İstanbul Üniversitesi İlk 100 Üniversite Arasında

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS, “Yükselen Avrupa ve Merkez Asya’nın En iyi Üniversiteleri 2016” sıralamasını açıkladı. Türkiye’den 10 üniversitenin ilk 100’e girdiği sıralamada İstanbul Üniversitesi 34. oldu.

“Türkiye En Başarılı Ülkeler Arasında Yer Aldı”

QS, “Yükselen Avrupa ve Merkez Asya’nın En İyi Üniversiteleri”ni akademik intiba, öğrenci-fakülte oranı, araştırma etkisi, uluslararası görünüm gibi kriterlere göre sıraladı.

Sıralamada Rusya’dan Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi geçen yıl olduğu gibi birinciliğini korurken, Novosibirsk Devlet Üniversitesi ikinci ve Saint-Petersburg Devlet Üniversitesi ise üçüncü oldu. Temsil açısından Türkiye ve Rusya Yükselen Avrupa ve Merkez Asya sıralamasında en başarılı ülkeler arasında yer aldı. Ayrıca Polonya ve Çek Cumhuriyeti de iyi performansları ile dikkat çekti.

QS İstihbarat Birimi Başkanı Ben Sowter yaptığı açıklamada, “Bu yıl sıralama Türkiye’nin en iyi üniversitelerinin Rusya ile rekabet halinde olduğunu gösteriyor. Türkiye’nin araştırma gücünden aldığı puanlar bölgesel ortalamanın oldukça üzerinde. Sıralama ayrıca Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının mezunlarına iş sağlama konusunda bölgede en iyi durumda olduğunu gösteriyor. Türk üniversiteleri mezunlarını istihdam edebilirliği ile de ön plana çıkıyor” dedi.

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Öne Çıkan Haberler

İÜ Çocuk Üniversitesi Yaz Okulu Başladı

İstanbul Üniversitesi’nden İstanbul Lisesi’ne Destek

Türk Bilim İnsanları Antarktika’daki Çalışmalarını Tamamladı

“Medya ve İletişim” Semineri Gerçekleştirildi

“Uzun İnce Bir Yoldayım” Erzurum Galası Yapıldı

İstanbul Üniversitesi KUNİB Fuarı’na Katıldı