İÜ Hukuk Fakültesi 2019 Yılı Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2019 Yılı Mezuniyet Töreni, 6 Eylül 2019 tarihinde İÜ Rektörlük Bahçesi’nde gerçekleştirildi. 

Törene; İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Alkan, İÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abuzer Kendigelen, Yargıtay 13. Ceza Dairesi Başkanı Vuslat Dirim, Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, İstanbul Vali Yardımcısı Bahattin Atçı, Konya Bölge Adliye Mahkemesi Daire Başkanı Hâkim İsmet Çelik, Küçükçekmece Savcısı Cengiz Hacıosmanoğlu, Medeniyet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Subaşı, İÜ Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necla Giritlioğlu ve İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Ali Çırpan katıldı.

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende, İÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abuzer Kendigelen, İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Alkan, İÜ Hukuk Fakültesi birincisi Ali Bozoğlu ve ikinci öğretim birincisi Mehmet Emin Aydemir konuşma yaptı. 

“Türkiye’nin En Kaliteli Hukuk Eğitiminin Verildiği Kurumdan Mezun Oluyorsunuz”

İÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kendigelen konuşmasına, uzun bir maratonu başarı ile tamamlamış öğrencileri ve ailelerini kutlayarak başladı. Prof. Dr. Kendigelen konuşmasında şunları aktardı: “Bugün itibarıyla hepiniz büyük bir mezunlar ailesinin üyesi oluyorsunuz. Hukuk diplomasının size sağladığı zengin seçenekler listesi arasından hangi mesleği tercih ederseniz edin, bu kurumdan mezun olmuş her yaş ve mevkiden binlerce hukukçu ile karşılaşacaksınız. Ancak artık bir mensubu olduğunuz bu ailenin asıl büyüklüğü sayısından değil üyelerinin nesiller boyunca daima en üst seviyede hukuk eğitimi almış olmasından kaynaklanıyor. Gerçekten de bugünden itibaren sizler, Türkiye’nin en eski, en köklü ve dolayısıyla birikimi en zengin hukuk fakültesinin yüz elli yıla yaklaşan tarihi içerisinde kazandırdığı nitelikli binlerce hukukçu arasında yerinizi alıyor; Türkiye’nin en kaliteli hukuk eğitiminin verildiği kurumdan mezun oluyorsunuz. Bunun için takdirlerin en büyüğünü de hak ediyorsunuz.”

Mezun öğrencilerin her alanda büyük başarılara imza atacaklarına inandığını söyleyen Prof. Dr. Kendigelen, “Şüphesiz bu fakülteye gelmek ve burada öğrenci olabilmek için büyük emek harcadığınız gibi, bugün artık sahip olduğunuz diplomaya ulaşmak için de büyük gayret gösterdiniz. Belki kiminiz biraz daha fazla, kiminiz biraz daha az; ama şüphe yok ki en az emek harcadığını zannedeniniz bile pek çok üniversitenin pek çok fakültesindeki öğrenciden daha fazla kitap okumak, masa başlarında daha fazla dirsek çürütmek zorunda kaldı. Ancak unutmayınız ki, bazılarınız için bu sıralarda başlayan, bazılarınız içinse bu sıralarda pekişen okuma maratonu, bundan sonra büyüyerek devam edecek.” diyerek sözlerine son verdi.


“Hangi Alanda Olursa Olsun Sonuç Almaya Odaklanın”

Hukuk Fakültesi mezunları vermenin gururu ve mutluluğu içinde olduğunu belirten İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Alkan, “Sizlerle birlikte büyüyen İstanbul Üniversitesi ailesi, şimdiye kadar başardıklarından aldığı güç, cesaret ve tüm kazanımlarıyla yolunda hızlı ve emin adımlarla ilerleyecek ve her geçen gün daha büyük çalışmalara imza atacaktır. Hep birlikte el ele vererek sadece ülkemizin değil, dünyanın saygın bilim yuvalarından biri olan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini daha ileriye taşıyacağımız inancıyla mutluluğunuzu paylaşıyorum.” dedi.

Prof. Dr. Haluk Alkan sözlerini şu şekilde tamamladı: “Sevgili mezunlarımız yıllardır devam ettirdiğiniz eğitim hayatınızın zorlu bir sürecini başarı ile tamamladınız. Bugün her biriniz artık kendiniz ve ailenizin yanı sıra ülkemize ve dünyaya karşı sorumlu birer bireysiniz. İnanıyorum ki ileride sizlere verdiğimiz çağdaş ve üst düzey bilgilerle kısa zamanda kariyer basamaklarını hızla tırmanacak ve önemli başarılar elde edeceksiniz. Kısa vadeli kazanımlar yerine yenilikçi, değer üreten ve bu şekilde tüm insanlığa katkı sunan bir yaklaşım içerisinde olun. Çalışma hayatının önünüze çıkaracağı sorunlarla baş edebilecek bilgi birikimine sahipsiniz. Hangi alanda olursa olsun sonuç almaya odaklanın, paylaşımcı olun ve sorumluluk almaktan çekinmeyin.”

“Bazı Kapılar Derhal Açılmak İçin Değil Önünde Çokça Beklemek İçindir”

İÜ Hukuk Fakültesi birincisi Ali Bozoğlu törende yaptığı konuşmada, “Hukuk eğitiminden geçmenin iyi yanı her şeyin olabileceğinin farkına varmak, kötü yanı ise aynı şekilde her şey olabileceğinin farkına varmaktır. Özgürlük kavramının bir görünümü de sınırlarını keşfetmek ve onları zorlamaktır. Yarından itibaren talimat yok, müfredat yok. Önümüzde tasarılarımızla doldurulmayı bekleyen bir hayat, biz ve seçimlerimiz var. Hayatımız boyunca insana dair hiçbir şeye yabancı durmamalı yaşam durumlarından korkmamalıyız. Mutluluk kadar mutsuzluğa, başarı kadar hüsrana da muhtacız. Elimizdekilerle en iyisini inşaya çalışmalı vicdanımız ve kalbimiz baş ucumuz olana dek çalışmalıyız, kısacası kendimiz olmalıyız. Sevilmemek ve yalnız kalmak pahasına. Unutmayalım ki bazı kapılar derhal açılmak için değil, önünde çokça beklemek içindir. Yani, çoğunlukla ısrar etmemiz de yetmeyecek, ısrarımızda da ısrarcı olmamız gerekecek” ifadelerine yer verdi.

“Hukukçu Olmak Hukuk Fakültesi Mezunu Olmaktan Çok Daha Fazla”

İÜ Hukuk Fakültesi ikinci öğretim birincisi Mehmet Emin Aydemir ise bugün burada konuşma yapıyor olmaktan onur ve gurur duyduğunu belirterek, “Birçok insanın girmeyi hayal ettiği üniversitemizin kapısından girişimiz daha dün gibiyken bugün buradan ayrılacağız. Bu kısa ama çok değerli öğrenim hayatımızda hukuka ilişkin birçok şey öğrendik. Ancak, bu öğrendiklerimiz bizi bir hukuk kitabından farklı kılmaya yetmeyecektir. Hukuk kitaplarındaki bilgilere her hukuk mezunu fiilen sahiptir veya bir şekilde sahip olacaktır. Bir hukukçu olmak ile hukuk fakültesi mezunu olmanın aynı şeyler olmadığını hepimiz biliyoruz. Hukukçu olmak, hukuk fakültesi mezunu olmaktan çok daha fazlasıdır. İyi bir hukukçu olabilmek için iyi bir hukuk nosyonuna sahip olmak zorunluluktur. Bizim de meslek hayatımızda bu amaca uygun hareket etmemiz gerekir. Bu yolda ilk adımımızı mezun olarak atmış bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından İÜ Hukuk Fakültesi bünyesinde faaliyet göstererek dereceye giren sporculara teşekkür belgeleri takdim edildi. 

Ardından kep atan öğrenciler mezuniyet coşkusunu yaşadılar. İÜ Hukuk Fakültesi Mezuniyet Töreni müzik dinletisi ile sona erdi.

Haber: Kübra TOKSUN
İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Öne Çıkan Haberler

Harmonik Analiz ve Operatör Teorisi Çalıştayı İÜ'de Düzenlendi

İÜYÖS-2019 Yerleştirme Duyurusu

Shangai Politik Bilimler ve Hukuk Üniversitesi Heyeti İstanbul Üniversitesi Ziyaret Etti

Güney Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi Müdürü, İstanbul Üniversitesi Rektörünü Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu İstanbul Üniversitesi’nde Toplandı