İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi 2020-2021 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi 2020-2021 Eğitim Yılı Açılış Toplantısı, 19 Ekim Pazartesi günü online olarak gerçekleştirildi. Programın açılış konuşmalarını İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi gerçekleştirdi.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi 2020-2021 Eğitim Yılı Açılış Toplantısı, İstiklal Marşı’nın okunması ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tanıtım filminin gösterilmesiyle başladı. Tören, İÜ Edebiyat Fakültesi YouTube kanalından canlı olarak yayınlandı.

150 Yıldır Süren Gelenek ve Birikim

Törenin açılış konuşmalarında ilk sözü İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi aldı. Prof. Dr. Develi sözlerine, bu yılki açılış töreninin, daha önceki yıllarda kalabalık bir coşkuyla yapılan törenlerden farklı olduğunu belirterek ve en kısa zamanda derslik ve amfilerde tekrar bir araya geleceklerini ümit ettiğini söyleyerek başladı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin 150 yıllık tarihine dikkat çekerek sözlerine devam eden Prof. Dr. Develi, “Bir kısmınız belki bu açılış törenine başka şehirlerden katılıyor, önemli bir kısmınız evlerinizden katılıyorsunuz. Hepiniz İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne, yani 150 yıldır süren bir geleneğe, birikimin içerisine hoş geldiniz. Burada 150 yıl boyunca çok değerli bilim insanları, entelektüeller, devlet yöneticileri ve bürokratlar yetişti. Halen de bu gelenek devam ediyor. Çok kısa ve spesifik bir örnek vermek istiyorum. Şu anki YÖK Başkanımız Sayın Yekta Saraç, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin bir mensubudur ve İstanbul Üniversitesi’nin kıymetli Rektörü Sayın Mahmut Ak, aynı zamanda fakültemizin bir hocasıdır. Şu andaki bürokrasiye, entelektüel camiaya, gazetecilerimize ve yazarlarımıza baktığımızda birçok İÜ Edebiyat Fakültesi mezunu ve mensubu arkadaş görürsünüz” dedi.

21 Bölüm ve 39 Programla Zengin İçerik

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde 21 bölüm ve 39 program olduğunu vurgulayarak sözlerine devam eden Prof. Dr. Develi, “Bu 39 program, 39 ayrı diploma demek. Bu çeşitlilik ve renklilik, Türkiye’de ve dünyada örneği pek az olan bir zenginliktir. Bu bölümlerden birisini kazandınız ama ne sadece sosyoloji ne sadece psikoloji ne arkeoloji ne tarih gibi bölümlerden birini okuyacaksınız. Bunların hepsine aynı anda ulaşma imkânınız var ve bu, size yepyeni ufuklar açacak” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Develi, açıklamalarına şu sözlerle son verdi: “Ümit ederiz bahar döneminde artık yüz yüze ve birlikte ders yapabileceğimiz sağlık ortamına kavuşuruz. Bu vesileyle birçok bölümümüzün sahada sürdürdüğü çalışmalar yeniden başlar ve daha yakından, daha verimli bir eğitim sürecine geçmiş oluruz. Bu küresel salgın sebebiyle uymamız gereken kurallara bir süre daha hem öğrencilik hayatımızda hem de kişisel hayatımızda uymamızı, sağlığımızı korumaya gayret etmemizi öneriyor ve hatırlatıyorum. En kısa zamanda yüz yüze görüşmek üzere bir araya gelmeyi temenni ediyorum ve hem öğrenci hem de öğretim üyesi arkadaşlarıma sağlıklar diliyorum.”

“Edebiyat Fakültesi, Üniversitemizin Kurucu Fakültelerindendir”

Prof. Dr. Develi’nin ardından sözü alan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, görevi gereği birçok toplantıya katıldığını ama en çok heyecan duyduklarının doğduğu, büyüdüğü ve geliştiği fikir yuvası olması dolayısıyla Edebiyat Fakültesi ile gerçekleştirdiği toplantılar olduğunu belirterek sözlerine başladı.

Edebiyat Fakültesi’nin, üniversitemizin kurucu fakültelerinden biri olduğunun altını çizerek devam eden Prof. Dr. Ak, “Dekanımızın da bahsettiği gibi, fakültemizde şu anda 39 lisans programı var. İkinci öğretimle devam eden birimlerimizi de düşünürsek bu sayı kırkı aşan bir diploma programı demektir. Bu diploma programlarımızın her biri, ülkenin beşerî sermayesinin akın akın hücum ettiği, rağbet gösterdiği bilgi kaynaklarıdır” dedi.

“İstanbul Üniversitesi ve Edebiyat Fakültesi Mensubu Olmak, Nefes Aldığımız Sürece Gurur Duyacağımız Bir Mensubiyetin Karşılığıdır”

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne bu yıl 2141 lisans öğrencisi ile 71 lise birincisinin geldiğini belirten Prof. Dr. Ak, sözlerine şu şekilde devam etti: “Biz de hiç şüphesiz sizlere layık olmaya çalışıyoruz. Çünkü bu kıymetli gençler, üzerinde büyük bir hassasiyetle çalışmamız ve kendi heyecanlarından yararlanmamız gereken gençler. Programlarımıza baktığımızda, 6 programımıza yerleşen son öğrencilerimizin ilk on binden, 14 programımıza yerleşen son öğrencilerimizin ilk yirmi binden, 22 programa yerleşen son öğrencilerimizin ise ilk elli binden olduğunu görüyoruz. Yani biz, programlarımızın çoğuna ilk elli binden öğrenci alıyoruz.”

Fakülte kütüphanesinin bile diğer üniversite kütüphanelerinden daha zengin olduğunu belirten Prof. Dr. Ak, “Kütüphanemizde 1500 yıla kadar inen, Avrupa’da basılan yazma ve basma eserleri bulunduruyoruz. Osmanlı dönemine ait Türkçe, Arapça ve Farsça yazma eserler ile önemli koleksiyonların bulunduğu zengin, güzel, estetik ve içinde durdukça huzur alacağınız bir kütüphanesi olan bir fakülteyi konuşuyoruz” dedi.
Prof. Dr. Ak, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Yeni gelen ve bizim ilim ordumuza katılan sevgili gençlere seslenmek istiyorum. Doğru bir adrestesiniz ve eminim ki pişman olmayacaksınız. Bu fakülte, sizlere çok şey katacak ama hiç şüphesiz siz de fakülteye çok şey kazandıracaksınız. İstanbul Üniversitesi ve Edebiyat Fakültesi mensubu olmak, nefes aldığımız sürece gurur duyacağımız bir mensubiyetin karşılığıdır. Hepinizi yürekten kutluyorum.”

“Günümüz Dünyasında Üniversite ve Hakikat”

Tören, açılış konuşmalarının ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi programlarına birincilikle yerleşen öğrencilerin takdimiyle devam etti. Sonrasında Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. Cengiz Çakmak tarafından “Günümüz Dünyasında Üniversite ve Hakikat” konulu açılış dersi gerçekleştirildi. Prof. Dr. Çakmak, şu açıklamalarda bulundu: “Üniversite, öncelikle iki ayak üzerine oturur. Bunlardan biri alt fakülteler, diğeri ise üst fakültelerdir. Üst fakülteler, genellikle mesleki öğretimin verildiği yerlerdir. Alt fakülteler ise, bu üst mesleklerin arka planını dolduran ve taşıyan fakültelerdir. Alt fakülte dendiğinde akla gelen ilk fakülte ise edebiyat fakülteleridir.”

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi 2020-2021 Eğitim Yılı Açılış Toplantısı, Edebiyat Fakültesi bölümlerine bu yıl kayıt yaptıran öğrenciler için hazırlanan “Fakültede Akademik ve Sosyal Hayat” konulu oryantasyon videosunun gösterimiyle sona erdi.

Haber: Elif TAŞÇI
İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü


Öne Çıkan Haberler

istanbultto protokol

İstanbul Üniversitesi ile Asis CT Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

ilahiyat tören

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 2020-2021 Akademik Açılışı Gerçekleştirildi

işletme iktisat enstitü

İşletme İktisadı Enstitüsü Yeni Öğrencilerini Kucaklıyor

webinar stres

Webinar: “Pandemi Döneminde Stres Yönetimi-III”

uzaktaneğitim itf

İstanbul Tıp Fakültesi’nden Online Gözlüklerle Eğitim Uygulaması

emeklilik kurumsal

Fen Bilimleri Enstitüsü Sekreteri Ümran Saraç Emekli Oldu