İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlık Devir Teslim Töreni Gerçekleşti

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlık Devir Teslim Töreni 30 Eylül 2020’de Rektörlük Binası Kılıçlık Salonu’nda gerçekleşti. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Ekmekçi, görevi 2017- 2020 yılları arasında Dekanlık görevini sürdüren Prof. Dr. Abuzer Kendigelen’den teslim aldı. Törende İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak yer aldı.


Dekanlık devir teslim töreninde konuşan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Bugün aslında güzel bir günü idrak ediyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi İstanbul Üniversiteli olmak büyük ve çok değerli bir aidiyetin ve ailenin mensubiyeti olmanın duygusunun da bir tezahürüdür, şükürler olsun ki biz bunu ilk girdiğimiz günden itibaren ziyadesiyle yaşıyoruz. Hem mensubu olmaktan hem de hizmet etmekten büyük zevk duyuyoruz. Ama hizmet ederken de çok şey kazandığımızın farkındayız. Sadece eğitim aldığımız sırada değil, aslında hizmetlerimizi sunarken de birçok iktisat oluşuyor” diyerek sözlerine devam etti.

“Hepinize Bu Birlikteliği, Dostluğu ve Tabii ki Değerli Ortamı Oluşturduğunuz İçin Teşekkür Ederim”

Hukuk fakültesiyle hep iletişim halinde olduklarını belirten Prof. Dr. Ak, “Burada bizimle beraber mesai arkadaşımız olan başta Adem hocamız olmak üzere ve tabi ki Abuzer hocam ile kendisine yardımcı olan dekan yardımcılarımız, fakülte sekreterimiz ve fakültenin tüm iş ve emek sağlayıcıları, bizim burada ne kadar değerli bir kurum içerisinde olduğumuzu da görme şansını bize sundular. Ben hepinize bu birlikteliği, dostluğu ve tabi ki değerli ortamı oluşturduğunuz için teşekkür ederim” dedi.

Sözlerine Prof. Dr. Abuzer Kendigelen’e teşekkür ederek devam eden Prof. Dr. Ak, “Hocamızın idari ömrü bir dönem oldu ama bu dönem çok şeyler sığdırdı. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Öğrencileriyle iyi ilişki geliştirmenin yanı sıra daha birçok alanda hocamız üstün bir gayret sarf etti. Ömer hocamıza da çok teşekkür ediyorum. Kendisi, kurumun içinden yetişmiş bir değerimiz, kurumu seven, bilen ve kuruma katkı sağlayan etrafından da sevilen bir hocamız. Bu itibarla başlayan Hukuk Fakültemizin ilerleyişini daha da nitelikli anlamlı ve sadece kendisine yeten değil ülkedeki birçok hukuk fakültesine de rehberlik eden bir iş alanı hem de bir bilim yuvası olacağını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Varlığınız Bana Ayrıca Güç ve Destek Verdi”

Ardından konuşmasını yapmak için söz alan Hukuk Fakültesi eski dekanı Prof. Dr. Abuzer Kendigelen, “Sayın Rektörüm, Sayın Dekanım, değerli meslektaşlarım ve çalışma arkadaşlarım ben iki konuda düşüncelerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Bunlardan birincisi, 2017 yılında bu görevi sırtımıza aldığımız andan itibaren gerek rektörlüğümüz gerekse fakültemizdeki müstahdeminden fakülte sekreterine, fakülte kurulundan yönetim kuruluna bu üç yıllık süreyi her zaman sizin desteğinizi yanımda görerek geçirdim ve bunun için hepinize müteşekkilim. Varlığınız bana ayrıca güç ve destek verdi. Hepinize teşekkür ederim” diyerek sözlerine başladı. 


Prof. Dr. Kendigelen, “İkincisi şunu da çok açık yüreklilikle ifade edeyim ki, dekanlık görevine gelirken aklımdan geçen arzu ettiğim birçok şey vardı. Bunlardan bir tanesi hariç hepsinin gerçekleştiğini belirtmek isterim. Diğerini de benden sonra gelecek arkadaşa emanet olarak bırakıyorum. Fakültemizde İngilizce bir program veya %30 İngilizce ve sadece 30 kişilik bir sınıfta eğitim görecek bir Hukuk Lisan Programı hayallerimden birisiydi ama bunu gerçekleştiremedik. Belki önümüzdeki dönemde gerçekleşmesini umuyorum. Dekanlık görevini, Ömer Ekmekçioğlu’na da bırakmış olmanın gururunu yaşıyorum. Gözüm arkada değil, onun için kendisine de sizin huzurunuz da başarılar diliyorum. Hazır rektörümüz de buradayken ona da teşekkür ediyorum ve benim dönemimde gösterilen desteğin bizden sonrada devam edeceğine inandığımı belirtmek istiyorum. Özetle Dekanlık görevi süresince desteğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum ve yeni görevinde de Ömer kardeşime başarılar diliyorum” şeklinde konuşarak sözlerini bitirdi.

Haber: Sevda ÖZDEMİR
İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü


Öne Çıkan Haberler

meksika

Meksika İstanbul Konsolosu Isabel Arvide, İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

sirkülerekonomi

Üniversitemiz Bünyesinde Sirküler Ekonomi Birimi Açıldı

KOSGEB işbirliği

Prof. Dr. Mahmut Ak: “İstanbul Üniversitesi ile KOSGEB’in Yenilikçi Vizyonları Bire Bir Örtüşmektedir”

ziyaret

Edirne Valisi Ekrem Canalp Üniversitemizi Ziyaret Etti

istanbul

İyi ki, İstanbul Üniversitesi Var

engelsiz ödül

“2020 Engelsiz Üniversite Ödülleri” Bayrak Teslim Töreni Gerçekleştirildi