Gazi Mustafa Kemal Atatürk İstanbul Üniversitesi’nde Anıldı

Tören, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın Atatürk ve Gençlik Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı. Saatler 09.05’i gösterdiğinde siren sesleriyle saygı duruşuna geçildi. Bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.


“Tüm Mücadelelerin Özü Bağımsızlıkta Düğümlenmiştir”

10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Töreni, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın konuşmasıyla devam etti. Prof. Dr. Ak sözlerine “Üniversitemizin kıymetli mensupları çok değerli dostlar, bugün hiç şüphesiz ki hüznü ve aynı zamanda bir gururu birlikte yaşıyoruz. Bildiğiniz gibi Türk milleti her zaman bağımsızlık ve hizmet yoluna kendisini adamıştır. Nitekim kendi geleceğinden kaygı duyduğu ve bağımsızlık endişesine düştüğü ve bunu belirlemede kaygılar yaşadığı zamanlarda hep kendisine rehber olacak ve öncülük edecek insanlara ihtiyaç duymuştur” şeklinde konuşarak başladı.

“Ne mutlu ki bizler için büyük bir gurur kaynağı bu hallerin her birinde Türk milleti aradığı önderi ve rehberi çok rahatlıkla bulabilmiştir” diyen Prof. Dr. Ak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk milletinin artık yok olduğu denildiği bir zamanda kendi iddiasını tam da yerinde kavrayan, anlayan ve bunu yöneten bir Türk lideri olarak ortaya çıktığını söyledi. Prof. Dr. Ak, “Atatürk, hiç şüphesiz ki bu milletin iyi yetiştirdiği bir değeri olarak bunun yanında teşkilatçılığıyla da öne çıkmıştır. Nitekim kendi davasını doğru anlayacak ve kendisine yoldaşlık yapacak olan bir kadroyu kurabilmiş, daha da önemlisi bunu kendi idealleri etrafında yönetebilmiş olan bir Türk lideridir” dedi. Bu yönüyle Atatürk ve silah arkadaşlarının aynı zamanda o günkü Türk insanının karşı karşıya kaldığı durumun her yönüyle bir bağımsızlık savaşı olduğunu belirten Prof. Dr. Ak, “Nitekim Atatürk bu bağımsızlık isteğini canlı tutabilmek için ‘Bağımsızlık benim karakterimdir’ demiştir. Tüm mücadelelerin özü bağımsızlıkta düğümlenmiştir.” dedi.

Prof. Dr. Ak, “Hiç şüphesiz ki biz bu mekânın ruhunu da kendi hissiyatımızda yaşamaktayız. Bildiğiniz gibi 16 Mart 1920 tarihinde ilk işgal edilen yerlerden birisi tam da bulunduğumuz bu noktadır. Bu yönden İstanbul Üniversitesi mezunları ayrı bir mesuliyet taşımaktadır” dedi. 

“Dünyaya Rehber Olacak Hizmetler Yürüterek Faaliyetlerimizi Sürdürmek İstiyoruz”

Bugün Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle yad edildiğini söyleyen Prof. Dr. Ak, “Akıtılan kanların ve gösterilen emeklerin boşa gitmediğini, bunların hepsinin anlaşıldığını ve geleceğe de daha güçlü bir Türkiye’yi kurmak üzere bir kararlılık taşıyan bir neslin evlatları olduğumuzu manevi huzurlarında da kendilerine bildirmekten mutluluk duyuyoruz. Nice günlere birlik ve beraberlik ruhu içerisinde ama sorumluklarımızı tam anlayarak dünyaya rehber olacak hizmetler yürüterek faaliyetlerimizi sürdürmek istiyoruz” dedi. İstanbul Üniversitesinin milli mücadele zamanında olduğu gibi cephede de fiili olarak vatanına hizmet etmeye her zaman hazır olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ak, konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Bize düşen şu andaki vatan hizmeti Türk bilim insanını araştırma ve eğitim alanında ve dünyada öncü kılmaktır. Üniversitemiz şükürler olsun ki bu emanetin araştırma yönünden farkında olup araştırma üniversitesi olarak aynı mücadeleyi uluslararası boyutta sürdürmektedir. Hepinize bu hizmete katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Önümüzdeki günlerin Türk milletinin refah ve aydınlık günleri olacağını ümit ediyorum.”


10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Töreni, Atatürk ve Gençlik Anıtı’nın önünde hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

Haber: Hande Nur Ocak​

İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü


Öne Çıkan Haberler

RUR başarı

Üniversitemizin “RUR Tıp Bilimleri Dünya Üniversite Sıralaması” Başarısı

dişhekimliği fakülte

Diş Hekimliği Fakültemiz, Yeni Kliniğine Yakında Kavuşuyor

araştırma üniversite YÖK

Araştırma Üniversitesi Performansımızla İstikrarımızı Sürdürdük

TÜBİTAK

2020 Yılının En Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteleri Açıklandı

ziyaret

İstanbul Üniversitesi’ne Ziyaretler

THE akademik sıralama

İstanbul Üniversitesi; Klinik, Klinik Öncesi ve Sağlık Alanlarında “Dünyanın En İyi 400 Üniversitesi” Arasında