve beraberindeki heyet 3 Aralık’ta İstanbul Üniversitesi’ne ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyarette iki ülke arasındaki kültür ve eğitim ilişkileri ele alındı. Romanya ve Türkiye arasındaki ilişkileri değerlendiren İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Her iki ülkenin ortak geçmişinin bize yüklediği bir görev olarak gelecekte de iyi ilişkiler geliştirme kararı içerisindeyiz. İstanbul Üniversitesi olarak uluslararasılaşmaya çok önem veriyoruz. Üniversitemizde 154 ülkeden 8 bin 391 uluslararası öğrenci eğitim alıyor. Türkiye’de en fazla uluslararası öğrencisi olan üniversiteyiz” dedi. 

“Romence’nin Üniversitemizde Faklı Bir Statüsü Var”

İstanbul Üniversitesi’nde 25 dilde eğitim verildiğini kaydeden Prof. Dr. Ak, bu dillerin arasında Rusça, Ukraynaca, Bulgarca, Makedonca gibi diller olduğunu belirterek, “Romence’nin üniversitemizde farklı bir statüsü vardır. Bu dil, daha önceki yıllarda üniversitemizde ders olarak verildi. Romen dilini fakültenin seçmeli dili yaparsak tüm bölümler bunu okuyabilir. Aynı zamanda Romanya’dan okutman desteği alabiliriz” şeklinde konuştu.

“İş Birliği İçerisinde Çalışmalar Gerçekleştirmek İstiyoruz”

Romanya Büyükelçisi Gabriel Şopandă ise Türkiye ve Romanya’daki üniversiteler arasında birçok sözleşme ve anlaşma olduğunu vurgulayarak, iki ülkenin üniversiteleri arasında ortak etkinlik düzenlenmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi.
Romanya Büyükelçiliği ve Romen Kültür Merkezi olarak İstanbul Üniversitesi ile iş birliği içerisinde çalışmalar gerçekleştirmek istediklerini söyleyen Şopandă, “İstanbul Üniversitesi’nde Romen Dili ve Edebiyatı departmanının açılması bizi çok mutlu edecektir” dedi.

Ziyaret, hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Haber: Melisa ÜNLÜ

İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü 

Galeri

Öne Çıkan Haberler

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinliği Gerçekleştirildi

İÜ Fen Fakültesi Öğretim Üyesi ve Eski Dekanı Prof. Dr. Dinçer Gülen Son Yolculuğuna Uğurlandı

Nitelikli Eğitim İçin; İÜ İSTARMER

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Cihan Son Yolculuğuna Uğurlandı

Bulgar Dili ve Edebiyatı Tanıtıldı

Doğu Anadolu Gözlemevi Projesi Tanıtıldı