Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferansları İstanbul Üniversitesi’nde Başladı

Dünyanın önde gelen tarihçilerinden İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hayatının ve bilim anlayışının tanıtılmasını hedefleyen Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferanslarının birincisi 27 Şubat 2019 tarihinde İÜ Rektörlük Binası Doktora Salonu’nda gerçekleştirildi.

Konferansın açılış konuşmaları İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat ve İÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mürteza Bedir tarafından yapıldı.

“Bu Tür Konferanslar da Çözümlenemeyen Birçok Konuya Açıklık Getirecek”

İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat yaptığı konuşmada, “Son yılların iki önemli ismi olan Fuat Sezgin ve Aziz Sancar’ın İstanbul Üniversitesi ile bağlantılı olması bizi çok mesut etmekte. Her ikisi de gerçekten milli gururumuz. Bugün böyle bir konferans serisinin başlatılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bunlar öyle önemli şeylerdir ki, bazen çok sayıda kitap okursunuz fakat bazı şeyleri kafanızda tam netleştiremezsiniz. Ancak bazı hatıralar bazen o okuduğunuz kitaplarda kafanıza oturmayan şeyleri çözer. Bu yüzden hatıralar önemlidir, eminim bu tür konferanslar da çözümlenemeyen birçok konuya açıklık getirecek” ifadelerine yer verdi.

“İstanbul Üniversitesi Olarak Bu Düzenlemelerin İçinde Yer Aldığımız İçin Çok Gururluyuz”

Etkinliğin hayırlara vesile olmasını dileyen İÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mürteza Bedir, “Bildiğiniz gibi 2019 yılı Cumhurbaşkanlığımız tarafından Fuat Sezgin yılı olarak ilan edildi. Bu kapsamda Türkiye’de birçok faaliyet aynı anda yürütülüyor. İstanbul Üniversitesi olarak da bu düzenlemelerin içinde yer aldığımız için çok gururluyuz. Üniversite yönetimimize bize bu platformu açıp, bu toplantıları mümkün kıldıkları için teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreçlerde bu tarz konferanslarla yine karşınızda olacağız” şeklinde konuştu.

“Öğrencisi Olmaktan İftihar Ediyorum”

Etkinlik kapsamında İstanbul Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Suphi Furat, şahsi akademik tecrübelerinden yola çıkarak Prof. Dr. Fuat Sezgin’in ilmi şahsiyeti ve eserleri konusunda bilgi verdi. Prof. Dr. Fuat Sezgin ile olan anılarından söz eden Prof. Dr. Ahmet Suphi Furat, “Geçen yıl aramızdan ayrılan hocamızı anmak ve çalışmalarını tanıtarak bunların yeni nesiller için ilham kaynağı olmasını sağlamak üzere burada toplandık. Öğrencisi olmakla iftihar ettiğim merhum hocamın uğraştığı alanlar İslam dünyasının dini, İslami ve tabii ilimlerinin bütün alanlarını kapsıyor” dedi.

Etkinlik soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

Haber: Eda FİDAN

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Öne Çıkan Haberler

Kemal Karpat İçin Topkapı Sarayında Anma Töreni Düzenlenecek

İÜ-İstanbul-Tıp-Fakültesi-Mezuniyet-Öncesi-Eğitim-Programı’nın-Re-akreditasyonu-Onaylandı

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Mezuniyet Öncesi Eğitim Programı’nın Re-akreditasyonu Onaylandı

İstanbul-Üniversitesi’nde-“Dumansız-Kampüs”-Konferansı-Gerçekleştirildi

İstanbul Üniversitesi’nde “Dumansız Kampüs” Konferansı Gerçekleştirildi

“Yenikapı-12”nin-Replikası-Rahmi-M.-Koç-Müzesi’nde-Sergileniyor

“Yenikapı 12”nin Replikası Rahmi M. Koç Müzesi’nde Sergileniyor

Emrullah-Şimşek’in-AKDÜBAT-Tıp-Öğrencileri-Kongresi’ndeki-Büyük-Başarısı

Emrullah Şimşek’in AKDÜBAT Tıp Öğrencileri Kongresi’ndeki Büyük Başarısı

İstanbul-Üniversitesi -İBB-ve-İSBAK-Arasında-İş-Birliği-Yapıldı

İstanbul Üniversitesi, İBB ve İSBAK Arasında İş Birliği Yapıldı