“Laciverdi Sergisi” İstanbul Üniversitesi’nde Açıldı

Laciverdi Sergisi’nin Açılış Töreni, 8 Mart 2018 tarihinde İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın katılımlarıyla İÜ Rektörlüğü’nde gerçekleştirildi.

İstanbul Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen serginin açılış konuşmaları İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve Fatih Sultan Mehmet Vakfı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman tarafından yapıldı.


“Zevkle İzleyeceğimiz Bir Sergiyi Açıyoruz”

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak açılış konuşmasında İÜ Rektörlük Binası’nda çok değerli sergilere ev sahipliği yaptıklarını vurgulayarak, “Bugün bu güzel sergiyi burada başlatmış olduk. Bizim kültürümüz sadece harplerle, savaşlarla, ölüm ve yıkımlarla hatırlanan bir tarih değil. Baktığımız zaman kültürümüzde minyatür eserler, şehnameler, kendi vakanüvislerimizin yazdığı minyatür eserler var. Bunların başında Matrakçı Nasuh’un eserleri gelir. Her birinin her sayfası bir eser değerindedir. Benim hocam, ‘Bu devlet hazinesi değerindedir’ diyordu. 16. ve 17. yüzyıl bizim kültürümüzde renklerin bir cümbüşe dönüştüğü, renklerin birbiriyle yarıştığı ve sanatçıların renklerle birbirleriyle rekabet ettiği bir yüzyıldır. Çok özel bir sanatçı olan değerli Prof. Dr. Hüsrev Subaşı hocamızın dirayetli yönetimi ile fakültemizde güzel eserler, çalışmalar gerçekleştirildi. Biz bugün bunun zekâtından nasipleniyoruz. Kendilerine teşekkür ediyoruz ve zevkle izleyeceğimiz bir sergiyi açıyoruz. Buna ortak olmanın, ev sahibi olmanın gururu bizimle daima beraber olacaktır” şeklinde konuştu.

“Türk Milleti Olarak Göğsümüzü Kabartacak Eserlerimiz Var”

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman ise etkinlikte emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak, “Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde görev yapan hattat düzeyi sanatçılarımızın eserlerinden oluşan bu güzel sergi, bugün güzel bir güne tesadüf etmiş oldu. Bildiğiniz gibi bugün Kadınlar Günü. Kadınlarımızın Kadınlar Günü’nü de kutluyorum, tebrik ediyorum. Güzel sanatlar denince akla sadece resim ve heykelin geldiği bir dönemden sonra görüyoruz ki güzel sanatların çok farklı alanları var. Geleneksel sanatlarımızın farklı alanlarından Türk milleti olarak göğsümüzü kabartacak eserlerimiz ve sanatçılarımız var. Ülkemizin en köklü üniversitesinin bu güzel çatısı altında böyle bir serginin açılıyor olması da geleneksel sanatlarımıza verdiğimiz değerin göstergesi olmuş oldu. Dolayısıyla bu güzel mekânla, bu değerli sanatçılarımızı buluşturan etkinlikte emeği geçen arkadaşlarımızı da canı gönülden tebrik ediyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından serginin açılış kurdelesi kesilerek sergi gezildi.

Sergide Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Geleneksel Sanatlar Enstitüsü Öğretim Üyeleri Ali Toy, Betül Bilgin, Davut Bektaş, Hüsrev Subaşı, Mustafa N. Çelebi, Nihal Aracı ve S. Hilal Arpacıoğlu’nun tezhip, minyatür ve hat eserleri gösterime sunuldu.

Sergi 30 Mart 2018 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

Haber: Çağla KONAT

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Öne Çıkan Haberler

Prof.-Dr.-Rejin-Kebudi-“Uluslararası-Onkolojide-Kadın-Lider-ve-Mentor-Ödülü”ne-Layık-Görüldü

Prof. Dr. Rejin Kebudi “Uluslararası Onkolojide Kadın Lider ve Mentor Ödülü”ne Layık Görüldü

İstanbul-Üniversitesi-TETLAB-Fikir-Fabrikası-Açıldı

İstanbul Üniversitesi TETLAB Fikir Fabrikası Açıldı

“Çocuğun-Toplumsal-Uyumunda-Kadının-Rolü”-Paneli-Gerçekleştirildi

“Çocuğun Toplumsal Uyumunda Kadının Rolü” Paneli Gerçekleştirildi

Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

Darülaceze-Sakinleri-ve-İÜ-Mensupları-8-Mart-Dünya-Kadınlar-Günü-Yemeği’nde-Bir-Araya-Geldi

Darülaceze Sakinleri ve İÜ Mensupları 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Yemeği’nde Bir Araya Geldi

“İstanbul’daki-Müze-Yöneticileri-Koordinasyon-Toplantısı”-İstanbul-Üniversitesi’nde-Gerçekleştirildi

“İstanbul’daki Müze Yöneticileri Koordinasyon Toplantısı” İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi