İstanbul Üniversitesi AUZEF Vizyon 2023 Toplantısı Gerçekleştirildi

İÜ Rektör Yardımcısı ve Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AUZEF) Dekanı Prof. Dr. Levent Şahin ile AUZEF Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Naim Çiçekler’in sunumuyla AUZEF Vizyon 2023, 10 Mart 2020 tarihinde İÜ Rektörlük Senato Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantı genel hatlarıyla AUZEF’in vizyon, misyon, temel değerler ve kalite politikası üzerine yoğunlaştırıldı. Ana plana bağlı kalarak AUZEF’in stratejik planı ile hedefler belirginleşti.

“AUZEF Üniversitemizin Görünen Yüzüdür”

AUZEF’i hayat boyu öğrenme olarak tanımlayan AUZEF Dekanı Prof. Dr. Levent Şahin kuruluşundan bugüne AUZEF programlarının gelişimi üzerinde dururken aktif olarak 325 bin öğrencisi olan sürekli gelişen ve değişen bir kurum olduklarını söyledi. Bununla beraber, AUZEF öğrencilerinin yaş, cinsiyet, eğitim dağılımları gibi istatiksel bilgiler verdi. AUZEF Dekanı Prof. Dr. Şahin, AUZEF Vizyon 2023 toplantısında belirlenen 5 amacı da açıklayarak sözlerine devam etti: “Bu amaçlar: Deneyim odaklı e-öğrenci profili oluşturulması; öğrenmeyi merkeze alan zenginleştirilmiş eğitim içerik materyallerinin üretilmesi; ulusal ve uluslararası ölçme ve değerlendirme merkezi haline gelinmesi; fakültelerinin fonksiyonlarının mükemmelleştirecek düzeyde bilişim ağı ve altyapısının oluşturulması; yenilikçi ve modern eğitim teknolojileriyle hayat boyu öğrenme merkezi haline gelinmesini sağlamaktır. Bu amaçlarla birlikte, kitaplarımızı daha da bilimselleştirme çabası içerisindeyiz. 2023 yılına geldiğimizde hangi amaçlarımızı gerçekleştirebileceğimize dair bir öz değerlendirme yapmak açısından bu toplantıyı önemli buluyoruz” dedi.

 “Biz Zaman ve Mekân Sınırlaması Olmadan Çalışan Bir Fakülteyiz”

“Kitapların bilimselleştirilmesi ve geliştirilmesi konuşması üzerine sözü AUZEF Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Naim Çiçekler Açık ve Uzaktan Eğitim Z Kitabı tasarımını sunarak açıklamasına başladı: “Ders kitapları hazırlanırken eğitim öğretim için hedefler belirlenir ve kitaplar bunun üzerine oluşturulmalıdır. Kitaplarımız içerik açısından çok zengin. AUZEF Z kitapta özellikle kullanılan QR kod, artık birçok yerde kullanılmaktadır. Bunu kitaplarımızın günümüz teknolojisiyle entegre olması şeklinde adlandırabiliriz. QR kodu beş şekilde kullanabiliyoruz. Bölüm videosunun erişiminde, örnek soru çözümlerinde, uygulamalı derslerde, konuyla alakalı videolara erişimde, konuyla alakalı elektronik kaynaklara yönlendirmede kullanıyoruz.” dedi ve son olarak AUZEF Z kitabının içermesi gereken 21 bölümü belirtti. “Bu bölümlerin bazılarını şu şekilde ifade edebiliriz: Kazanımlar, ilgi uyandırıcı sorular, ana fikirler, hatırlatma, faydalı bilgi, biyografi, ipucu, görsel açıklama, anahtar kavram, gerçek hayatla ilişki, podcast, bölüm özeti ve kaynakça. Bu bölümler kitapta olması muhtemel bölümlerdir. Bu bölümlerin tamamını kullanmaktan ziyade kullanılabilir olanlara kitaplarımızda yer vermek büyük bir kazanım olacaktır” dedi.

Bunlara ek olarak zaman, mekân ve erişim engeli olmayan bir fakülte olduklarını belirten Dekan Prof. Dr. Şahin dersi yazan hocalarımızdan ders kitaplarını, tarafımızdan belirlenen bilimsel ve şekilsel format uyarınca sadeleştirmelerini talep etmeyi planlamaktayız diyerek konuşmasını sona erdirdi.

AUZEF Vizyon 2023 toplantısı soru – cevap ve akademisyenlerin katkılarıyla sona erdi.

Haber: Gizem AYGÖR
Fotoğraf: İbrahim Can Selen
İÜ Kurumsal İletişim KoordinatörlüğüÖne Çıkan Haberler

başarı yüzme madalya

Üniversitemiz Personeli Yüzme Şampiyonasında 3 Madalya Kazandı

8-mart kadınlar-günü

“Kadınların Başarısı, Kendi Güçlerinin Ürünüdür”

8-mart her-alanda-kadın

Girişimcilik Kulübü’nden “Her Alanda Kadın” Etkinliği

sivil-toplum-çalıştayı

“Sivil Toplum Kuruluşları Günümüz Koşullarına Ayak Uydurmalı”

proje TAEK-CERN TÜBİTAK-RFBR

İstanbul Üniversitesi’nden Yeni Uluslararası Projeler

IGIDAAI Kongre

International Conference on Interdisciplinary Applications of Al (IGIDAAI) Kongresinin Koordinasyon Toplantısı Gerçekleştirildi