İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak Araştırma Üniversitelerinin Önemini Anlattı

Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Cuma Buluşmaları Programı kapsamında, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak tarafından verilen “Yükseköğretimde Araştırma Üniversiteleri: İstanbul Üniversitesi” konulu konferans, 29 Mart 2019 tarihinde MTTB Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, MTTB’nin genç üyelerine üniversite tercihlerinde yol göstermek ve İstanbul Üniversitesi hakkında bilgi vermek amacıyla önerilerde bulundu.

Üyelerle tanışmasının ardından İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Yükseköğretimde Araştırma Üniversiteleri: İstanbul Üniversitesi” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.


“Araştırma Üniversitesi Araştırmaya Dayalı Bilimsel Bilgi Üretiminde Öncü Üniversitedir”

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Araştırma Üniversitesi” olmak için neler yapılması gerektiği hakkında bilgiler vererek, “Araştırma Üniversitesi, araştırmaya dayalı bilimsel bilgi üretiminde öncü üniversitedir. Nitelikli yayın odaklı, uluslararası yayın ve araştırmada güçlü iş birliği hedefli, dış kaynaklı proje yürüten ve yüksek dış kaynak geliri yaratan üniversitedir. Aynı zamanda Araştırma Üniversitesi patent, tasarım, faydalı model geliştiren ve bunları ticarileştirme kapasitesine sahip, eğitimin niteliğini geliştiren lisansüstü eğitim merkezli, öğrencilerinin ders dışında araştırmaların içine dâhil edildiği ve TÜBİTAK, TÜBA ve YÖK ödüllerini alan araştırmacılara destek veren üniversitedir. İstanbul Üniversitesi’nin yaklaşık 700 patenti vardır. Bu sayı oldukça ciddi. Çünkü bizi takip eden üniversitelerin patent sayısı 100’ün altında. Bu alanda çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Üniversitemizde Eğitim Gören Öğrencilerin %27,57’sini Lisansüstü Öğrencilerimiz Oluşturuyor”

İstanbul Üniversitesi’nde 71 bin 157 öğrencinin eğitim gördüğünü söyleyen İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmasında şunları dile getirdi: “Üniversitemizde eğitim gören öğrencilerin %27,57’sini lisansüstü öğrencilerimiz oluşturuyor. Bu sayı dünya ortalamasının üstündedir. Üniversitelerde %24 civarında lisansüstü eğitimine devam eden öğrenci olduğu bilinmektedir. Üniversitemiz bu bakımdan zengindir” şeklinde konuştu.

“İstanbul Üniversitesi 100/2000 YÖK Doktora Burs Programı Kapsamında 22 Farklı Alanda Destekleniyor”

İstanbul Üniversitesi’nde 22 öncelikli alanda 95 öğrencinin YÖK 100/2000 burslusu olarak eğitim gördüğüne dikkat çeken İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “İstanbul Üniversitesi’nde 22 öncelikli alanda 95 öğrenci YÖK 100/2000 burslusu olarak eğitim görüyor. Bu alanlar arasında Farmasötik Biyoteknoloji ve İlaç Tasarımı, Moleküler Onkoloji, Göç Çalışmaları, Kalıtım Bankacılığı, Deniz Ticaret Hukuku, Uluslararası Güvenlik ve Terör, Felsefe, Sosyal Medya Çalışmaları, Eski Türk Dili, Gen Tedavisi ve Genom Çalışmaları, Doğal ve Bitkisel Ürünler / Kozmetik Ürünler, Yoksulluk Çalışmaları, Mikro ve Nanoteknoloji, Biyoteknoloji, İletişim Çalışmaları (Halkla İlişkiler ve Reklamcılık; Gazetecilik; Radyo-TV-Sinema), İslam Hukuku Usulü, Köktürkçe, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Optik, Elektrooptik ve Fotonik, Para Politikası, Psikoloji ile Su Ürünleri ve Balıkçılık Teknolojisi yer alıyor” ifadelerini kullandı.

YÖK Temel Bilimler Programları (TEBİP) hakkında bilgi veren İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak şunları dile getirdi: “Öğrenciler hazırlanan özel bir müfredatla üstün başarılı sınıflarda öğrenim görmektedir. Bu programlardan temel bilimler alanında herhangi birine ilk üç sırada yerleşen öğrenciler, eğitimlerini özel öğrenci statüsünde İstanbul Üniversitesi’nde ve 30 kişiyi aşmayan sınıflarda görmektedir. Öğrenciler İstanbul Üniversitesi’nden ders almakla birlikte, farklı üniversite kültürleri ile de tanışma fırsatı bulmaktadır. Ders veren hocaların en az üçte biri İstanbul’daki diğer üniversitelerin öğretim üyelerinden seçilmektedir. Şu anda 45 farklı üniversiteden öğrenci her ay 1000 TL burs desteğine ek olarak ücretsiz öğle yemeği ve barınma imkânlarından yararlanıyor. Ayrıca 6 yurtta konaklama imkânı veriliyor.”

Uluslararası eğitimde burs olanaklarına da değinen İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Araştırma Görevlileri İçin Yurt Dışı Araştırma Bursları (YUDAB), devlet üniversitelerinin araştırma görevlisi kadrolarına atanan ve Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenmiş öncelikli alanlarda doktora eğitiminin tez aşamasında olanların yurt dışı araştırma bursu alarak çalışmalarını yurt dışında tamamlamalarını sağlamak için tasarlanmıştır. Her ay 2 bin 500 – 3 bin 500 TL burs yardımı ile an az 6 ay ve en fazla 1 yıl süre ile öğrenciler bu imkândan yararlanmaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı ve YÖK Tarafından YLSY (Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme) kapsamında 511 farklı alanda 67 ülkeye bin 500 burslu öğrenci gönderilmektedir. Bölümünde ilk 3’e giren öğrencilerden oluşan programda okuduğu bölümü seven ve o alanın müridi olmaya gönül veren öğrenciler bulunuyor” şeklinde konuştu.

“İstanbul Üniversitesi Uluslararası Yayınevi’nin Geliştirilmesi Projesi Başlatıldı”

İstanbul Üniversitesi Uluslararası Yayınevi’nin Geliştirilmesi Projesi hakkında da bilgi veren İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmasına şu şekilde devam etti: “Ülkemizin en fazla bilimsel yayın yapan üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi, uluslararası dergi ve kitap faaliyetlerinin geliştirilmesi amacı ile İstanbul Üniversitesi Uluslararası Yayınevi’nin (Istanbul University Press) geliştirilmesi projesini küresel düzeyde daha etkin olmak için hayata geçirdi. İstanbul Üniversitesi Uluslararası Yayınevi bünyesinde 65 dergi çıkıyor ve bu dergilerin çoğunun uluslararası arenada da görünürlüğünün sağlanması çalışmaları devam ediyor. Uluslararası Yayınevi ile yayın ve atıf sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu proje kapsamında yılda en az 20 kitap yazılması gerekiyordu. İlgilenen hocalarımızla görüştük. Olumlu geri dönüşler aldık. Şu an 33 kitabımız mevcuttur. Hedefimizin üstünde ilerliyoruz.”

Konferans, soru cevap bölümünün ardından hediye takdim töreni ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Haber: Çağla KONAT
İÜ Basın ve Halkla İlişkiler MüdürlüğüÖne Çıkan Haberler

İstanbul-Üniversitesi-Türkiyat-Araştırmaları-Enstitüsü’nün-Kuruluşunun-95.-Yılı-Kutlandı

İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nün Kuruluşunun 95. Yılı Kutlandı

İş-Sağlığı-ve-Güvenliği-Günleri-Programı-İstanbul-Üniversitesi’nde-Gerçekleştirildi

İş Sağlığı ve Güvenliği Günleri Programı İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi

“Dünden-Bugüne-İstanbul-Üniversitesi-İslam-Araştırmaları-Merkezi”-Paneli-Gerçekleştirildi

“Dünden Bugüne İstanbul Üniversitesi İslam Araştırmaları Merkezi” Paneli Gerçekleştirildi

İstanbul-Üniversitesi-ve-Tataristan-Bilimler-Akademisi-Arasında-İş-Birliği-Protokolü-İmzalandı

İstanbul Üniversitesi ve Tataristan Bilimler Akademisi Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

İstanbul-Üniversitesi-Aday-Memur-Yemin-Töreni-Gerçekleştirildi

İstanbul Üniversitesi Aday Memur Yemin Töreni Gerçekleştirildi

İÜ-Mezunu-Yaşar-Göncü’nün-1965-Yılında-Yazdığı-Bitirme-Tezi-Kendisine-Ulaştırıldı

İÜ Mezunu Yaşar Göncü’nün 1965 Yılında Yazdığı Bitirme Tezi Kendisine Ulaştırıldı