İÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyeleri’nden Uluslararası Yayın Başarısı


İÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Burcu Kaya Erdem ve Doç. Dr. Uğur Gündüz’ün ortak çalışması dünyaca ünlü Palgrave MacMillan yayınevi tarafından “Media, Diaspora and Conflict” adlı kitapta bölüm olarak yayınlandı.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Burcu Kaya Erdem ve Doç. Dr. Uğur Gündüz’ün ortak çalışması olan “A Comparative Analysis of the Representation of Syrian Refugees in Turkish and Diasporic Media: The Case of ‘etilaf.org’” adlı makale dünyaca ünlü Palgrave MacMillan yayınevi tarafından Lincoln Üniversitesi (Birleşik Krallık) Öğretim Üyesi Ola Ogunyemi editörlüğünde hazırlanan Media, Diaspora and Conflict adlı kitapta bölüm olarak yayınlandı.

Türkiye’de yakın dönemde yapılan ve Türklerin Suriyeli mültecilere yönelik algılarını sınıflandıran ve adlandıran çalışmalardan yola çıkılarak hazırlanan çalışma, Türk medyasında, Suriyelilere yönelik olumsuz ve dışlayıcı algılar ve bunların üretilmesine ve de yayılmasına büyük oranda katkıda bulunan medya temsillerinin söylem analizi metoduyla okunmasına yönelik olarak hazırlandı. Buna göre Türklerin %42.1’i Süriyeli mültecileri “Zulümden kaçanlar”, %20.8’i “Ülkemizin Misafirleri”, %20.1’i “Bize yük olan insanlar”, %12.1’i “Din kardeşlerimiz”, %5.9’u “Asalak dilenciler” olarak tanımlıyor. Bu tanımlamaların oluşmasındaki itici güç olarak medyanın etkisi ve medyadaki temsil biçimlerini analiz etmek önemli. Göçmen ve sığınmacıların farklı medya biçimlerindeki temsillerine yönelik hazırlanan bu kitapta yer alan makalelerin bu alanda yapılacak araştırmalara öncülük etmesi ve kaynak oluşturması amaçlanıyor. 


Çalışmanın içeriği hakkında bilgi:

Çıkar mücadelelerinin kaotik mekânı olarak dünya tarihindeki ayrıcalıklı yerini her daim koruyan Ortadoğu coğrafyasında, Arap Baharı olarak bilinen halk ayaklanmalarının en kanlı örneği 2011 yılından itibaren Suriye’de yaşanmaktadır. Sürece yeni katılan sayısız yıkıcı özneyle birlikte, bir girdaba dönüşen iç savaşın etkisiyle, giderek artan sayıda Suriyeli ülkesini terk etmek zorunda kalmıştır. Uluslararası toplumun, bu coğrafyaya olan mekânsal ve algısal uzaklık, konuya ilişkin kalıcı çözüm bulamasının önüne geçmiş; dahası sorunun derinleşmesine ve müzminleşmesine yol açmıştır. Avrupa medyasına genel olarak “Beklenmedik Konuk” söylemleriyle yansıyan Suriyeli mültecilerin, aslında, uzun süredir Orta Doğu’da yaşanan gelişmeler takip edildiğinde, hiç de beklenmedik konuklar olmadığı görülebilir.
Bu çalışma, Türk medyasında, Suriyelilere yönelik olumsuz ve dışlayıcı algılar ve bunların üretilmesine ve de yayılmasına büyük oranda katkıda bulunan medya temsillerinin söylem analizi metoduyla okunmasına yönelik olarak hazırlanmıştır. Zira, Suriyeli sığınmacıların medyada, fobik, patetik, kriminalize, etnosentrik ve öforik temsil biçimleri, sorunu, hem göçmenler hem de göç edilen ülkeler için daha kaotik ve düşmanca bir noktaya sürüklemektedir. 

Konunun seçimi, Türkiye’de yakın dönemde yapılan ve Türklerin Suriyeli mültecilere yönelik algılarını sınıflandıran ve adlandıran çalışmalardan yola çıkılarak yapılmıştır. Buna göre Türklerin %42.1'i Suriyeli mültecileri “Zulümden kaçanlar” %20.8'i “Ülkemizin misafirleri”, %20.1'i "Bize yük olan insanlar", %12.1'i “Din kardeşlerimiz”, %5.9'u “Asalak dilenciler” olarak tanımlamaktadır. Bu tanımlamaların oluşmasındaki itici güç olarak medyanın etkisi ve medyadaki temsil biçimlerini analiz etmek önemlidir. Göçmen ve sığınmacıların farklı medya biçimlerindeki temsillerine yönelik hazırlanan bu kitapta yer alan makalelerin bu alanda yapılacak araştırmalara öncülük etmesi ve kaynak oluşturması amaçlanmaktadır. 

Kitapla ilgili bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşılabilir:

http://www.palgrave.com/gp/book/9783319566412
http://www.springer.com/gp/book/9783319566412


İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Galeri

Öne Çıkan Haberler

İstanbul Üniversitesi Koşusu’nu MAVİDALGA Kazandı

2017 – 2018 (Ekim Ayı) Formasyon Yeni Dönem Başvurusu

“Türk Dünyası Belgesel Film Festivali” İstanbul Üniversitesi’nin Proje Ortaklığında Gerçekleştiriliyor

İstanbul Üniversitesi İkinci Abdülhamid Fotoğraf Koleksiyonu Restore Ediliyor

Kampüspor Binicilik Sporunu Tanıttı

İstanbul-Üniversitesi-En-Başarılı-Türk-Araştırma-Kuruluşları-Arasında-Yer-Aldı

İstanbul Üniversitesi En Başarılı Türk Araştırma Kuruluşları Arasında Yer Aldı