İstanbul Üniversitesi Tercih ve Tanıtım Günleri 2019 Başladı

Öğrencilerin İstanbul Üniversitesi’ni daha yakından tanımalarına ve en doğru tercihi yapmalarına katkı sağlamayı hedefleyen İÜ Tercih ve Tanıtım Günleri 2019 başladı.İstanbul Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde düzenlenen İÜ Tercih ve Tanıtım Günleri 2019’un ilk günü, 19 Temmuz 2019 tarihinde İÜ Rektörlük Binası’nda gerçekleştirildi.

İÜ Rektörlük Binası sabah 10.00’da başlayan İÜ Tercih ve Tanıtım Günleri 2019 kapsamında öğrenci ve velilere kapılarını açtı. Öğrenci ve velilerin yoğun ilgi gösterdiği İÜ Tercih ve Tanıtım Günleri’nin ilk gününde İstanbul Üniversitesi’ni 140 öğrenci, 215 veli olmak üzere toplam 355 kişi ziyaret etti.

“Öğrenciler ve Öğretim Üyeleri Bir Araya Geldi”

İÜ Tercih ve Tanıtım Günleri’nde görevli ilgili fakülte ve yüksekokul öğretim üyelerinden İstanbul Üniversitesi hakkında detaylı bilgi alan öğrenciler, İstanbul Üniversitesi’nin tarihi, yerleşkeleri, burs, beslenme, barınma, spor, sağlık ve sosyal olanakları, öğrenci ve öğretim üyesi değişim programları gibi pek çok konuda bilgilendirildiler. Öğretim üyeleri ile yüz yüze görüşme imkânı bulan öğrencilere İÜ Tercih ve Tanıtım Günleri 2019 görevlileri tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.

Tüm fakülte ve yüksekokulların katıldığı İÜ Tercih ve Tanıtım Günleri 2019’da Teknoloji Transfer Merkezi, Öğrenci Kültür Merkezi, Merkez Kütüphane, Rehberlik ve Danışmanlık Birimi, Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi, Erasmus, Mevlana ve Farabi Ofisleri, Kariyer Geliştirme Merkezi, Öğrenci Kültür Merkezi ve Spor Birliği Kulübü de öğrenciler için stant açtı. “Türkiye’nin En Köklü Üniversitesi”

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Tercih ve Tanıtım Günleri 2019 kapsamında yaptığı açıklamada pek çok alanda ülkemizin en önemli isimlerini yetiştirmiş olan İstanbul Üniversitesi’nin Türkiye’nin en köklü üniversitesi olduğunu vurgulayarak, “Üniversitemiz, 15 fakülte, 2 yüksekokul, 2 meslek yüksekokulu, 12 enstitü, Rektörlüğe bağlı 2 bölüm ile yaklaşık 80 bin öğrenciye eğitim veriyor. Ayrıca Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültemizde eğitim gören 219 bin 942 açık öğretim, 14 bin 881 uzaktan eğitim olmak üzere toplam 234 bin 823 öğrencimiz bulunuyor. İstanbul Üniversitesi ‘Öğrenci Dostu’ anlayışıyla eğitim veren modern bir eğitim kurumu olmaya ve kendini yenilemeye sürekli devam ediyor. Türkiye’nin en seçkin eğitim kadrolarına sahip olan Üniversitemiz, 899 Profesör, 391 Doçent, 580 Dr. Öğretim Üyesi, 319 Öğretim Görevlisi ve 1103 Araştırma Görevlisi olmak üzere toplam 3292 akademik personele sahip ve gerek ulusal gerekse uluslararası çalışmalarıyla bilim dünyasında etkin konumda” ifadelerini kullandı.

“Dünyanın İlk 500 Üniversitesi Arasına Giren Tek Türk Üniversitesi”

İstanbul Üniversitesi’nin “Dünyanın İlk 500 Üniversitesi” arasına giren tek Türk üniversitesi olduğunu belirten İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Üniversitemiz, Avrupa’da kurulan ilk on üniversiteden biridir. Araştırma Üniversitesi olarak seçilen İstanbul Üniversitesi aynı zamanda YÖK tarafından verilen 2017 YÖK Üstün Başarı Ödülleri kapsamında ‘Üniversite-Sanayi İş Birliği’ Ödülü’nün de sahibi oldu. Üniversitemiz birçok ulusal ve uluslararası sıralamada en ön sırada yer alarak ülkemizi de başarılı bir şekilde temsil ediyor” dedi.

İÜ Tercih ve Tanıtım Günleri 2019 etkinlikleri ile öğrencilerin en doğru seçimleri yapabilmelerine katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirten İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmasına şu şekilde devam etti: “Öğrencilerimizin İstanbul Üniversitesi hakkında gerekli tüm bilgileri öğretim üyelerinden edinmelerini sağlamayı ve yükseköğretimlerinde kendileri için en doğru seçimleri yapabilmelerine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Öğrenci adaylarımıza İstanbul Üniversitesi Tercih ve Tanıtım Günleri 2019 etkinliklerini yakından takip etmelerini, İstanbul Üniversitesi kurumsal internet sayfasından ve sosyal medyadan paylaştığımız bilgileri değerlendirmelerini öneriyorum. İstanbul Üniversitesi mensubu olacak değerli öğrencilerimizle Üniversitemizin bilimsel üstünlüğünü, çağdaş ve modern hizmet anlayışını daha iyi yerlere taşıyacağız.”

“Aday Öğrencilerin Görüşleri Alındı”İÜ Tercih ve Tanıtım Günleri kapsamında İstanbul Üniversitesi’ni ziyaret eden öğrencilerden Ecem Yıldız, “Ben hep Psikoloji okumak istedim. Psikoloji alanında farklı üniversiteleri araştırdığım zaman İstanbul Üniversitesi’ndeki öğretim üyesi kadrosu beni çok etkiledi. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi’nin özellikle Klinik Psikoloji alanında etkin olması ve alan derslerimizi daha 2. sınıfta alabilecek olmamız tercihimi belirlememde etkili olacak. Bu yüzden İstanbul Üniversitesi’ni tercih etmeyi düşünüyorum” dedi.

İngilizce İşletme Bölümü’nde okumak istediğini belirten Muhammet Başpınar, “İstanbul Üniversitesi’nin kampüsündeki olanaklar çok güzel. Eğitiminin çok iyi olduğunu herkes söylüyor. Tarihinin çok eskiye dayanması ve akademik kadrosunun da oldukça başarılı olması beni çeken nedenler arasında” şeklinde konuştu.

İstanbul Üniversitesi’nde Mütercim Tercümanlık okumayı planlayan Beyza Barışoğlu ise “Edebiyat Fakültesi’nde Mütercim Tercümanlık okumak istiyorum. İstanbul Üniversitesi’ni düşündüm çünkü çevremdeki bazı arkadaşlarım da bu üniversitede okuyor. Yani başarılı ve kaliteli bir eğitim verdiğine şahit oldum. Eski ve köklü bir üniversite olması da beni çeken etkenler arasında” ifadelerini kullandı.

“İÜ Tercih ve Tanıtım Günleri 2019” Sosyal Medya Üzerinden Takip Edilebiliyor

İÜ Tercih ve Tanıtım Günleri 2019’da aday öğrenciler, İstanbul Üniversitesi ile ilgili tüm bilgilere İstanbul Üniversitesi sosyal medya hesaplarından ulaşabilirler.

İstanbul Üniversitesi Resmi Sosyal Medya Hesapları:
Twitter: @istanbuledutr
Facebook: @istanbuledutr1453
Instagram: @iu1453
Youtube: iu1453


İÜ Tercih ve Tanıtım Günleri 2019, 19-23 Temmuz 2019 tarihleri arasında İÜ Merkez Yerleşkesi Rektörlük Binası; 24-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında ise ilgili fakültelerin kendi yerleşkelerinde devam edecek.

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Öne Çıkan Haberler

İÜYÖS-2019-Sınav-Sonuçları-Açıklandı

İÜYÖS 2019 Sınav Sonuçları Açıklandı

3.-Uluslararası-Avrasya-Çalışmaları-Sempozyumu-İstanbul-Üniversitesi’nde-Gerçekleştirildi

3. Uluslararası Avrasya Çalışmaları Sempozyumu İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi

Prof.-Dr.-Tolga-Güver’in-“Türkiye’nin-En-Büyük-Teleskopu-için-Mikrodalga-Kinetik-Endüktans-Dedektörü”-Projesi-Uluslararası-Alanda-Önemli-Bir-Başarı-Sağladı

Prof. Dr. Tolga Güver’in “Türkiye’nin En Büyük Teleskopu için Mikrodalga Kinetik Endüktans Dedektörü” Projesi Uluslararası Alanda Önemli Bir Başarı Sağladı

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

Lisansüstü-Yaz-Programının-Açılışı-ve-Müslüman-Sosyal-Bilimciler-Derneği-Ödül-Töreni-İstanbul-Üniversitesi’nde-Gerçekleştirildi

Lisansüstü Yaz Programının Açılışı ve Müslüman Sosyal Bilimciler Derneği Ödül Töreni İstanbul Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi

“Yeni-Nesle-Ulaşmak-İçin-Ortak-Bir-Dil-Yakalamalıyız”

“Yeni Nesle Ulaşmak İçin Ortak Bir Dil Yakalamalıyız”