İstanbul Üniversitesi 100/2000 YÖK Doktora Burs Programı Kapsamında 10 Farklı Alanda Destekleniyor

İstanbul Üniversitesi 100/2000 YÖK Doktora Burs Programı kapsamında 10 farklı alanda destekleniyor. Bu alanlar arasında Psikoloji, İslam Hukuku Usulü, Biyoteknoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Su Ürünleri ve Balıkçılık Teknoloji, Doğal ve Bitkisel Ürünler / Kozmetik Ürünler, Para Politikası, Optik, Elektrooptik ve Fotonik, İletişim Çalışmaları (Halkla İlişkiler ve Reklamcılık; Gazetecilik; Radyo-TV-Sinema), Köktürkçe yer alıyor.
“Nitelikli Bilgi” ve “Nitelikli İnsan” unsuruna vurgu yapan Yeni YÖK öncelikli alanlarda doktoralı insan kaynağına olan ihtiyacın karşılanması amacıyla devlet üniversitelerindeki doktora programlarında öğrenim gören öğrencileri desteklemeye devam ediyor.
Bu proje bilinen bir burs programı olmayıp derin bir bakış açısıyla ve Yeni YÖK tarafından ülkemizde ilk defa belirlenen “öncelikli alanlar ve geleceğin meslekleri” üzerinde yoğunlaşıyor. Proje tematik alanları ve disiplinler arası çalışmaları öne çıkarıyor.
Belirlenen öncelikli alanlar arasında; aşı, insan beyni ve nörobeyinden moleküler biyoloji ve genetiğe, ilaç araştırmalarından antorpolojiye, bilim tarihinden felsefeye, deniz hukuku, hukuk felsefesi ve sosyolojisinden Köktürçeye, robotik, yapay zeka, mikro ve nano teknoloji, doku mühendisliği, mekatronikten, hidrojen ve yakıt pillerine, balıkçılık teknolojisinden sürdürülebilir tarıma, veri bilimi ve sensör teknolojilerinden fotonike kadar ülkemizin kalkınması ve bilim hayatımızın sıçrama yapması için gerekli 100 alan bulunuyor.
2016-2017 eğitim öğretim yılı bahar döneminde ilk çağrıya çıkılarak başlatılan ve ülkemizin küresel rekabeti açısından gelecek 10 yılda ihtiyaç duyulacak 100 öncelikli alanda 2000 doktora öğrencisine burs vermeyi hedefleyen bu programda şimdiye kadar dört çağrı dönemi tamamlandı. İlk üç çağrı dönemi sonunda toplam 2200 öğrenci ayda 2.000 TL burs almaya hak kazandı.
Programa Başvuru Şartları Açıklandı
T.C. vatandaşı olan lisans veya yüksek lisans mezunları başvuruda bulunabilecektir. Doktora eğitimine devam eden adayların tez aşamasına geçmemiş olması da gerekiyor.
14 Eylül’e kadar tamamlanması gereken başvuru ve değerlendirme işlemleri için tarihler ve şartlar ilgili üniversitelerin web sitelerinden adaylara duyurulacak.
Çalışan Öğrenciler de Burs Alabiliyor
100/2000 YÖK Doktora Burs Programı kapsamında üniversitelere verilen kontenjanlara herhangi bir işte çalışan öğrenciler de başvuruda bulunabiliyor (657 sayılı Kanun kapsamında bir kadroda veya Devlet/ Vakıf Yükseköğretim Kurumlarının öğretim elemanı kadrolarında çalışanlar dışında).
Bu kapsamda uygun bulunan Üniversiteler ve Alanlar http://www.yok.gov.tr/web/100-2000 adresinde yayınlandı.

YÖK tarafından yapılan basın açıklaması için TIKLAYINIZÖne Çıkan Haberler

TETLAB-Fikir-Fabrikasında-Fikirler-İcada-Dönüşüyor

TETLAB Fikir Fabrikasında Fikirler İcada Dönüşüyor

Belçika-Ku-Leuven-Üniversitesi-Rektörü-Luc-Sels-İstanbul-Üniversitesi’ni-Ziyaret-Etti

Belçika Ku Leuven Üniversitesi Rektörü Luc Sels İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

Avcılar-Belediye-Başkanı-Handan-Toprak-Benli-İstanbul-Üniversitesi’ni-Ziyaret-Etti

Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

İstanbul-Üniversitesi-Rektörü-Prof.-Dr.-Mahmut-Ak-TETLAB-Fikir-Fabrikası’nı-Ziyaret-Etti

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak TETLAB Fikir Fabrikası’nı Ziyaret Etti

İslam-Bilim-Tarihi-Araştırmacısı-Prof.-Dr.-Fuat-Sezgin-Mezarı-Başında-Anıldı

İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin Mezarı Başında Anıldı

Üniversite-Hastaneleri-Birliği-Derneği-Yönetim-Kurulu-Yeni-Atanan-Sağlık-Bakanlığı-Bakan-Yardımcılarını-Ziyaret-Etti

Üniversite Hastaneleri Birliği Derneği Yönetim Kurulu Yeni Atanan Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcılarını Ziyaret Etti