Prof. Dr. Mahmut Ak: “İstanbul Üniversitesi ile KOSGEB’in Yenilikçi Vizyonları Bire Bir Örtüşmektedir”

İstanbul Üniversitesi ve Ekol Grup iş birliği ile oluşturulan CEOTEKMER’in TEKMER adını kullanmasına ilişkin sözleşme T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nda (KOSGEB) imzalandı. İmza töreninde konuşan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Türkiye’nin beşerî sermayesinin önemli bir kısmını kadrosunda bulunduran İstanbul Üniversitesi’nin, girişimciliği ve yenilikçi fikirleri önemseyen vizyonuna vurgu yaptı. 


CEOTEKMER Girişim Evi Teknoloji Geliştirme Merkezi’ne "TEKMER" adını kullanma hakkının tanınmasına ilişkin sözleşme, KOSGEB'de düzenlenen törenle imzalandı. Sözleşmeye dair imzalar, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt ve Ekol Grup Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Mehmet Naci Efe tarafından atıldı. 

İstanbul Üniversitesi Üniversite Sanayi İşbirliğinden Sorumlu Rektör Danışmanı ve İÜ Teknoloji Transfer Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü (İÜ TTM) Prof. Dr. Alper Okyar ve CEOTEKMER Girişim Evi Teknoloji Geliştirme Merkezi Müdürü Derya Özdemir de imza töreninde hazır bulundu. 

“Ülkemizin Girişimci Ekosistemi; Kamu, Üniversite ve Özel Sektör İş Birliği ile Güçlenecek”

Törenin ilk konuşmasını gerçekleştiren KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, TEKMER’ler ile şehir içlerinde girişimci adaylarından ve iş fikri olan gençlerden uluslararası start-up’lar çıkarmayı amaçladıklarını belirtti. İstanbul Üniversitesi ve Ekol Grup’un böyle bir vizyon doğrultusunda bu yapıyı oluşturduğunu kaydeden Prof. Dr. Uzkurt, “Kamu, üniversite, özel sektör iş birliği ile kurulmuş bu yapının çok kısa sürede ülkemiz girişimci ekosistemini güçlendireceğini ümit ediyorum” şeklinde konuştu. CEOTEKMER’in robotik ve medikal gibi tematik alanlardaki iş fikirlerini hayata geçireceğini aktaran Prof. Dr. Uzkurt, amaçlarının geliştirilen iş fikirlerinin daha katma değerli ve daha teknolojik ürünlere dönüşmesi olduğunu ve bu ürünlerin özellikle uluslararası pazarlara açılmasını istediklerini söyleyerek, “Bu temsilcilik hem buradaki girişimcilere KOSGEB desteklerini anlatacak hem de buradan faydalanmak isteyen girişimci adaylarına KOSGEB müdürlüğü gibi hizmet edecek” dedi. 

“Ülkemizin Beşeri Sermayesinin Önemli Bir Kısmı İstanbul Üniversitesi’ndedir”

Prof. Dr. Uzkurt’un ifadelerinin ardından İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak söz aldı. Böyle bir birlikteliğin içinde yer almaktan memnuniyet duyduklarını dile getiren Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi’nin vizyonunun KOSGEB’in vizyonu ile bire bir örtüştüğünün altını çizdi. İstanbul Üniversitesi’nin, Türkiye’nin beşeri sermayesinin önemli bir kısmını kadrosunda bulundurduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ak, “Türkiye’deki yükseköğretimin ana temsilcisi olan üniversitemizin öğretim üyeleri ve öğrencileri ülkemizin akademik gelişimine büyük değer katmaktadır” dedi. 

“Üniversitemiz Girişimci ve Yenilikçi Bir Vizyona Sahiptir”

İstanbul Üniversitesi’nin, girişimciliği öne çıkaran, yeni ve yenilikçi fikirleri önemseyen bir vizyona sahip olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ak ifadelerini şöyle sürdürdü: “Üniversitemizin bu vizyonunu, rutin programlarımızın yanı sıra Teknokent bünyesinde gerçekleşen faaliyetlerimiz de göstermektedir. İstanbul Üniversitesi, Türkiye’de en fazla uluslararası yayın yapan, uluslararası atıf alan çalışmaları gerçekleştiren, en fazla uluslararası dergiye sahip olan, en fazla patent üreten ve patentlerini ürüne dönüştürme gayreti içerisinde olan üniversitedir. Bu bağlamda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın diğer birimleriyle de sürekli irtibat halindeyiz.” 

“Yeni Hedeflere Yetkin Bireylerle Yürüme Kararlılığındayız”

İstanbul Üniversitesi ile Ekol Grup’un düşünce ve projelerinin birbirini tamamlar nitelikte olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ak, bir kamu kurumu olmanın gücünü, tecrübesindeki derinliği ve ortaya koyulan fikirlerin daha da güzelleşebileceği zenginliği sunmaktan memnuniyet duyduklarını belirterek şunları aktardı: “Piyasa tecrübesi ve piyasa aktörlerine ulaşabilme kolaylığı, bu fikre hayatiyet kazandıracak olan önemli bir ayrıcalıktır. Bu yönüyle KOSGEB’in desteğini alacağımıza olan inancımız tam. Bu itibarla sahada çalışacak olan insanların ve bunu takdir edecek olan kurumun desteğini almış olarak yeni hedeflere, yetkin bireylerle yürüme kararlılığında olduğumuzu ve gelecek adına ümitvar olduğumuzu belirtmek istiyorum.”


“İstanbul Üniversitesi ile Ciddi Projeler Üreteceğiz”

Prof. Dr. Ak’ın ifadelerini tamamlamasından sonra Ekol Grup Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Mehmet Naci Efe konuşmasını gerçekleştirdi. CEOTEKMER için aldıkları desteği bir emanet olarak gördüklerini söyleyen Doç. Dr. Efe, “Bu desteği vatanımıza, milletimize faydalı teknolojilere çevirmek için İstanbul Üniversitesi ile birlikte çok ciddi projeler üreteceğiz” şeklinde konuştu.

İstanbul Ümraniye’de; savunma, medikal, robotik ve elektrik/elektronik temalarında faaliyet gösterecek olan CEOTEKMER Girişim Evi Teknoloji Geliştirme Merkezi, İstanbul Üniversitesi akademisyenleri ile iş birliği içerisinde girişimcileri destekleyecek; projelerin fikir aşamasından ticarileşmesine kadar olan süreçte çalışmalar gerçekleştirecek.


Haber: Tuğçe AYÇİN

İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü


Öne Çıkan Haberler

ziyaret

Edirne Valisi Ekrem Canalp Üniversitemizi Ziyaret Etti

istanbul

İyi ki, İstanbul Üniversitesi Var

engelsiz ödül

“2020 Engelsiz Üniversite Ödülleri” Bayrak Teslim Töreni Gerçekleştirildi

istarmer proje

İÜ İstatistik Uygulama ve Araştırma Merkezi Öncülüğünde Gerçekleşen “Avrupa Birliği Projesi”

Yüzyüze veya Online/Canlı Yabancı Dil Kursları Başlıyor

otizm başarı

Beykoz'un Mozart’ı, Otizmli ve Yetenekli Bireylere Bir Işık Oldu