Günümüz Gençleri Bayramı Dijital Dinlenme İçin Bekliyor

İstanbul Üniversitesi İstatistik Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Haluk Zülfikar günümüzde gençlerin bayramı nasıl algıladıkları üzerine yaptıkları araştırma hakkında açıklamalarda bulundu. 

Türkiye genelinde 15-83 yaş grubu arasında yapılan araştırmaya göre bayram, gençler arasında çok net bir karşılık bulamıyor. Günümüz gençleri bayramı, “dinlenme zamanı” olarak nitelendiriyor.“Dijital Dinlenme Sosyal Birlikteliğin Önünü Kesiyor”

Araştırma için; 28 Temmuz-4 Ağustos 2019 tarihleri arasında, Türkiye genelinde 15-83 yaş grubuna mensup 679 kişi ile görüşme yapıldığını belirten Doç. Dr. Zülfikar, bu çalışmadaki amaçlarının bayramın sosyal ve ekonomik etkilerini önceden bilip ona göre strateji üretmek olduğunu aktardı. 
Doç. Dr. Zülfikar konuşmasında şunları belirtti; “Türkiye’de hanelerin %44,3’ü kurban kesme eğiliminde. Gençlerin %44’ünün ise ‘Bayram geliyor ne yapacaksınız?’ sorusuna cevabı ‘Bilmiyorum.’ Ailelerin bayram öncesinde hane içindeki bireylere için bayrama hazırlık yapmaları, bayramı anlatmaları gerekiyor. ‘bayramda ne yapacaksınız?’ sorusuna cevap olarak gençler, ‘Dinleneceğim.’ diyor. Nasıl sorusunun cevabı da ilginç; ‘Dijital dinlenme’ Dijital dinlenme, sosyal birlikteliğin önünün ciddi ölçüde kesilmesine sebep oluyor. Bu bayramda buna karşı bir hazırlık yapmamız lazım.” 

“Bayramı Mutlak Olarak Konumlandırmamız Lazım”

Doç. Dr. Zülfikar, “11-23 yaş arası gençlerin %5’i ‘Büyüklerimin ve tanıdıklarımın ziyaretine gideceğim.’ diyor. %5 çok düşük bir oran. Biz bu ciddi boşluğu derhal yönetmek zorundayız. Ailelerin de çocuklarına bunları anlatması gerekiyor. Bayramı, mutlak olarak konumlandırmamız lazım. Plansız bireyler toplumun %44’ünü oluşturuyor. Biz bu bireyleri her yere çekebiliriz, çok rahat bir şekilde tüketime yöneltebiliriz. Hâlbuki biz entelektüel gelişimi sağlamak ve ülkemize ilişkin projeler geliştirmek için bu boşlukları mutlak değerlendirmek zorundayız, bizim başka lüksümüz yok.” diyerek araştırma sonuçlarını ortaya koydu.

“Gençler Bayramda Tatile Gitmeye Ailelere Göre Daha Olumlu Bakıyor”

Ailelerin %25’i bayramlarda dostlarıyla buluşmayı tercih ederken gençler tatile gitmeye daha olumlu baktığını belirten Doç. Dr. Haluk Zülfikar, “İktisatçıların ortaya koyduğu istatistiksel verilere göre bayram denince akla ilk olarak kılık kıyafet geliyor. Bir önemli nokta da; liberal gencin de muhafazakâr gencin de bayram ve kurban geleneğine üç aşağı beş yukarı aynı bakmaya başlamış olması. Farklılıklar var ama spesifik birkaç konunun dışında inanılmaz sonuçlar çıkıyor ortaya.” dedi.

Haber: Emine KUKUK
İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü


Öne Çıkan Haberler

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu İstanbul Üniversitesi’nde Toplandı

Ortadoğu Araştırmaları Merkezi Yaz Okulu Dersleri İstanbul Üniversitesi’nde Başladı

Topkapı Kültür Parkı’nda “Ebu Nasr El-Farabi Evi” Açıldı

3. Uluslararası Diş Hekimliği Yaz Kampı Sona Erdi

Afganistan Başkonsolosu Zekria Barakzai, İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ı Ziyaret Etti

Gençlik Ve Spor Bakanlığı İle İstanbul Üniversitesi Arasında “Gençlik Ve Gönüllülük İş Birliği Protokolü” İmzalandı