İstanbul Üniversitesi’nde Cumhuriyet Bayramı Coşkusu


İstanbul Üniversitesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Töreni, İstanbul Üniversitesi Merkez Yerleşkesi Rektörlük Bahçesi’nde gerçekleştirildi. Törende konuşan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Bizler, bağımsızlığı varlık sebebi olarak gören yüce bir milletin mensuplarıyız” dedi.

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın Atatürk ve Gençlik Anıtı’na çelenk koymasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak bir konuşma gerçekleştirdi.

“Milletimizin Ana Felsefesi Bağımsızlıktır”

Sözlerine Cumhuriyet Bayramı’nın tüm Türk milletine kutlu ve uğurlu olmasını dileyerek başlayan Prof. Dr. Ak, Türk milletinin, bulunduğu topraklar üzerinde varoluşunun en temel özelliklerinden bir tanesinin bağımsızlık ruhu olduğunu belirtti. Türklerin tarihi süreç içerisinde Orta Asya’nın içlerinden, bağımsız olunabilecek topraklara ulaşmak arzusuyla yollara düştüğünü kaydeden Prof. Dr. Ak, Türk milletinin hegemonyayı ve mandayı kabul edecek olsaydı, bağımsızlık arayışına girmeden bulunduğu topraklar üzerinde kalabileceğini aktararak, “Biz bağımsızlık uğruna toprağımızı terk etmeyi, toprağımızı değiştirmeyi tercih eden; bağımsızlığı varlık sebebi olarak gören yüce bir milletin mensuplarıyız ve temsilcileriyiz. Aslında bizim bağımsızlık sevdamız sadece son zamanlardaki müstevlilere karşı sergilenen bir bağımsızlık sevdası değildir. Bizi bu topraklara getiren ana felsefedir, ruhtur” dedi.


“Devletimiz, Milli ve Yerel Birçok Projeyi Sonuçlandırmıştır”

Osmanlı Devleti’nin yok olduğuna ve Türk milletinin artık başını kaldıramayacak bir noktada olduğuna dair bir inancın çevrede hâkim olduğu bir dönemde bile, fiziki ve mali gücü tahrip edilmiş bir millet olan Türk milletinin, bağımsızlık sevdasıyla ve bağımsızlık mücadelesi veren tüm uluslara örnek olacak şekilde yüce bir mücadele içine girdiğini aktaran Prof. Dr. Ak, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu kutlu mücadelenin tüm emektarlarına şükranlarını sunarak şu ifadeleri kullandı: “Bizler cephede kanını, canını feda etmekten bir an bile kaçınmayan, Atatürk’ün ‘Size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum’ emrini bir saniye bile olsun düşünmeden yerine getiren yüce bir milletin fertleriyiz. Bugün de karşı karşıya olduğumuz mücadele hem ekonomik hem ticari açıdan aynı şekildedir. En zor zamanlarda bile bağımsız olmayı seçen bir millet olarak bugün de aynı noktadayız. Hiçbir millete nasip olmayacak olan milli ve yerel birçok projeyi uygulamış ve sonuçlandırmış olan bir devletin mensuplarıyız. Sadece kendi coğrafyamızda değil, içinde bulunduğumuz tüm geniş coğrafyaya, farklı milletlerin uluslarına da hizmet edecek olan gerek yol ağları gerek enerji projeleriyle öncü bir canlanmanın içerisindeyiz.”

“İstanbul Üniversitesi’nin Hedefi, Türk Milletinin Hedefidir”

İstanbul Üniversitesi’nin, Türk milletinin gelişme, ilerleme ve muasır medeniyetin daha da ötesine geçme hedefini her yönüyle, her birimiyle kendisine misyon edinmiş olan bir kurum olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ak, “Türkiye’nin gelişmesi anlamında hem Türk milletinin huzur ve refahı, hem de gözü bize çevrilmiş olan dost ve kardeş ülkelerin geleceğe ümitle bakması adına her türlü bilgi, kültür, sanat ve teknoloji gelişmesinin uygulayıcıları olarak milletimize karşı olan teşekkürümüzü ifade etmekten mutluluk duyuyoruz. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. İnşallah daha da büyük projelerin geliştiğini görerek ve bunun rahatlığıyla milletimize yeni refahlar sağlamış olan bir topluluk olarak da burada tekrar buluşuruz” şeklinde konuştu. 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Töreni, Prof. Dr. Ak’ın konuşmasını tamamlamasından sonra, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Haber: Tuğçe AYÇİN
Fotoğraf: Başar UZUN, Ayşe AKKUŞ
İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü


Öne Çıkan Haberler

tarih dergi

71. Yılında 71. Sayısıyla Tarih İlmine Damgasını Vuran Eser: İstanbul Üniversitesi Tarih Dergisi

rafting başarı

Rafting Takımlarımızın Başarı Sevinci

COVID-19 kit pandemi

Doktora Öğrencimiz Umut Büyük, COVID-19 Kiti Geliştirdi

pandemi beyazyaka araştırma

Pandemi Döneminde Beyaz Yakalı Çalışanların Ücret ve Yan Haklarına Yönelik Araştırma Sonuçlandı

mimarlık tören açılış

Mimarlık Fakültesi Güçlü Eğitim Kadrosuyla Yeni Döneme Başladı

sempozyum farabi

“Farabi, Doğu ve Batı Arasında Uzlaştırıcı Bir Köprüdür”