İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 2020-2021 Akademik Açılışı Gerçekleştirildi

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 2020-2021 eğitim yılı akademik açılışı, 19 Ekim 2020 Pazartesi günü İlahiyat Fakültesi’nde gerçekleştirildi. Pandemi koşullarına uygun olarak düzenlenen ve sosyal medyada canlı olarak yayınlanan etkinlikte İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak da bir konuşma ile katılım gösterdi.


İÜ İlahiyat Fakültesi akademik açılışı, İstiklal Marşı ile başladı. Ardından program İÜ İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Emin Çimen tarafından Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve sonrasında İÜ İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Karataş tarafından dua okuması ile devam etti.

Sınırlı sayıda öğrenci davet edildiği sebebiyle tüm öğrencileri temsilen kürsüye Öğrenci Temsilcisi Abdurrauf Urgeç çağırıldı. Üniversite ve fakülte yönetimine öğrencilerin sorunlarıyla ilgilenerek olumlu sonuçlara ulaştırdıkları için teşekkür eden Urgeç, yeni gelen öğrencilere hitaben “Biz öğrenci temsilciliği ve fakülte olarak sizler için çalışıyoruz. Bir sorun yaşadığınızda onu çözmek için istekle uğraşacağımıza emin olabilirsiniz” dedi.

Urgeç, “Bizlere bu imkanları bahşeden önce üniversitemize sonrasında fakültemize öğrenci arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Yeni dönemde derslerimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.


Prof. Dr. Muslu: “Öğrencilerimizin Akademik Düşünme Yetisi Gelişmiş İlahiyat Uzmanları Olmaları En Büyük Temennimiz”

İÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Muslu, açılış konuşmasını gerçekleştirmek üzere sahneye davet edildi. “Sağlık ve afiyet içinde yeni eğitim yılına ulaştıran rabbimize selamlar olsun” diyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Muslu, katılımcılara teşekkürlerini sundu.

Online derslerin altyapı düzenlenmesi sayesinde bir önceki dönemden daha verimli gerçekleşeceğini düşündüklerini belirten Prof. Dr. Muslu, “Sayın Rektörümüzün de katkılarıyla İlahiyat Fakültesi, yeni eğitim-öğretim yılına hocaları ve talebeleriyle birlikte hazırdır” dedi. Eğitimde bu dönem daha multi-disipliner şekilde ağırlık vereceklerini söyleyen Prof. Dr. Muslu, İlahiyat Fakültesi’nin akreditasyon çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. Prof. Dr. Muslu, “Sayın Rektörüm ve ekibinin fakültemize desteklerinden ötürü bir kez daha teşekkür etmek isterim” dedi.

“Öğrencilerimizi, alanında yeterli bilgi ve donanıma sahip, akademik düşünme yetisi gelişmiş, yaşantısıyla topluma örnek, ilahiyat uzmanları olarak yetiştirebilmek en büyük temennimizdir” diyen Prof. Dr. Muslu, sözlerini online eğitim döneminde öğrencilere tavsiyeler vererek sonlandırdı.


Prof. Dr. Ak: “İlahiyat Fakültesi Üniversitemizin Kurucu Fakültelerinden”

Prof. Dr. Muslu’nun adından etkinliğe online bağlantı ile katılan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmasını gerçekleştirdi. Sözlerine İlahiyat Fakültesi’nin üniversitemizin kurucu fakültelerinden birisi olduğunu söyleyerek başlayan Prof. Dr. Ak, “Bir dönem küllenmeye yüz tutsa da yeniden filizlendiğini ve bereketli bir ortama kavuştuğunu belirtmekten büyük bir heyecan duymaktayız” dedi.
İÜ İlahiyat Fakültesi’ni kazanan yeni öğrencileri kutlayan Prof. Dr. Ak, öğretim üyelerimizin alanlarının en iyi uzmanları olduğunu ve gerek yaptıkları akademik çalışmalar gerekse eğitime katkılarıyla değerli insanlar olduklarını belirtti.

Prof. Dr. Ak: “Fakültemize Sahip Çıkan Herkesi Kutluyorum”

Prof. Dr. Ak, İÜ İlahiyat Fakültesi’nin bir fakülteden önce dostluk ve aile yuvası olduğunu belirtirken, “Fakültemize gururla sahip çıkan tüm öğretim üyelerimizi ve öğrencilerimi gönülden kutluyorum” dedi.
İÜ İlahiyat Fakültesi’nin vizyonu ve misyonunun belli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ak, fakültenin her zaman için alanında Türkiye’nin öncüsü olmaya devam edeceğini de ekledi.

İÜ Dekanı Prof. Dr. Mahmut Ak, “Yeni eğitim-öğretim yılının sağlık ve sıhhatler dolu olması ümidindeyim. Huzur, güven içerisinde çalışabileceğimiz bir yıl diliyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Prof. Dr. Ak’ın konuşmasının ardından program İÜ İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mürteza Bedir’in “İlim Geleneğimiz ve İlahiyat” başlıklı açılış dersi ile devam etti.


Dersin ardından solistleri İÜ İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ubeydullah Sezikli ve İÜ İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Demirci olan; kanunda İÜ İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muharrem Hafız, neyde İÜ İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Araş. Gör. Eren Köksal, udda Emre Işık ve bendirde İÜ İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Araş. Gör. Talha Günaydın’ın bulunduğu “Grup Akademi”, musiki dinletisi gerçekleştirdi. Dinletinin ardından İÜ İlahiyat Fakültesi dekanı tarafından kendilerini hediye takdimi yapıldı. Etkinlik, hediye takdiminin ardından sona erdi.


Haber: Işıl SIPÇIK
İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü


Öne Çıkan Haberler

istanbultto protokol

İstanbul Üniversitesi ile Asis CT Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

edebiyat tören

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi 2020-2021 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi

işletme iktisat enstitü

İşletme İktisadı Enstitüsü Yeni Öğrencilerini Kucaklıyor

webinar stres

Webinar: “Pandemi Döneminde Stres Yönetimi-III”

uzaktaneğitim itf

İstanbul Tıp Fakültesi’nden Online Gözlüklerle Eğitim Uygulaması

emeklilik kurumsal

Fen Bilimleri Enstitüsü Sekreteri Ümran Saraç Emekli Oldu